Öne Çıkanlar ekonomi bursa Peçe finans gündem rusya Kayserispor Kupaya Veda Etti erhan çelik Master Figen Aktosun SAFE AvivaSA Emeklilik ve Hayat hamile elbisesi

Brexit İnşaat Malzemeleri İhracatını Etkileyecek

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği’ne (İMSAD) göre Brexit İngiltere’ye inşaat malzemesi ihracatını etkileyecek.

Türkiye İMSAD tarafından aylık olarak yayınlanan Sektör Raporu’nda Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden ayrılma kararı değerlendirildi. Raporda, İngiltere’nin AB’den ayrılma kararının “iki ülke arasındaki ekonomiyi ve dış ticareti etkileyeceği” ifadelerine yer verildi. Rapora göre, Türkiye’nin inşaat malzemesi ihracat pazarlarının çeşitlilik gösterirken, İngiltere’nin AB’den çıkma kararı alması ile ortaya yeni koşullar çıkacak. Bu koşullar da, Türkiye ile İngiltere arasındaki ekonomik ve dış ticaret ilişkilerinde etkili olacak.

Raporda, karardan inşaat malzemeleri ihracatının da etkileneceği, Türkiye’nin 2015 yılında 17,0 milyar dolar ihracat malzemesi ihracatı olduğu, AB ülkelerine yapılan inşaat malzemesi ihracatının 4,1 milyar dolar olduğu ve payının da yüzde 24,1 olduğu belirtildi.

Türkiye’nin inşaat malzemeleri ihracatında Irak ve ABD’den sonra en büyük pazarı olan İngiltere’ye 2015 yılında 977 milyon dolar tutarında inşaat malzemesi ihracat edildi. Çok çeşitli inşaat malzemesi ihracatının gerçekleştirildiği İngiltere’ye yapılan en büyük ihraç kalemi yalıtımlı kablolar oldu. BREXIT sonrası İngiltere ekonomisinde beklenen küçülme nedeniyle inşaat işleri ve inşaat malzemesi ithalatının da olasılıkla küçülmesi beklenirken, bu gelişmeye bağlı olarak kısa vadede Türkiye’nin İngiltere’ye inşaat malzemesi ihracatı da olumsuz etkilenebilecek.

İnşaat sektörü ilk çeyrekte yüzde 6,6 büyüdü
2016 yılının ilk çeyrek döneminde yüzde 6,6 oranında büyüyen inşaat sektörü, 2015 yılının son çeyrek dönemindeki büyümenin ardından yeni yılın ilk çeyreğinde de göreceli hızlı büyüme gösterdi. Sektör, yüzde 4,8 büyüyen genel ekonomiden daha hızlı büyüyerek, daha yüksek bir performans gösterdi. Böylece yılın geneli için 2015 yılının daha üzerinde bir büyüme gerçekleşme beklentisi ve olasılığını da artırdı. 

Özel sektör inşaat harcamaları arttı
2016 yılı ilk çeyreğinde yüzde 8,2 büyüme gösteren özel sektör inşaat harcamaları, geçen yıl yapılan erteleme ve ötelemelerin ardından yeniden canlanmanın habercisi oldu. Kamu inşaat harcamalarında ise 2016’nin ilk çeyrek döneminde geçici bütçe nedeniyle harcamaların sınırlanmasına rağmen 1,6 büyüme yaşandı. Kesin bütçeye geçilmiş olması ile yılın geri kalanında kamu harcamalarında daha hızlı büyüme bekleniyor.

İnşaat sektöründe güven endeksi geriledi
İnşaat sektöründe güven endeksi yıl içinde mayıs ayının ardından haziran ayında da sınırlı ölçüde geriledi. Yılın ilk dört ayında inşaat sektörü güven endeksi 12,8 puan artış gösterirken, mayıs ayındaki 3,6 puan gerilemeyi takiben haziran ayında 0,8 puan daha düştü.
Böylece ilk dört ayda görülen güven artışı ve sahip olunan iyimserlik son iki ayda durağanlaşarak geriledi. Haziran ayındaki mevsimsellik güveni olumsuz etkileyen muhtemel unsur olarak gösterilirken, inşaat sektörü güven endeksi geçen yılın Haziran ayı güven seviyesinin de 4,2 puan altında kaldı.

Mevcut inşaat işleri seviyesi Haziranda geriledi
Şubat ayından sonra hızlı bir artış eğilimi gösteren mevcut inşaat işleri seviyesi mayıs ayındaki gerilemenin ardından haziran ayında durağanlaştı. Mevsimsellik etkisi ile birlikte mevcut inşaat işleri seviyesinde görülen hızlı toparlanma yerini erken durağanlaşmaya bırakırken, bu durağanlaşma yaz aylarında inşaat malzemesi talebini de olumsuz etkileyebilecek. Mevcut inşaat işleri seviyesi haziran ayında mayıs ayına göre 0,1 puan düşerken, geçen yılın aynı dönemindeki mevcut işler seviyesinin de 5,6 puan altına indi.

Yeni alınan inşaat işleri seviyesi azaldı
Mayıs ayında yaşanan artış sonrası alınan yeni siparişler seviyesi de haziran ayında 0,3 puan azalarak yeniden geriledi. Alınan yeni işlerdeki gerilemede mevsimsellik etkisinin yüksek olduğu belirtildi. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.