Öne Çıkanlar Akın öztürk tutuklandı mı ırak TEZ-KOOP Arıburnu tsk Popeyes® TFF Başkan Yıldırım Demirören Gündemde Bugün-21 Mayıs 2019 Salı Erzurumdan 3 Puan İle Dönüyor Honda Gold Wing bismil- batman marcelo robolo de sousa

“Çocuk Kavramını Yeniden İnşa Etmek Açısından Düşünsel Bir Zemine İhtiyacımız Var”

TRT Uluslararası Çocuk Medyası Konferansına özel konuşmacı olarak katılan Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk ‘Teknoloji, Medya ve Çocuk’ konusunda sunum yaptı. Bakan Selçuk, "Doğal olan çocuk kendi içerisinde müfredatı açık olan çocuktur. Cevheri mücevhere çevirebilenler aileler ve öğretmenlerdir." dedi.

"Çocuklar üzerinde planlı ve sistemli bir şekilde manipülasyon gerçekleştiriliyor"

Çocuk ve dijital ilişkisinin yalnızca Türkiye’de değil tüm dünyada konuşulan bir konu olduğuna dikkat çeken Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk, “Medyanın çocuk ile ilişkisi, hayat, hayal ve dünya ile ilişkisi açısından çok kapsayıcı. Bu konu gerçekten yalnızca Türkiye’nin değil tüm dünyanın üzerinde hassasiyetle durduğu bir konu. Medeniyetin çekirdeği insansa insanın çekirdeği de çocuktur. Son yıllara baktığımızda çocuklarımızın bir tüketim aktörü haline geldiğini görüyoruz. Araçlarda zengin fakat amaçlarda yoksun bir çağdayız. Bütün sistem çocukların dikkatini dağıtmak üzerine organize ediliyor. Bu da çocuklarımızın kendisine ve çevresine odaklanmasını güçleştiriyor. Eskiden kuşak farkı vardı. Fakat bu çağda aynı şeyleri söyleyemiyoruz. Doğal olarak her yeni nesil bir öncekine göre farklı oluyor ama özellikle bu kuşakta yer alan çocuklarımızın yaşadığı değişim manipüle ediliyor. Hatta çocuklara X,Y,Z şeklinde marka isimler veriliyor. Çocuklar üzerinde planlı ve sistemli bir şekilde manipülasyon gerçekleştiriliyor. Bu durumu çocuklarda olduğu kadar yetişkinlerde de görüyoruz. Müthiş bir takıntı söz konusu. Her şeyin pürüzsüz ve mükemmel olduğunu göstermeye karşı bir ilgi var. Aslında doğal ile normal olan farklıdır. Bir çocuk normal ise bir sorun vardır. Biz bir çocuğun normal olmasını beklemeyiz, doğal olmasını bekleriz. Doğal olan çocuk kendi içerisinde müfredatı açık olan çocuktur. Cevheri mücevhere çevirebilenler aileler ve öğretmenlerdir." dedi.

"Eğer biz çocukların zamanlarına saygı göstermezsek, çocuklar yalnızca bizim kötü birer kopyalarımız olarak kalırlar"

Çocukların iç ve dış gelişimlerinin eşzamanlı olması gerektiğinin altını çizen Bakan Selçuk, “Bir insan dışına ne kadar yatırım yapıyorsa, içi de o kadar fukaralaşmıştır. Endüstrisinin ihtiyacı olan beceriler mükemmel bir eğitim olarak tarif ediliyor. Fakat çocuklarımız yalnızca endüstri ihtiyaçlarına göre yönlendirilmemeli, kendisinin sosyal hayatı ile maneviyatının da gelişimi sağlanmalı. Biz çocuklarla aynı tarihlerde yaşarız fakat aynı zamanda yaşamayız. Eğer biz çocukların zamanlarına saygı göstermezsek, çocuklar yalnızca bizim kötü birer kopyalarımız olarak kalırlar. Çocuklarımıza her şeyi hazır sunuyoruz. Bu yüzden onları mücadele etmeleri için desteklemiyoruz. Bu da çocuğun psikolojik bağışıklığının gelişmemesine neden oluyor. Ailelerde çocuk yetiştirme konusunda sorun varsa, o çocuk uzun vadede sosyal hayatında, iş dünyasında ve evliliğinde de başarısız olabiliyor. Çocukların var olma amacı bizim eksik hayallerimizi tamamlaması değil, özgür bireyler olarak yoluna devam edebilmesidir. Bireysel olarak kendi çocuklarımızı seviyoruz fakat toplum olarak çocukları sevmiyoruz. Çocuğa her şekilde saygı duymak gerekiyor. Onları araştırmaya, sorgulamaya itmeli ve onların kendi inşasını gerçekleştirmesine fırsat vermemiz lazım. Çocuğun eğitimi ve kişisel gelişimi konusunda başta Cumhurbaşkanı olmak üzere T.C Gençlik ve Spor Bakanlığı ve T.C Milli Eğitim Bakanlığı olarak bizler tüm bakanlıklar ile iş birliği içerisinde hareket ediyoruz” dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.