Öne Çıkanlar istanbul ankara honda bddk abd Azizhan Kaya Op. Dr. Derya Bingöl Henrik Böhme Türk Akım Gaz Boru Hattı Projesi Torio derby meclis kurulu toplandı mı AB

“Biz Gül Baba’nın Kutlu Mirasına Sahip Çıkarak Dayanışmanın Dilini Konuşacağız”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, restorasyonu tamamlanan Gül Baba Türbesi’nin açılışında yaptığı konuşmada, “Bilhassa bölgesel barış ve istikrara yönelik tehditlerin arttığı bir dönemde iş birliğinin çok daha büyük önem kazandığına inanıyoruz. Dini, etnik ve kültürel farklılıkları kaşıyarak insanları birbirine düşürmeye çalışanlara inat, biz Gül Baba’nın kutlu mirasına sahip çıkarak dayanışmanın dilini konuşacağız” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, resmî ziyaret için bulunduğu Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de, restorasyonu TİKA'nın desteğiyle tamamlanan, Gül Baba Türbesi’nin açılış törenine katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, törende bir konuşma yaptı.

“GÜL BABA İSMİ BUGÜN VEFA, CESARET, ADALET, FEDAKÂRLIK, SAYGI VE SEVGİ GİBİ DEĞERLERLE ÖZDEŞLEŞMİŞTİR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında Türkler ve Macarların asırlara sari köklü dostluğunun sembollerinden biri olan Gül Baba türbesinin açılışını yapmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, “Bugün Gül Baba’nın temsil ettiği değerler, onun şahsi manevisinde sembolleşen hasletler daha çok önem kazanmıştır. Gül Baba ismi bugün vefa, cesaret, adalet, fedakârlık, saygı ve sevgi gibi değerlerle özdeşleşmiştir” dedi.

Zamana meydan okuyan bu türbeye sadece Macaristan ile Türkiye’nin ortak tarihini hatırlatan bir ata yadigârı olarak bakılamayacağını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Gül Baba, geçmişten daha çok bugünle ve gelecekle ilgilidir. Gül Baba, kendisini ziyaret edenlere adeta tarihin derinliklerinden seslenerek insanlığın bekasının farklı kültürler arasında karşılıklı saygı, anlayış ve dostluktan geçtiğini hatırlatır. Gül Baba, sevginin nefrete, barışın çatışmaya, dayanışmanın bencilliğe galebe çalmasının da sembolüdür” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Macar halkının Gül Baba Türbesinin korunmasına verdikleri öneme işaret ederek,  “Gül Baba Türbesinin onca badireyi aşıp tüm güzelliği ve ihtişamıyla günümüze kadar ulaşabilmesinin sebebi işte bu ihtimamdır, itinadır, hürmettir” dedi. Gül Baba’nın şehadetini izleyen yıllarda Budin Beylerbeyi Mehmet Paşa’nın yaptırdığı türbenin zaman içerisinde pek çok tamirat gördüğünü aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bundan önceki son büyük restorasyona imza atan 9. Cumhurbaşkanımız merhum Süleyman Demirel ile dönemin Macaristan Cumhurbaşkanı Göncz Arpad’ı da burada zikretmek istiyorum. İki cumhurbaşkanı türbenin açılışını da 1997 yılında beraber yapmışlardır. Onlar bu mirası bize emanet ederken türbeyi daha da güzelleştirip gelecek nesillere aktarma görevini de devretmişlerdir. Şimdi değerli dostum Başbakan Sayın Orban’la birlikte bu görevi yerine getiriyor olmanın da bahtiyarlığı içindeyim” ifadelerini kullandı.

“MACARİSTAN’DA İKİ ÜLKENİN ORTAK TARİHİNİ TEMSİL EDEN PEK ÇOK ESER BULUNUYOR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında, “İnanıyorum ki bu mübarek mekân gelecek kuşaklar tarafından da büyük bir ihtimamla korunacak ve Türk-Macar dostluğunun en kıymetli sembollerinden biri olmaya devam edecektir. Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı’nın büyük katkılarıyla gerçekleştirilen bu son restorasyon, türbeye yepyeni bir çehre ve estetik değer kazandırdı. Türbe külliyesi, bahçe düzenlemeleri ve iç mekânları ile çok farklı ve göz alıcı bir görünüme kavuştu. Gelenek ile moderni başarıyla sentezleyen bu projenin Tuna’nın güzelliğine güzellik, Budapeşte’nin ihtişamına da ihtişam kattığına inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Macaristan’da iki ülkenin kadim dostluğunu, dayanışmasını ve ortak tarihini temsil eden pek çok eser bulunduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Budapeşte’deki eserlere ilaveten Zigetvar, Pecs, Eger ve Siklos gibi kentlerde de Osmanlı döneminden kalma pek çok tarihî yapı olduğunu hatırlattı. Macaristan’ın bunları korumakla sadece tarihine değil, insanlığın ortak kültürel mirasına da sahip çıktığını ve başka birçok ülkeye de örnek olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye olarak bu çabalarında Macaristan’a bugüne kadar güçlü bir destek sağladık, sağlamaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı: “Bilhassa bölgesel barış ve istikrara yönelik tehditlerin arttığı bir dönemde bu iş birliğinin çok daha büyük önem kazandığına inanıyoruz. Dini, etnik ve kültürel farklılıkları kaşıyarak insanları birbirine düşürmeye çalışanlara inat, biz Gül Baba’nın kutlu mirasına sahip çıkarak dayanışmanın dilini konuşacağız. Yaklaşık 500 yıl önce Gül Baba’nın yaptığı gibi bu topraklara husumet tohumları yerine sevgi tohumları ekeceğiz. Beş yıl aradan sonra Cumhurbaşkanı olarak gerçekleştirdiğim bu ziyaret önümüzdeki döneme dair çok önemli bir mesajdır. Türk-Macar iş birliği, Gül Baba Hazretlerini manevi gölgesi altında kök salmaya devam edecektir.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.