Öne Çıkanlar HTC10 tbmm ölümlü dünya maden kazası Dr. Anita Herczegh Zuhal Yalçın binali yıldırım istanbul mitingi turizmi canlandırmak için neler yapılmalı kpss sınavı ne zamana ertelendi 3. toplantı Vikingur Hıristiyan Demokrat Lider: Hollanda Kraliçesi Arjantin pasaportunu Geri Vermeli

Tahkimin Kapsamı Karadeniz Ülkelerine Genişliyor

İstanbul Tahkim Merkezi (ISTAC), etkinliğini Karadeniz ülkelerine de yaygınlaştırmaya yönelik önemli bir adım attı. Karadeniz Ekonomik İşbirliği Karayolu Taşıma Dernekleri Birliği (BSEC-URTA) ile ISTAC arasında protokol imzalandı. Bu protokolle Karadeniz ülkelerinin tüm karayolu taşıma derneklerini çatısı altında toplayan BSEC-URTA (Union of Road Transport Associations in the Black Sea Economic Cooperation Region) ile İstanbul Tahkim Merkezi (ISTAC) arasındaki işbirliği süreci resmen başladı. İşbirliği protokolüne ISTAC adına Başkan Prof. Dr. Ziya Akıncı, BSEC-URTA adına Genel Sekreter Haydar Özkan imza attı.  

2017-2020 Dönem Başkanlığını Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) üstlendiği BSEC-URTA ile ISTAC arasındaki anlaşma, tüm Karadeniz hattı uluslararası karayolu taşımacılığı şirketlerini ISTAC tahkiminden yararlandırmayı hedefliyor. 
"KARAYOLU TRAFİĞİ ÖNEMLİ"
İmza törenine ev sahipliği yapan ISTAC Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Akıncı, iki kurum arasındaki anlaşmanın Türkiye açısından önemine vurgu yaptı. İthalat ve ihracatın büyük bir kısmının karayolu taşımacılığı ile gerçekleştiğine dikkat çeken Prof. Dr. Akıncı, şunları söyledi;
“Türkiye ile bağlantılı taşımalarda karayolu trafiği çok önemli… Dolayısıyla ISTAC ile BSEC-URTA arasında imzaladığımız bu anlaşma ülkemiz için çok önemli fırsatlar sunuyor. Taraflar arasında karayolu taşımacılığında çok sayıda uyuşmazlık doğuyor. Uyuşmazlıkların kısa sürede, en az masrafla, en etkin şekilde çözülmesi tüm tarafların menfaatine hizmet ediyor. Bu anlaşmayla taşımacılık alanında faaliyet gösteren firmaların tahkim ve diğer alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemleri hakkında bilinçlenmesi, ISTAC’ın sektöre tanıtılması ve taşıma senetlerinde ISTAC tahkim şartının yazılması sağlanacak. Bu kapsamda CMR (Convention Marchandise Routier) taşımacılık belgesi ve tahkim eğitimi başta olmak üzere seminer, konferans gibi etkinlikler planlıyoruz. Ayrıca önümüzdeki süreçte BSEC-URTA tarafından ISTAC’a hakem ve uzman listesi sunulmasının da taşımacılık dünyası için önemli bir kolaylık yaratacağını düşünüyoruz.”
"KAZAN KAZAN İŞBİRLİĞİ"
Tüm Karadeniz ülkelerinin taşımacılık şirketlerini ve  kamyoncuları temsil eden BSEC-URTA Dönem Başkanı Aslı Gözütok da, karayolu taşımacılığında karşılaşılan ticari uyuşmazlıklarda “tahkim”i önemsediklerini ve ISTAC ile çok yönlü işbirliğinin sektöre avantaj sağlayacağını söyledi. Gözütok, iki kurum arasında imzalanan protokolü “kazan-kazan işbirliği” olarak yorumladı. BSEC-URTA Genel Sekreteri Haydar Özkan ise, uluslararası kuruluşlarla ilişkilerin geliştirilmesi yönünden ISTAC ile işbirliğinin sağlayacağı katkılara dikkat çekti. Özkan, “İki kurumun attığı bu adım sektörümüze yeni ufuklar açıyor. Uyuşmazlıklara ISTAC tahkiminin sağlayacağı hızlı ve ekonomik çözüm fırsatlarının, KEİ bölgesi taşımacılık sektörünü daha ileriye taşıyacağına inanıyorum” dedi. 
Verilen bilgiye göre iki kurum arasında imzalanan protokol gereğince, BSEC-URTA üyeleri uyuşmazlık sorunlarının çözümü için ISTAC’a başvurmaya teşvik edilecek. Bu hedef doğrultusunda BSEC-URTA tarafından kurulacak “Temas Noktası”, ISTAC ile eşgüdümlü olarak çalışacak. ISTAC bünyesinde oluşturulması planlanan “Karayolu Taşımacılığı ve Lojistik Çalışma Komisyonu”na da BSEC-URTA yönetimi azami destek sağlayacak
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.