Öne Çıkanlar mamak belediye başkanı mesut akgül CHP GRUP BAŞKANVEKİLİ ENGİN ALTAY harran şanlıurfa valililği derik yakalandı tbmm genel kurulu çevre ve şehircilik bakanlığı MAMAK BELEDİYESİ fotoğraf cumhurbaşkanlığı külliyesi Gündemde Bugün19 Mayıs 2020 Salı

Akbank Caz Festivali 17 Ekim’de Başlıyor

28. Akbank Caz Festivali, 17 Ekim’de Akbank Sanat ve Babylon’da iki konser ile başlıyor. 28 Ekim’e kadar sürecek festival;100’den fazla sanatçının performansıyla37 ayrı mekanda37 konser ile gerçekleşecek. Festival kapsamında ayrıca 3 söyleşi ve 16 atölye çalışması hayata geçecek.

Kurulduğu günden bu yana sanatı ve sanatçıyı destekleyen Akbank’ın en uzun soluklu kültür sanat projelerinden Akbank Caz Festivali,bu yıl 17-28 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek.  28. Akbank Caz Festivali’nin ilk haftasında;AvihaiCohen Quartet, ShinyaFukumori Trio, TheComet is Coming, TillBrönner, Ozan Musluoğlu Quintet, JehanBabur ve Karl Hector&TheMalcouns gibi sanatçı ve gruplar sahne alacak.

Organizasyonu ve içerik programlamasıPozitif işbirliğiyle gerçekleştirilen 28. Akbank Caz Festivali’nin yine ilk haftasında Liselerde Caz, Çocuklar için Dans, Atölye çalışmaları ile farklı mekanlarda renkli konuklarla söyleşiler gerçekleştirilecek.

17-21 EKİM KONSERLERİ

SHINYA FUKUMORI TRIO
17.10.2018 ÇARŞAMBA 19:00
Akbank Sanat
ShinyaFukumoriTrio’nun hayallerle dolu şiirsel müziği dinleyicilerinin zihinlerini sükunete davet ediyor. Münih çıkışlı Japon-Fransız-Alman üçlüsününgrup lideri ve aynı zamanda baş bestecisi olan davulcu ShinyaFukumori, geniş bir hayal gücünün ürünü melodileriyle tanınan başarılı bir müzisyen. Fukumori’nin davulculuğunu farklı kılan titizliği, özgürce salınan baladlarının yelpazesinde de kendini açıkça gösteriyor. Ortaya çıkan müziğin özgür karakteri, tenor MatthieuBordenave ve piyanist WalterLang’in de kendilerini rahatça ifade edebildikleri alanlar yaratıyor. Topluluk, bu yıl yayınladıkları ilk albümleri For 2 Akis ile yenilik vadediyor ve festivalin en romantik gecelerinden biri, ShinyaFukumoriTrio’nun dünyasını keşfetmeniz için sizi bekliyor.
ShinyaFukumori: Davul
MatthieuBordenave: Tenor Saksafon
WalterLang: Piyano


THE COMET IS COMING
17.10.2018 ÇARŞAMBA 21.30
Babylon
Londra çıkışlı TheComet Is Coming, 2015’te Do TheMilkyWay parçaları ile LaurenLaverne’inMPFree listesine girmesi ve 2016’da Mercury Ödülü’nü daha ilk albümüyle kazanmasıyla ismini hatırı sayılır bir kitleye duyurmayı başardı. Grup, Sun Ra, Frank Zappa ve JimiHendrix’in yarattığı dile dayalı karakteristik bir yoldan gitmenin yanı sıra, adlarının çıkış noktası olan BBC RadiophonicWorkshop’tan da ilham alıyor. Caz, elektronika, funk ve saykodelik öğeleri bir araya getiren, adeta kozmik bir şöleni andıran müzikleriyle dinleyiciyi kendisine bağlayan grubun felsefesi de bir o kadar cezbedici. Sizi bildiğiniz dünyayı unutup, yeni bir hayali dünyanın parçası olmaya davet eden TheComet Is Coming’e kulak verin ve manifestolarında söyledikleri gibi “koşmaya başlayın”. Bu dahiler topluluğuyla buluşma noktanız ise Akbank Caz Festivali olsun!
KingShabaka: Saksafon
Danalogue: Klavye
Betamax: Davul

TILL BRÖNNER “THE GOOD LIFE"
18.10.2018 PERŞEMBE 20:30 
UniqHall
New York Carnegie Hall ve Tokyo Blue Note Jazz Club gibi dünyanın önemli sahnelerinde sık sık performanslar sergileyen başarılı caz müzisyeni TillBrönner, Almanya’nın ChetBaker’ı olarak anılıyor. 2015’te, HerbieHancock’un öncülük ettiği Uluslararası Caz Günü’nün davetlisi olarak Paris’te çağdaş cazın yıldızlarıyla bir araya geldi. 2016 etkinliği için ise, Beyaz Saray’da Barack Obama’nın konuğu olarak, HerbieHancock, Sting, Aretha Franklin, Diana Krall, Al Jarreau, HughMasekela, BuddyGuy ve ChickCorea gibi duayenlerle sahne aldı. Turnelere ve konserlere çoğunlukla kurucusu olduğu topluluklarla katılan TillBrönner, Akbank Caz Festivali’nde gerçekleşecek ve son albümü TheGoodLife’ın odakta olacağı bu konser için TillBrönnerSeptet ile güçlerini ve enerjisini birleştiriyor.
TillBrönner: Trompet, Flugelhorn
Mark Wyand: Tenor Saksafon
TorstenGoods: Gitar
JasperSoffers: Piyano
ChristianvonKaphengst: Bas
David Haynes: Davul
Jan Miserre: Klavye

OZAN MUSLUOĞLU QUINTET
18.10.2018 PERŞEMBE 21.00
TheBadau
2000’lerin başında sürdürdüğü kontrbas eğitimi boyunca, Volkan Hürsever, James Lewis ve KürşatAnd gibi önemli müzisyenlerle çalışan kontrbas sanatçısı ve besteci Ozan Musluoğlu, ayrıca Marc Johnson, David Friesen, DominiqueLemerle, Robert Balzar ve DwayneBurno gibi dünya genelinde tanınan kontrbasçılarla workshoplara katıldı. 2009 yılında çıkardığı ilk albümü Coincidence’tan iki yıl sonra ikinci albümü 40th Day’i yayınladı. Bu albümde, Downbeat dergisinin beş yıl üstüste Yılın Trompetçisi ilan ettiğiJeremyPelt trompetini konuştururken, tenor saksofonda J.D. Allen, piyanoda Danny Grissett ve davulda DarrellGreen yer aldı. Üçüncü albümü My Best FriendsArePianists’i ise Türkiye'ninyetiştirdiği en önemli 12 caz piyanistiyle birlikte yaptı. Ozan Musluoğlu, caz tarihinin efsaneleşmiş 9 kontrbasçısının bestelerinin yorumlandığı ve başarısını perçinleyen #nine isimli son albümünün ilk festival konseri için Akbank Caz Festivali’ne konuk oluyor.
Şenova Ülker: Trompet
Engin Recepoğulları: Saksafon
Ercüment Orkut: Piyano
Ozan Musluoğlu: Kontrbas
Ferit Odman: Davul

JOSEF LEIMBERG AND THE ASTRAL PROGRESSIONS ENSEMBLE 
18.10.2018 PERŞEMBE 21.30
Babylon
Los Angeles çıkışlı müzisyen ve prodüktör Josef Leimberg’ünhiphop’a duyduğu derin tutku çocukluk yıllarına uzanıyor. Josef’in bu tutkusu, lise yıllarında iyice güçlenerek, üniversite yıllarında zirveye ulaştı ve Cal Arts’tan mezun olduğunda prodüktörlüğe atılmaktan başka bir şey düşünmedi. ErykahBadu, Om'MasKeith, ChanceTheRapper, Robert Glasper, Thundercat, Miguel, TerraceMartin, SZA, Frank Ocean, Xzibit, RobinThicke ve KendrickLamar gibi yıldız isimlerle kayıtlar yaptı. Prodüktörlüğünün parlamaya başladığı dönemde, SnoopDog ile de tanıştı ve Snoop’un platin plak ödüllü albümlerindeki birçok parçanın prodüktörlüğünü yaptı. Ayrıca, 10 yılı aşkın bir süre boyunca peş peşe, RobinThicke’in turne arkadaşı oldu. Bu iş birliklerinin ardından, 2016’da nihayet, caz, hip hop, funk ve baladların müthiş bir harmanı olan ilk solo albümü AstralProgressions’ı yayınladı. Muhteşem trompetiyle bu kez festival sahnesini coşturacak Josef Leimberg, bu sonbaharda, İstanbul’da!
Josef Leimberg: Trompet
TracyWannomae: Bas Klarnet, Saksafon, Flüt
AnandBennett: Gitar
MatthewLittle: Klavye
SanjayaAjaye: Bas
William Logan: Davul

RÉMI PANOSSIAN TRIO
19.10.2018 CUMA 19:00
Akbank Sanat
Çarpıcı groove’lar, büyüleyici melodiler ve emprovize enerjiden beslenen anlar... RémiPanossionTrio’nun modern caza gönül veren üyeleri, konuşkanlığın dozunu hiç kaçırmayan eşsiz melodiler yaratırken, alabildiğine canlı bir sound’a imza atıyorlar. Son 9 yıl içinde, dünya genelinde prestijli sahnelerde 400 konser veren bu enerjik üçlü yeni ufuklara doğru kanat çırpmaktan hiç vazgeçmiyor. Grup bu doludizgin macerada, son iki albümleri için EricLegnini ve DJ EricLau ile de işbirliği yaptı. Akbank Caz Festivali, güçlü piyanosuyla RémiPanossian’ı ve maharetleriyle ona eşlik edecek kontrbasçı MaximeDelporte ve davulcu FredPetitprez’i ağırlayacak olmanın heyecanını yaşıyor. RémiPanossianTrio’nun hikayeler ören, yenilikçi müziği izleyiciyi hayli deneysel ve benzersiz bir yolculuğa çıkaracak.
RémiPanossian: Piyano
MaximeDelporte: Kontrbas
FredPetitprez: Davul

JEHAN BARBUR FEAT. FIRAT TANIŞ
19.10.2018 CUMA 20:30
Caddebostan Kültür Merkezi
Beyrut doğumlu vokal, söz yazarı, besteci ve prodüktör JehanBarbur, İskenderun’da geçirdiği çocukluk ve ilk gençlik yıllarının ardından Ankara’da Bilkent Üniversitesi Amerikan Dili ve Edebiyatı bölümünde eğitimini tamamladı. Üniversiteden sonra, müzik kariyerine odaklanmak üzere İstanbul’da yaşamaya başladı. Bugüne kadar prodüktörlüğünü kendisinin üstlendiği beş başarılı albüm yayınlayarak, giderek genişleyen sadık bir dinleyici kitlesi edindi. Bir hikaye anlatıcısı olarak, çağdaş kadın ozan geleneğini sürdürme gayretiyle, albümlerinde bazı işbirlikleri dışında çoğunlukla kendi bestelerine ve şarkı sözlerine yer verdi. Bugün Türkiye’nin en parlak ve etkileyici caz vokallerinden biri olan JehanBarbur’a Akbank Caz Festivali’ndeki bu enfes gecede aktör, yönetmen, ressam ve müzisyen Fırat Tanış eşlik edecek. İki derinlikli vokalin birlikte şarkılar seslendireceği konser, kaçırılmaması gereken bir müzik deneyimi vadediyor.
JehanBarbur: Vokal
Berkant Çelen: Elektrik & Akustik Gitar
Murat Çopur: Bas
Evrim Tüzün: Klavye
Onur Başkurt: Davul
Fırat Tanış: Vokal (Konuk Sanatçı)

KARL HECTOR & THE MALCOUNS
19.10.2018 CUMA 21:30
Babylon
Krautrock’ın deneyselliğini, Afrobeat ve caz ile harmanlayarak funk’a ustalıkla yediren Karl Hector&TheMalcouns’ın müziği, evrensel tınıların sonsuz olasılıklarından beslenen bir vaha adeta. Gitarist ve yapımcı JJ Whitefield, Poets Of Rhythm ve WhitefieldBrothers yıllarından sonra, davulcu ZdenkoCurulija ile birlikte 2007 yılında, sürprizlerle dolu Karl Hector&TheMalcouns’ı kurdu. Grup, Afrika diasporasından aldıkları ilhamla şekillendirdikleri SaharaSwing’in ardından, ikinci albümleri UnstraightAhead ile çerçevesini daha da genişleterek, Gana ve Mali menşeli Batı Afrika tınılarını Doğu Afrika caz melodileriyle buluşturdu. Bu albüm bir anlamda 1970’lerin Krautrock efsanelerine saygı duruşu niteliği taşıyordu. Zamansız bir müzik şöleni için festival sahnesinde yerini alacak grubun, 1960’ların son demlerinde yükselen özgür funk ruhunu Afrobeat ile buluşturacağı bu performansını kaçırmayın.
Marja Burchard: Klavye
ZdenkoČurulija: Davul
AlexandarMarković: Gitar
Jan Weissenfeldt: Bas
DidacRuizLazaru: Perküsyon

AKŞAMÜSTÜ CAZ: SANAT DELİORMAN & URAZ KIVANER DUO
20.10.2018 CUMARTESİ  18:00 – 19:00
Akbank Sanat Kafe

Özellikle güçlü sesi ve duygulu yorumuyla akıllarda kalan Sanat Deliorman, 2012’den beri Nardis başta olmak üzere İstanbul, Ankara ve Bodrum’un bilinen caz mekanlarında sevdiği müzik dostlarını ağırladığı “Sanat Deliorman ve Caz Biraderleri” ekibiyle konserler gerçekleştiriyor. Ayrıca, Bora Çeliker ve Eylül Biçer ile Konuşan Gitarlar, JanuszSzprot ile ise Polonya’dan Sevgilerle adlı iki özel konser projesini yürütüyor. Akbank Caz Festivali sahnesine konuk olacak Sanat Deliorman’a, piyano çalış tekniğinde Bill Evans, Oscar Peterson ve AhmadJamal’in izlerini görebildiğimiz, ilham verici müzisyen Uraz Kıvaner eşlik edecek.
Sanat Deliorman: Vokal
Uraz Kıvaner: Piyano

BİRSEN TEZER EASTERN STANDARDS
20.10.2018 CUMARTESİ  20:30
Caddebostan Kültür Merkezi
Derinlikli vokaliyle Birsen Tezer, Türk müzik sahnesinin en etkileyici kadın seslerinden biri olarak kabul ediliyor. Bugüne kadar iki başarılı albüm yayınlayan Birsen Tezer; Erkan Oğur, Bülent Ortaçgil, İlhan Şeşen, Gürol Ağırbaş, Hüsnü Arkan ve Ediz Hafızoğlu gibi pek çok müzisyenle işbirliklerine de imza attı. Sanatçı, Akbank Caz Festivali’nde son projesi EasternStandards ile yüzlerce yıllık Türk Sanat ve Halk Müziği eserlerini önceki projelerinde yer alan vokal ve enstrümana dayalı doğaçlama öğeleri ve günümüzün sesleri ile birleştirerek farklı bir dil oluşturmayı hedefliyor. Festival izleyicisi, bu heyecan verici projeden şarkılar ve Birsen Tezer’in eşsiz hikaye anlatıcılığı ile büyülü bir dünyaya adım atacak.

MEHMET ULUĞ GECESİ: AYDIN ESEN GROUP & CAN KOZLU
20.10.2018 CUMARTESİ 20.30
Babylon

20:30-21:15 Belgesel Gösterimi: George Garzone: Let Be What Is
21:30-22:00 Aydın Esen & Can Kozlu
22:00: Aydın Esen Group

20:30-21:15 DocumentaryScreening: George Garzone: Let Be What Is
21:30-22:00 Aydın Esen & Can Kozlu
22:00 Aydın Esen Group
28. Akbank Caz Festivali, bu sene 4. kez, Mehmet Uluğ gecesinde değerli isimleri ağırlıyor. Öncelikle, George Garzone: Let Be What Is belgeselinin gösterimiyle başlayacak. Gösterimin ardından, gecenin ilk konseri için Aydın Esen ve Can Kozlu ikilisi sahneye çıkacak. Gecenin ikinci konserinde ise heyecan verici bir performans için Aydın Esen Group izleyicinin karşısında olacak. Piyano dehası ve modern çağın müzik literatürünü çok iyi anlayarak genişleten Aydın Esen, her zaman adından saygı ve övgüyle bahsedilen bir müzisyen olarak geceyi taçlandıracak. Türkiye’nin en yaratıcı emprovize caz sanatçılarından biri olarak kabul edilen Can Kozlu’nun Aydın Esen’e eşlik edecek olması da bu gecenin uzun süre akıllarda yer etmesine katkı sağlayacak.
AydınEsen: Klavye
Can Kozlu: Davul
SeLKA: Bas
Volkan Öktem: Davul


AVISHAI COHEN QUARTET
21.10.2018 PAZAR 18:00
Cemal Reşit Rey Konser Salonu
Trompetinin berrak sesiyle tanınan AvishaiCohen, çağdaş caz sahnesinin kendinden en çok söz ettiren isimlerinden biri. AvishaiCohen’in, müzikteki anlam arayışı ve bas tınılarını ilgi odağı haline getirmeye adadığı enerjisi, ona uluslararası pek çok ödül ve dünya çapında haklı bir tanınırlık kazandırdı. Usta trompetçi 2016 yılında, Jazz Magazine France tarafından En İyi Yabancı Sanatçı ödülüne layık görülürken, aynı yıl çıkardığı albümü Intothe Silence, TSF Jazz tarafından Yılın En İyi Albümü seçildi. Bugün, dörtlüsüyle yaptığı çalışmaların yanı sıra, OmerAvital ve NasheetWaits’le sürdürdüğü üçlüsü Triveni ile de on yılı aşkın bir süredir çalışmalarına devam ediyor. Ödüllü albümü IntoTheSilence’tan bir yıl sonra, yeni albümü Cross My Palm With Silver ile karşımıza çıkan sanatçı, hayranlık uyandıran enerjisini Akbank Caz Festivali sahnesine taşımaya hazırlanıyor.
AvishaiCohen: Trompet
YonathanAvishai: Piyano
Barak Mori: Bas
NasheetWaits: Davul

ApostolosSideris: Akustik Bas
Berkan Tilavel: Davul, Elektronik Vurmalılar
Ediz Hafızoğlu: Davul, Vurmalılar


THE BAD PLUS
21.10.2018 PAZAR  20:30
Cemal Reşit Rey Konser Salonu
TheBad Plus üçlüsünde bir lider yok, sadece müzik var. Grup üyelerinin kurduğu bu derinlikli ilişki sayesinde müzikleri, yaşanmışlıklardan beslenen bir kaliteye ve samimiyeti her zaman kendini hissettiriyor. TheBadPlus’ın bu yıl yayınlanan 13. stüdyo albümü Never Stop II, grubun kurucu üyeleri ReidAnderson ve DaveKing ile aileye yeni katılan piyanist OrrinEvans’ı buluşturan ilk albüm oluyor. Bu buluşma, grubun modern avangart cazı, rock ve pop etkileriyle yorumlamaya adadığı doğaçlama müziğe bağlılığını perçinlemesinin yanı sıra, 18 yıllık müzikal yörüngelerini de zenginleştiren bir yeniden doğuşu işaret ediyor. Kontrbas, davul ve piyanonun güç birliği yapacağı, kaçırılmaması gereken bu muhteşem performans için ajandanızda yer açın.
ReidAnderson: Kontrbas
OrrinEvans: Piyano
DaveKing: Davul

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.