Öne Çıkanlar recep tayyip erdoğan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ekonomi haberleri tesk genel başkanı bendevi palandöken ABD Başkanı Donald Trump soner çetin Kudüs ankara cumhuriyet başsavcılığı dışişleri bakanı mevlüt çavuşoğlu chp genel başkanı kemal kılıçdaroğlu meteoroloji ekonomi

Birleşik Metal-İş Sendikası’ndan Grev Kararı

Birleşik Metal-İş Sendikası 30 iş yerinde 12 bin üyeyi kapsayan grev kararını 2 Şubat 2018 tarihinde uygulama kararı aldığını açıkladı. 

Sendika yetkililerinin de katılımıyla bir basın toplantısı düzenleyen Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, "İşçi sınıfının mücadele tarihinden aldığımız güçle ve işçi sınıfının mücadelesinin değiştirme ve dönüştürme yeteneğine olan inancımızla, toplu pazarlık mevzuatının gereğini yerine getirerek 30 iş yerinde 12 bin üyemizle almış olduğumuz grev kararını tüm metal işçileriyle beraber 2 Şubat tarihinde hayata geçireceğiz. Eğer bu grevimiz yasaklanırsa grev yasağını tanımayacağımızı bir kez daha kamuoyuna duyuruyoruz. Kararımız enternasyonal sınıf hareketine, Türkiye işçi sınıfımıza, ve tüm metal işçilerine hayırlı olsun" dedi.

SEKTÖRDE 130 BİN İŞÇİYİ KAPSIYOR

Adnan Serdaroğlu, bu toplu pazarlık döneminin Birleşik Metal İş, ve işkolundaki diğer iki sendikaya bağlı 180 iş yerinde, 130 bin işçiyi kapsadığımı belirterek, "Geçmiş toplu pazarlık deneyimlerinden biliyoruz ki 130 bin işçiyi ilgilendiren bu sözleşmenin etkileri kapsadığı işçi sayısının çok çok üstündedir. Sonuçları açısından sadece metal işçilerini değil, ülkemizde diğer işkollarında devam eden sözleşmeleri de etkileyen bir toplu pazarlıktır. Bu dönemin toplu pazarlık sürecini öncekilerden ayıran bir özellik de OHAL koşullarında yürütülüyor olmasıdır. 6. kez uzatılan OHAL’in işçi hak ve özgürlükleri engelleyecek şekilde kullanıldığı bir dönemde toplu pazarlık yürütüyoruz. Bu nedenle metal sektöründe yürütülen toplu sözleşme sürecinin seyrinin, grevli toplu sözleşme hakkı ile işçi hak ve özgürlüklerini kullanabilme özgürlüğü açısından büyük önemi var" diye konuştu.

"TEKLİFİMİZİ BİLİMSEL TİTİZLİKLE HAZIRLADIK"

Toplantıda süreçle ilgili bilgi veren Serdaroğlu, görüşme masasına bilimsel kriterlerle hazırladıkları bir teklifle çıktıklarını ifade ederek, "Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile sendikamız arasında 2017-2019 dönemi grup toplu sözleşmesi görüşmeleri 6 Ekim 2017 tarihinde başladı. Sendikamız bu dönem MESS’e 78’i asıl madde, 5’i geçici madde ve 14’ü ek madde olmak üzere toplam 97 maddeden oluşan bir toplu pazarlık teklifi sundu. Görüşme sürecinde 33 madde kabul edildi. Kabul edilen maddeler sendikamızın değişiklik teklif etmediği, bir önceki sözleşmelerde yer alan maddelerdir. Kalan 63 madde de ise anlaşma sağlanamadı. Sendikamızın MESS’e sunduğu teklif kılı kırk yararak hazırlandı" dedi.

"MESS SIRTINI OHAL'E DAYIYOR"

Bu çalışmaların sonucunda, sendika üyeleri için ortalama saat ücreti 10.39 TL ve ortalama net ücreti ikramiye dahil yaklaşık 2 bin 145 TL olan bir ücret zammı belirlediklerini söyleyen Serdaroğlu, "Ücret zammı talebimiz ilk altı ay için üç kademede iblağ, seyyanen ücret ve kıdem zammı olacak şekilde yaklaşık yüzde 30.47’lik bir artışla net 695 TL olarak belirlendi. Sosyal ödemelerde de talebimiz yüzde 50 civarındadır. MESS’in ilk olarak yüzde 3.20, karşılığı 70 TL son olarak da yüzde 6.40 oranında yani yaklaşık 140 TL zam teklif etti. MESS’in sosyal ödemelerdeki teklifi ise yüzde 12.80 oranındadır. Böylece, OHAL’e ve hükümete sırtını dayanan MESS işçilere sefalet ücreti önerme cüretini gösterebildi" diye konuştu.

"MESS YENİ TEKLİFLERE KAPIYI KAPATTI"

Birleşik Metal-İş Sendikası olarak üç yıllık bir sözleşmenin altına imza atmayacaklarını vurgulayan Genel Başkan Serdaroğlu şöyle devam etti:

“OHAL uygulaması MESS’in iştahını oldukça kabartmış durumda, sadece sefalet ücreti, ve üç yıllık yürürlük süresi dayatmıyor, ayrıca bir çok idari maddede de kazanılmış haklardan geri adım istiyor. İkramiyelerde gedik açmak, kıdem ve ihbar hakkında artı kazanımları ortadan kaldırmak, deneme süresini uzatmak istiyor. MESS sendikamızın yeni teklif ettiği maddelere kapıyı tamamen kapatmış durumda. 8 Mart gününde kadın üyelerimiz, 3 Aralık gününde engelli işçiler için talep ettiğimiz ücretli izin hakkı kabul edilmedi. Kiralık işçiliği engelleyen maddemize karşılık, esnek çalışmayı yaygınlaştıracak tekliflerle geldiler. Bugün pek çok işyerinde uygulanan ve Elektromekanik Metal İşverenleri Sendikası (EMİS) ile yapılan sözleşmede yer alan olan tamamlayıcı sağlık sigortası MESS tarafından kabul edilmeyen maddeler arasındadır. Bunlar da bizim kırmızı çizgilerimizdir.”

“GREV YASAKLARINI TANIMAYACAĞIZ"

Konuşmasında grev yasaklarını tanımayacaklarını söyleyen Serdaroğlu, şunları kaydetti:

"Üç sendikanın 130 bin işçiyi kapsayan grevi Bakanlar Kurulu kararı ile yasaklama tehditti altında. Bu büyük bir saldırı anlamına gelecektir. Önümüzdeki günler birçok gelişmeye, saldırıya açık. Bu nedenle Birleşik Metal-İş Sendikası olarak yasaklama ihtimaline karşı, işçi sınıfının ortak kazanımı için ortak mücadelesini önemsedik ve önerdik. Greve ortak çıkmayı ve grev yasağına karşı ortaklaşa direnmeyi önerdik. Bunu tarihsel bir sorumluluk olarak üstlendik.

Ancak gelinen noktada diğer sendikalardan bu konuda resmi yanıt gelmese de tüm metal işçileri bu çağrımızı destekliyor. Bu nedenle, işçi sınıfının mücadele tarihinden aldığımız güçle ve işçi sınıfının mücadelesinin değiştirme ve dönüştürme yeteneğine olan inancımızla, toplu pazarlık mevzuatının gereğini yerine getirerek 30 işyerinde 12 bin üyemizle almış olduğumuz grev kararını tüm metal işçileriyle beraber 2 Şubat tarihinde hayata geçireceğimizi, eğer bu grevimiz yasaklanırsa grev yasağını tanımayacağımızı sizlerin aracılığı ile bir kez daha kamuoyuna duyuruyoruz.”  

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.