Öne Çıkanlar recep tayyip erdoğan haberleri çalışma Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar Türkiyede koronavirüs kaynaklı Toplam Vaka Sayısı Entube hasta sayısı Koronavirüsten iyileşenlerin sayısı İyileşen Toplam Hasta Sayısı Eşcinsellik Haram Değil Mısır Çarşısı Eşcinsellik Entübe

TİM Başkanı Gülle: “Çift Haneli İhracat Artışı Öngörüyoruz”

Ağustos ayı ihracat rakamları açıklandı. Geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 6,5 azalışla 12,4 milyar dolar olarak gerçekleşen ihracatla ilgili bir açıklama yapan TİM Başkanı İsmail Gülle, bayram tatili nedeniyle yaşadıkları kayba karşı, “Ekim, Kasım ve Aralık aylarında da çift haneli ihracat artışı öngörüyoruz” dedi.


Ağustos ayı ihracat rakamları açıklandı. Buna göre, Ağustos ayında ihracat, geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 6,5 azalarak 12,4 milyar dolar olarak gerçekleşti. Geçen ayki 9 günlük bayram tatiline rağmen ihracat seviyesindeki artış devam etti. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı(TİM) Başkanı İsmail Gülle, “Yılbaşından bu yana 8 aylık ihracat 108,7 milyar dolar olurken, son 12 aylık ihracat 162,4 milyar dolara ulaştı. Bayram tatili 9 gün olmasaydı ihracatımızda yüzde 10’un üzerinde bir artış görecektik. Ağustos ayında eksik iş günü sebebi ile yaşadığımız kaybı Eylül ayında telafi edeceğiz. Ekim, Kasım ve Aralık aylarında da çift haneli ihracat artışı öngörüyoruz” dedi.

Ağustos ayında gerçekleştirilen ihracatın iş günü bazında ortalama değerine bakıldığında; 26 iş günü olan 2017 Ağustos ayında günlük ihracat ortalaması 480 milyon dolar olarak gerçekleşti. 22 iş günü olan 2018 Ağustos ayında bu rakam ise yüzde 14.6 artışla 550 milyon dolara çıktı. Bayram tatili nedeniyle kaybedilen 4 iş günü Ağustos ayında ihracatın yaklaşık 2,5 milyar dolar daha düşük gerçekleşmesine sebep oldu. Yılbaşından bu yana ihracat ise yüzde 5,3 artış ile 108,7 milyar dolara ulaşırken, son 12 aylık ihracat da yüzde 6,5 artışla 162,4 milyar dolar olarak gerçekleşti.


Otomotiv Sektörü Yine Lider
Sektörel bazda en fazla ihracat, 1,6 milyar dolarla otomotiv sektöründe yapıldı. Otomotiv sektörünü, 1,4 milyar dolarla hazır giyim ve 1,3 milyar dolarla kimyevi maddeler sektörleri takip etti. Ağustos ayında en fazla ihracat artışı yaşayan sektörler ise, yüzde 177 ile mücevher, yüzde 43 ile çelik, yüzde 10,2 ile yaş meyve-sebze sektörlerinde oldu.
Ağustos ayında 26 şehirl ihracatını artırma başarısı gösterdi. İlk beş şehir sırasıyla İstanbul, Kocaeli, Bursa, İzmir ve Ankara oldu. İhracat artışında öne çıkan şehir ise yüzde 166 artışla Osmaniye, yüzde 165 artışla Çorum ve yüzde 62 artışla Düzce oldu.


169 Ülkeye TL Üzerinden İhracat Yapıldı

Ağustos ayında yapılan ihracatın önemli bir bölümünün TL ile yapıldığını ifade eden Gülle, 169 ülkeye toplam 3,4 milyar TL tutarındaki ihracatta Türk Lirasının kullanıldığını belirtti. Gülle, “Milli paramızın ticarette daha fazla kullanımı hepimizin ortak arzusu. Kurdaki dalgalanmanın piyasayı etkilediği bu günlerde TL’nin değerini koruyabilmemiz adına TL’nin uluslararası ticarette kullanılmasını arttırabilmemiz çok önemli. Şu anda TL ile ihracatımız toplam ihracatımızın yüzde 4,7 sini oluşturuyor. Bu oranı yukarılara çıkarmamız gerekli” ifadelerini kullandı.


Pazarlardaki Etkinlik Artıyor
Gülle, yeni pazarlara ilişkin gelişmeleri, “İhracat pazarlarına bakıldığında; Ağustos ayında 219 ülkeye ihracat gerçekleştirildi. Bu ülkelerden 96’sına ihracatta artış yaşandı. En çok ihracat gerçekleştirilen ilk 5 ülke Almanya, İngiltere, Irak, ABD ve İspanya oldu. Bunların yanında, ihracat artışında dikkat çeken ülkeler de var. Yemen’e ihracatımız 4 katına, Senegal ve Cibuti’ye ihracatımız ise 2 katına çıktı” şeklinde ifade etti.

bakanlık seviyesinde yapılan temasların ardından, Rusya ile ekonomik işbirliğinin daha da derinleştiğini söyleyen Gülle, “Özellikle vize serbestisi konusunda önemli aşamalar kaydedildi. Yakın zamanda, Rusya’ya seyahat edecek iş insanlarımıza vize kolaylığı sağlanmasını bekliyoruz. Bu gelişmenin ardından, ülke ile ticaretimizin çok daha üst seviyelere çıkacağına inanıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın, 7 Eylül tarihinde Tahran’da Rus ve İran liderleriyle yapacağı üçlü zirve ile birlikte bu ülkelerle olan ikili ticaretimizin de önemli oranda artacağını umuyoruz” dedi.

Bugün ve yarın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ önderliğinde Kırgızistan’da önemli temaslar gerçekleştireceklerini aktaran Gülle, “Ülkemizin bölgeye olan ticaretini geliştirmek için atılabilecek tüm adımları masaya yatıracağız. Dost ve kardeş ülkeler ile önemli anlaşmalara imza atarak, Orta Asya bölgesindeki ticari etkinliğimizi artırmayı hedefliyoruz” dedi.

Gülle, dünyanın dört bir yanına düzenledikleri ticaret heyetleri ile ihracatçıları doğrudan alıcılarla görüşme fırsatı yarattıklarını kaydetti. Gülle sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yeniden dış pazarlara ağırlık vererek alternatif pazarlar geliştirmeye çalışıyoruz. Bu çerçevede faaliyetlerimiz tüm hızıyla devam ediyor. Dünyanın dört bir noktasında 7/24 fuar mantığıyla çalışan Türkiye Ticaret Merkezlerimizi hizmete açmaya devam ediyoruz. Önümüzdeki günlerde İngiltere’ye giderek Londra’daki TTM ofisimizin açılışını gerçekleştireceğiz”


İhracatta AB Zirvede
Gülle, ülke gruplarında AB’nin lider olduğunu belirterek AB’ye ihracatın Ağustos’ta yüzde 6,1 azalarak 5,6 milyar dolar olduğunu ifade etti. TİM Başkanı, bu durumun tek sebebinin ise eksik olan dört iş gününden kaynaklandığını açıkladı. AB’nin ihracattaki payının yüzde 45,5 seviyesinde olduğunu söyleyen Gülle, “Özellikle geçtiğimiz günlerde dört bakanımızın ortak yaptığı Reform Eylem Grubu toplantısı, Avrupa Birliği ile ilişkilerimizde daha yakın temasların olacağı, ortak çalışmaların artacağı bir döneme gireceğimizin işaretçisi. Özellikle Gümrük Birliği’nin güncellenmesine ilişkin müzakerelerin tekrar başlatılması süreci, bizleri yakından ilgilendiriyor. AB’ye vize serbestisine yönelik çalışmalar da iş dünyamızın hassasiyetle izlediği önemli bir konu. İnşallah Hükümetimizin attığı adımlarla, yakın zamanda bu konularda ciddi ilerlemeler sağlayacak ve ilişkilerimizi hiç olmadığı kadar yukarı seviyelere taşıyacağız” dedi.


“Kaynaklarımızı Seferber Ettik”
Son dönemde yaşanan ekonomik gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulunan Gülle, kurlardaki dalgalanmanın kısa süreli de olsa iş dünyasında karışıklığa sebep olduğunu söyledi. Eximbank ile yapılan protokol kapsamında, TİM ve ihracatçı birliklerin elinde bulunan atıl fonları ve yedek akçelerinin Eximbank’a devredildiğini hatırlatan Gülle, “İhracatçılarımızın kurdaki dalgalanmadan dolayı sermayeye erişim problemleri yaşamamaları için kaynaklarımızı seferber ettik” dedi.


“Hizmet İhracatçıları Birliğimiz Sürekli Projeler Geliştiriyor”
Cari açığa değinen Gülle, “Türkiye olarak bir cari açık sorunu yaşıyoruz. Her zaman olduğu gibi tekrar belirtmek istiyorum ki, cari açık problemimizi ihracat ile aşmamız mümkün. Üretimde kapasite kullanımımız her ne kadar son dönemde yüzde 80’in altına gelmiş gibi görünse de artık aynı imalat stratejisi ile ekonomimizi büyütmemiz zor. Türkiye’nin en büyük potansiyellerinden birisi olan Hizmet ihracatını daha aktif bir hale getirebilmek için yeni kurulan Hizmet İhracatçıları Birliğimiz sürekli projeler geliştiriyor” dedi. Diplomatik anlamda Rusya ile ilişkilerin normalleşmenin sonuçlarının yaz dönemi turizminde görüldüğünü belirten Gülle, “Bu başarı turizm gelirlerimize yansıyarak hizmet ihracatımızda ciddi artışlara sebep oldu. Bu da cari açığımızı azaltan etkenlerin başında geliyor” diye konuştu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.