Öne Çıkanlar bursa Bilim gündem istanbul 5 roket mermisi ekonomi turkcell yıldızlı geceler Aila erkan akçay manisada zehirlenen askerlerle ilgili ne dedi 2018-KPSS Din Hizmetleri Alan Bilgisi sınavı ne zaman FB-Ankaragücü bugünün gündemi

YÖK Genel Kurulu’ndan Osmangazi Açıklaması

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’ndeki silahlı saldırıya ilişkin olağanüstü toplanan YÖK Genel Kurulu sonrasında yapılan açıklamada, “Bu tür saldırıların akademik ortamlarda tekerrür etmemesi, üniversitelerimizin bilim, huzur ve güven mekânları olması için gerekli güvenlik tedbirlerinin gözden geçirilmesi rektörlerimize tekraren hatırlatılacaktır” denildi.  

YÖK Başkanı Yekta Saraç, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’ndeki silahlı saldırıyı konuşmak üzere YÖK Genel Kurulu’nu olağanüstü topladı. YÖK Genel Kurulu, olağanüstü toplantı sonunda yazılı açıklama yapıldı. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde dört akademisyenin hayatını kaybetmesine yol açan saldırı nedeniyle akademi camiası olarak derin bir üzüntü duyulduğu belirtilen açıklamada, 15 Temmuz darbe teşebbüsü ile bütün kurum ve kuruluşların terörle mücadelede zorlu bir sürece girdiği ifade edildi.

“FETÖ’NÜN KARMAŞIK YAPISI”

Yüksek öğretim sisteminin de akademik ve bilimsel hayatın kabul edemeyeceği yıkıcı unsurları sistemin dışına çıkarmada büyük bir kararlılık gösterdiği belirtilen açıklamada, “Üniversitelerimizce yürütülen süreçte şimdiye kadar 7 bin 256 kişi ihraç edildi. Bu sürecin, eğitim öğretim aksamadan sıhhatli bir şekilde yürütülmesi için üniversitelerimiz büyük bir gayret göstermektedir. Çeşitli kurum ve kuruluşlara farklı renk, görüş ve kisveler altında sızan ve uluslararası bir mühendislik ürünü olan FETÖ’nün karmaşık yapısı, bu mücadelenin zorluğunun temel kaynağını oluşturmaktadır” denildi.

ŞİKAYET BAŞVURULARI GECİKTİRİLMEDİ

Üniversitelerin, ayrı bir kamu tüzel kişiliğine sahip kurumlar olduğunun anımsatıldığı açıklamada, rektörlerle ilgili YÖK’e ulaşan şikayetler hakkında gerekli inceleme ve soruşturmaların Yükseköğretim Denetleme Kurulunca yürütülürken, üniversitelerle ilgili diğer bütün şikayetlerin ise, değerlendirilmek ve gereği yapılmak üzere ilgili üniversite rektörlüğüne aktarıldığı vurgulandı.

Söz konusu olay öncesi, saldırıyı gerçekleştiren şahısla ilgili YÖK’e intikal eden şikayetlerin de bu nedenle ilgili üniversite rektörlüğüne herhangi bir gecikmeye mahal bırakılmaksızın sevk edildiğinin ve gereğinin yapılmasının istendiğinin belirtildiği açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Saldırgan Volkan Bayar’ın müfteri olduğuna, kendilerine iftira attığına ilişkin kurulumuza ulaşan iki, kamuya girişinin usulsüz olduğuna dair bir şikayet başvurusu bulunmaktadır. İftiraya ilişkin iki şikayetten biri 30 Ocak 2018, diğeri ise 1 Şubat 2018 tarihinde kurulumuza ulaşmış ve her iki şikayet başvurusu da geciktirilmeksizin 8 Şubat 2018 tarihinde gereği yapılmak üzere üniversite rektörlüğüne gönderilmiştir. Kamuya girişinin usulsüz olduğuna ilişkin yapılan şikayet başvurusu ise 14 Temmuz 2017’de Kurulumuza ulaşmış ve 1 Ağustos 2017’de üniversitesine sevk edilmiştir. Olayın yaşandığı gün ise Başkanlığımızca acil olarak inceleme ve soruşturma başlatılmış ve Yükseköğretim Denetleme Kurulu aynı gün Eskişehir’de görevlendirilmiştir.”

“REKTÖRLERİN ADLİ MAKAMLARLA İŞBİRLİKLERİNİ DAHA KOORDİNELİ BİR BİÇİMDE YÜRÜTMELERİ ÖNEMLİ”

Söz konusu saldırıyı görüşmek üzere olağanüstü toplanan Genel Kurulda, Denetleme Kurulu tarafından hazırlanan raporun ele aldığının, istifa eden Rektör Prof. Dr. Hasan Gönen’in dinlendiğinin ve olayla ilgili kendisine sorular yöneltildiği de belirtildi. Açıklamada, şöyle denildi:

“Gerçekleştirilen bu toplantıda bu tür hadiselerin bir daha cereyan etmemesi için alınacak tedbirler ve yapılacak uyarılar müzakere edilmiştir. Üniversitelerimizin FETÖ ve benzeri tüm terör örgütleriyle mücadeleyi serinkanlılıkla, hukuk kuralları çerçevesinde, kurumsal düzlemde ve geciktirmeksizin yürütmelerinin önemi bir kez daha ortaya çıkmıştır. Bu mücadeleyi üniversitelerimiz, terör örgütlerine sıfır toleransla ve mağduriyetlerin yaşanmaması için azami dikkatle sürdürmelidirler. Bu bağlamda üniversite rektörlerimizle bu toplantıdan çıkan sonuçlar paylaşılacaktır. Rektörlerimizin il bazında başta valiliklerimiz olmak üzere adli makamlarla işbirliklerini daha koordineli bir biçimde yürütmeleri önem arz etmektedir. Bu tür saldırıların akademik ortamlarda tekerrür etmemesi, üniversitelerimizin bilim, huzur ve güven mekanları olması için gerekli güvenlik tedbirlerinin gözden geçirilmesi rektörlerimize tekraren hatırlatılacaktır.

Yükseköğretim sistemimizin güzide bir kurumu olan Eskişehir Osmangazi Üniversitemizin bu travmaya sebep olan hadisenin etkisinden kurtulabilmesi için YÖK olarak her türlü gayreti sarf edeceğimizi de ifade ederiz. Bu olay ile alakalı başlatmış olduğumuz idari soruşturma en kısa sürede tamamlanacaktır. Diğer taraftan adli makamlarca başlatılmış olan soruşturmayla da olayın bütün yönlerinin aydınlatılarak adaletin tecelli edeceğine olan inancımız tamdır.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.