Öne Çıkanlar palandöken onur büyüktopçu ne zaman ankaraya geliyor çin papara bekir bozdağ Panathinaikos Harç problemi binali yıldırım Toyota GAZOO Racing sara baras Kris Meeke Dış Ticaret Finansmanı Müşteri Araştırması 2019

THD Genel Başkanı Çakar, “Et Sorunu İthalat Politikalarıyla Çözülemez”

Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar, "Bugüne kadar uygulanan yanlış hayvancılık politikasının iflas etmesi sonucu geçici çözümler üretilmeye çalışılmaktadır. Çözüm olarak, piyasanın durumuna göre besilik hayvan, kasaplık hayvan, karkas et ve son olarak da lop et ithal edilmektedir. Bu uygulama, et sorununu çözmek yerine, ette kalıcı sorun yaratmıştır." dedi.

Et ve Süt Kurumu tarafından dana karkas et satışı hakkında yazılı bir açıklama yayımladı. 

Çakar, "Lop et ithalatı uzun dönemde fiyatların yükselmesine ve ete erişemeyen tüketici sayısının daha da artmasına neden olacaktır. Dünyanın hiçbir tarıma ve hayvancılığa elverişli ülkesinde et ithalatı ile tüketiciler korunmamaktadır.Et ithalatı, yerli et üretimini ve yerli hayvancılığı bitirecektir. Özellikle de yok olmaya doğru giden küçük üreticinin tamamen ortadan kaldırılmasına neden olacaktır. Bunun yanı sıra, etin satış yöntemi küçük esnafın da yok olmasına neden olacaktır." dedi.

İthal edilen etlerin ulusal ağı olan market zincirlerine verilmesi Anayasa’ya aykırıdır diyen Çakar, "Türkiye Cumhuriyeti Anayasa’sının 173.maddesi “Devlet, esnaf ve sanatkarı koruyucu ve destekleyici tedbirleri alır.” hükmüne aykırıdır. Aynı zamanda, Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un Amaç maddesinde belirtilen “mal ve hizmet piyasalarındaki rekabeti engelleyici, bozucu veya kısıtlayıcı anlaşma, karar ve uygulamaları ve piyasaya hakim olan teşebbüslerin bu hakimiyetlerini kötüye kullanmalarını önlemek, bunun için gerekli düzenleme ve denetlemeleri yaparak rekabetin korunmasını sağlamaktır.” hükmüne aykırı olacaktır." dedi.

Çakar, "Yanlış hayvancılık politikası yanlış tarım politikalarıyla bir bütünlük oluşturmaktadır. Özellikle de, son onbeş yıl içerisindeki yanlış tarım ve hayvancılık politikaları endüstriyel büyük tarım ve hayvancılık şirketleri ile bu alandaki ithalatçı lobilerin lehine olmuştur. Küçük üretici, küçük çiftçi, küçük esnaf ve tüketicilerin ise aleyhine olmuştur. Öte yandan, bu alanda yanlış pazarlama, yanlış tüketim ve yanlış fiyat politikaları sorunu çözümsüz bir duruma getirmiştir.

Lop et ithalatı ile kısa vadede et fiyatları 28-29TL’ye düşürülse bile, tüketicilerin satın alma güçleri dikkate alındığında, dünyanın en pahalı etinin Türkiye’de satıldığı gerçeğini değiştirmeye yetmeyecektir." dedi.

Çakar hayvancılık ve tarımcılığın artırılması için çözüm önerilerinde bulundu. Çakar, "Küçük çiftçiler ve küçük hayvan üreticiliği her yönden desteklenmeli, kırsal kalkınma sağlanmalı ve güçlendirilmelidir. Meralar ıslah edilmeli ve genişletilmelidir. Yerli ve sağlıklı yem üretimini sağlayacak ve artıracak tüm önlemler alınmalıdır.  Tarım toprakları ve meralar hiçbir yerde hiçbir şekilde yerleşmeye ve yapılaşmaya açılmamalıdır. Kırsal kesimde yaşamını sürdüren küçük hayvan üreticisi ve küçük çiftçilerin kentlere imrenmeyeceğini sağlayacak sosyal ve sanatsal olanaklar kırsal kesimde oluşturulmalı ve geliştirilmelidir. Kırsal kalkınma ve üretim kooperatifleri ve kooperatifçiliği teşvik edilmeli, desteklenmeli ve geliştirilmelidir. Tüketim kooperatifleri teşvik edilmeli, desteklenmeli ve geliştirilmelidir." dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.