Öne Çıkanlar ortaokul Estetik ihraç Gündemde Bugün-17 Temmuz 2019 Çarşamba 2019 nisan ayı işsizlik rakamları Çatalca 2016 İmamoğlu El Yükseltti: O Çay Dedi 24 Aralık Gündem Özeti 30 temmuz yağış var mı Gemelli Hastanesi Basın Ofisi Prof. Dr. Zafer Utlu

TÜSİAD Başkanı Bilecik: Türkiye İçin Toplumsal Dayanışma Ve Geleceğe Bakma Vaktidir

Türk Sanayici ve İş İnsanları Derneği  (TÜSİAD) Başkanı Erol Bilecik, Türkiye için 2017'nin iyi haberinin ekonominin dünya ortalamasının üzerinde büyümesi olduğunu belirterek, “Şimdi Türkiye için toplumsal dayanışma içerisinde olmanın ve vakit kaybetmeden geleceğe bakmanın zamanıdır. Bugün, Türkiye için toplumsal özgürlük, çoğulculuk ve dayanışma içinde ilerleme zamanıdır" dedi.

TÜSİAD’ın 48. Olağan Genel Kurulu'nda konuşan TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik, geçen yıl ifade özgürlüğü ve basın özgürlüğü konularında yaşanan sıkıntılar nedeniyle AB ile ilişkilerin gerildiğini belirterek, "Uluslararası ilişkilerde haklı olduğumuz veya müttefiklerimizle farklı tutumları benimsediğimiz birçok konu olabilir. Tarihin bize çok net olarak verdiği dersler ispat ediyor ki; Türkiye’yi dünya siyaseti ve ekonomisinde etkili kılan en büyük güç kaynakları her zaman demokrasi, insan hakları, hukuk devleti ve özgürlükler olmuştur. Bu nedenle acilen olağan demokrasi ortamı ve reform gündemine dönmemiz doğru olur" dedi.

AB ÜYELİĞİNE YÜZDE 70 DESTEK

Toplumda AB üyeliğini isteyenlerin oranının yüzde 70’ler seviyesinde olduğunu hatırlatan Bilecik, "Bu hayli yüksek rakamın bize işaret ettiği mesaj, her şeye rağmen, Türk toplumunun sosyal standartları ileri, refah seviyesi yüksek, demokratik bir hukuk devletinde yaşama iradesinin ne kadar güçlü olduğudur. Brexit örneği AB dışında kalmanın maliyeti hakkında herkese bir fikir verdi. AB ile müzakereler fiilen ilerlemese de, süreç resmen kopmamalı, tam üyelik perspektifi korunmalı; daha olumlu siyasal koşullar oluşana kadar gümrük birliği, güvenlik ve enerji gibi somut alanlarda entegrasyon devam etmelidir" diye konuştu.

ANAYASA MAHKEMESİ KARARI

Anayasa Mahkemesi’nin tutuklu gazetecilerin tutukluluk hallerinin kalkması yönünde verdiği kararın, alt mahkeme tarafından uygulanmadığını hatırlatan Bilecik "Önde gelen hukukçularımızın, hukuka ve anayasal düzenimize aykırı buldukları bu kararla, Türkiye’nin AB üyeliğini, demokrasinin yetersizliği üzerinden engellemek isteyenlerin eline maalesef güzel bir koz verdiğimize şüphe yoktur. Anayasayı yaşatan, içindeki ifadeler kadar, dışındaki uygulamadır. Medeniyetin ilk şartı adalettir. Hukuk, devletin toplumsal düzenidir. Adalet olmadan düzen olmaz. Demokrasi su ise, testisi adalettir" dedi.

"OHAL SON BULMALI"

TÜSİAD Başkanı Bilecik konuşmasında OHAL'e değinerek şunları söyledi:

"Türkiye’nin hem dünyada hak ettiği saygın konumunu koruyabilmesi hem de gelişmesi, kalkınması için yakın tarihin hepimizi sarsan travmalarından kurtulup hızla normalleşmeye başlaması gerekir. Bu nedenle atılması gereken ilk adımın, daha önce de başka vesilelerle gündeme getirdiğimiz gibi OHAL’in son bulması olduğuna inanıyorum.”

EVRENSEL HUKUK İLKELERİ

Yargının gerek ulusal gerekse evrensel hukuk ilkelerine, öz ve usul açısından daha fazla itina göstermesinin Türkiye’nin atlattığı tehlikenin dünyaya daha iyi anlatılmasında tartışmasız önemde bir unsur olduğuna inandığını kaydeden Bilecik, "Tutukluluğun istisna; tutuksuz, delilleri güçlü ve detaylı hazırlanmış, özenli iddianamelerle yargılanmanın esas olduğu bir yargı anlayışına ve uygulamasına ihtiyacımız var" dedi.

"EKONOMİK BÜYÜME ETKİLEYİCİ

Konuşmasında ekonomiye ilişkin değerlendirmelerde bulunan TÜSİAD Başkanı, geçen yıl gerçekleştirilen büyüme hızının etkileyici olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

“Ne var ki, yüksek büyümeyle beraber enflasyon ve dış borç başta olmak üzere maalesef finansal kırılganlıklarımızın arttığını gördük. İç talebe yönelik uygulanan politikalar talebi arttırmakta başarılı olurken, bütçe açığının artmasına, enflasyon oranımızın ise çift haneye çıkmasına neden oldu.

2018 yılında ekonomi politikalarının daha dengeli ve nitelikli bir büyümeyi desteklemesini arzu ediyoruz. Kredi artış hızlarının makul düzeyde seyretmesi, finansal istikrara katkıda bulunurken, verimliliği arttırıcı reformlara hız verilmesi ise hem rekabet gücümüzü arttıracak hem de fiyat istikrarına katkıda bulunacaktır. Reform isteği, ilerlemenin en büyük motorudur, kağıt üzerinde kalmayan somut icraatlar için daha fazla geç kalınmamalıdır."

"TÜRKİYE İÇİN AZİMLE ÇALIŞMAYA, GÖRÜŞLERİMİZİ PAYLAŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

Dünya bu sıkıntılı evreyi aştıktan sonra yeni bir düzenin kurulacağını ifade eden Bilecik, "Biz, bu yeni düzeninin değişikliklerine ayak uydurmak için gerekli hazırlığımızı bugünden yapmalıyız. Bu nedenle, şekillenmekte olan geleceğin dünyasına Türkiye’yi taşıyacak olan gençlerimize bunu yapabilmeleri için gerekli imkanları sağlamak bizim sorumluluğumuzdur. Ülkemizin hızla değişen dünyanın gereklerine uyum sağlaması ve küresel ölçekte rekabet edebilen bir ekonomi olması için üzerinde durmamız gereken tüm konular 2018 yılında da TÜSİAD olarak çalışma programımızda yer alacak. Türkiye’yi daima ileri taşıyacak hedefler için azimle çalışmaya, üretmeye ve görüşlerimizi paylaşmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

TÜSİAD’IN AÇIK ADI DEĞİŞTİ

Öte yandan TÜSİAD'ın açık adı Türk Sanayici ve İşadamları Derneği yerine Türk Sanayici ve İş İnsanları Derneği olarak değişti. Derneğin kısaltması olarak kullanılan TÜSİAD markasının ise korunmasına karar verildi. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.