Öne Çıkanlar bursa Bilim gündem 5 roket mermisi istanbul turkcell yıldızlı geceler ekonomi Aila 2018-KPSS Din Hizmetleri Alan Bilgisi sınavı ne zaman erkan akçay manisada zehirlenen askerlerle ilgili ne dedi bugünün gündemi türkiye

Garanti'de yeni bir dönem başlıyor, BBVA'nın hissesi yüzde 39.9'a yükseldi, Doğuş'un payı yüzde 10'a indi

İSTANBUL (ANKA)-Doğuş Holding’in sahip olduğu yüzde 14,89 oranındaki Garanti Bankası hissesinin daha Banco Bilbao Vizcaya Argentaria’ya (BBVA) devrinin resmen tamamlanmasının  ardından  Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, Nisan 2000’den bu yana sürdürdüğü görevini, 2 Eylül 2015 tarihi itibarıyla, bankada 1999’dan bu yana Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapan Fuat Erbil’e devredecek.Hisse devriyle birlikte BBVA’nın Garanti’deki payı yüzde 39,9 olurken, Doğuş Holding’in payı ise yüzde 10 oldu.

Garanti ve BBVA arasında imzalanan Ortaklık Anlaşması doğrultusunda, yeni dönemde Garanti’nin Yönetim Kurulu’nda Genel Müdür dahil olmak üzere 10 kişi yer almaya devam edecek. 10 üyenin 7’si BBVA, 2’si Doğuş Grubu tarafından belirlenecek. Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi olarak atanacak 10. üye ise taraflarca belirlenecek adaylar arasından seçilecek. Ergun Özen, yeni dönemde Garanti Bankası Yönetim Kurulu Üyesi olurken, Ferit F. Şahenk Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdürecek.

Hisse devrinin tamamlanması ve görev değişikliği, Garanti Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ferit F. Şahenk, BBVA Yönetim Kurulu Başkanı Francisco González, Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen ve Garanti Bankası Yeni Genel Müdürü Fuat Erbil’in katıldığı basın toplantısıyla duyuruldu. Toplantıda duygusal anlar da yaşanmdı. Genel Müdür Ergun Özen konuşması sırasında gözyaşlarını tutamazken, Özen'i Ferit Şahenk teselli etti.

ŞAHENK: "İŞ HAYATINDA ASLA DİYE BİR ŞEY YOKTUR"-

Toplantıda konuşan Garanti Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ferit F. Şahenk,sürdürülebilirliğini önemine vurgu yaparak bu kararı gönül rahatlığı içinde aldıklarını belirterek “Garanti’nin bir dünya oyuncusu olduğunu görmek gurur verici. Türkiye ekonomisinin temel yapı taşlarından biri olan Garanti, uyumlu ve karşılıklı değer üretmeye
odaklı bu birliktelikle yoluna devam edecek. 15 yıldır Genel Müdürlük görevini başarıyla sürdüren Ergun Özen’e gönülden teşekkür ediyor, Fuat Erbil’in de bayrağı başarıyla taşıyacağına inanıyorum” dedi. 
Şahenk soruları yanıtlarken de "BBVA gibi bir yatırımcının Türkiye’ye gelmesi ve yatırıma devam etmesi önemli. Bu  Türkiye finans sektörüne, Türkiye ekonomisine güvenin en önemli işareti olmalı.Türkiye’den kimi yabancı bankaların çıktığına ya da çıkacağına şahit oluyoruz. Bu dönemde böyle bir yatırımın yapılması simgesel olarak çok önemlidir"dedi. Şahenk, Doğuş Grubu'nun Garanti'de elinde kalan yüzde 10'luk payını satıp satmayacakları konusundaki sorulara da "Biz Doğuş olarak Garanti'de kalmak istedik BBVA da Doğuş'un kalmasını istedi. İş hayatında "asla" diye bir şey yoktur. Bu nedenle asla bu yüzde 10'luk payı satmayız diye bir sözümüz olamaz. Ancak kimse şunu bizden beklemesin.Türkiye'de Garanti'den çıkıp başka bankaya asla yatırım yapmayız.Yeni banka kurmayız, Garanti hissesi satıp başka bankada yer almayız"karşılığını verdi.

-GONZALES: "GARANTİ ÇOK DAHA BÜYÜK OYUNCU OLACAK"-

BBVA Yönetim Kurulu Başkanı Francisco González sadece Garanti'ye değil, Türkiye'ye yatırım yaptıklarını ve her ikji kıymeti bir arada düşündüklerinde Türkiye'nin büyük bir potansiyeli olduğunu gördüklerini vurgulayarak "Bugün, BBVA’nın tarihi için çok önemli bir gün. BBVA olarak ortaklarımızla 4 yıldır sürdürdüğümüz kusursuz ilişkilere paralel, Türkiye’nin en iyi bankası Garanti’nin büyük hissedarı olduk” dedi. BBBVA olarak bu yatırımı yapmaktan çok mutlu olduklarını belirten Gonzales " Bu yatırıma sadece rakamsal olarak bakmamak lazım. Biz burada olmaktan çok mutluyuz. BBVA için çok önemli bir yatırım.Bu yatırımın önemini gelecek yıllarda daha iyi göreceğiz hep birlikte Biz bu yatırımı bugün için değil geleceği düşünerek yapıyoruz. Türkiye'nin bulunduğu bölgede 400 milyonluk bir nüfus var.Bugün şartlar belli ama, bu bölgede de işler değişecek.Rekabetin arttığı ve şekil değiştirdiği bir dünyada banka olarak belirli bir büyüklüğe gelmek zorundasınız.Garanti zaten çok iyi durumda ve 5-10 yıl içinde çok daha iyi noktalara gelecek" dedi.
Gonzalez, Garanti ile BBVA arasındaki ilişkiyi kazan-kazan durumu olarak nitelerken, "Ergun Özen Garanti'ye geçmişte büyük katkılar sundu. Özen, bundan sonra da yönetim kurulu yyesi olarak görev yapacaktır. Özen, dünyanın en başarılı bankacılarından birisidir" diye konuştu. Gonzales, bu satınalma öncesinde Garanti'nin BBVA bilançosuna
yıllık katkısının 250 milyon Euro düzeyinde olduğunu, yeni dönemde bu katkının 400-500 milyon Euro'ya ulaşmasını öngördüklerini söyledi. 

-ÖZEN: "ÇOK ŞEY GÖRDÜK, MÜTHİŞ BİR TECRÜBE BİRİKTİRDİK"-

2 Eylül 2015 itibarıyla Genel Müdürlük görevini devredecek olan Ergun Özen, “Söz konusu hisse devri, ülke ekonomisine, bankacılık sektörüne ve Garanti’ye olan güvenin sonucu... Geriye dönüp bakınca, nasıl bir yol kat ettiğimizi görmenin, bizi yüreklendiren dev bir ekiple bu yolda yürümenin yarattığı güvenin paha biçilmez olduğunu görüyorum.
Yöneticiliğim süresince yaşadığım profesyonel yaklaşımın, güvenilmenin ve tüm sorumluluğu üstlenmenin ayrıcalığını, Fuat’ın da deneyimlemesi en büyük dileğim. Tüm yol arkadaşlarıma teşekkürlerimi sunuyorum.”
dedi. Özen, "geçen dönemde bolluk refah, krizler, kemer sıkma uygulamaları, istikrar, bunların hepsini yaşadık.Bize müthiş bir tecrübe getirdi"diye  konuştu.

-ERBİL: "GÖZÜNÜZ ARKADA KALMASIN"-

Fuat Erbil ise “Uzun yıllar omuz omuza çalıştığım Ergun Özen’in liderliğinde yaşadığımız bankacılık serüveni, bize eşsiz bir deneyim kazandırdı. Ergun Bey’den devraldığımız bu emaneti başarıyla yarınlara taşımak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.” dedi. Erbil konuşmasını " Gözünüz arkada kalmasın, emanetize çok iyi bakacağız.Ben
de birgün bu görevi Garanti'yi bir dünya devi olarak devredeceğim"diye tamamladı.(ANKA)
(NÇ/ÖZK)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.