Öne Çıkanlar Gıda cilt lekelerinden nasıl kurtulurum? Nevruz mesajı Gündemde Bugün4 Nisan 2020 Cumartesi 4 Nisan 2020 Gündemi ICBC Türkiyeden Vakıfbanka 325 Milyon Dolar Kredi ICBC Grubu ICBC Türkiye Boeing 777 TEB Grubu Salgınla Mücadeleye Destek İçin 7 Toplam Can Kaybı İse 425e Yükseldi Türkiyede Toplam Vaka Sayısı 20 Bin 921e

Mesnevi’nin Tartışmalı Yedinci Cildi Ve El Yazmalarının Özgünlüğü Konusunda Yeni Bir Tartışma

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, Şubat ayının son etkinliğinde, “Hafıza-i Beşer” sergisi kapsamında, Mesnevi’nin yedinci cildinin tartışmalı hikâyesini gündeme taşıyan bir konuşmaya ev sahipliği yapıyor. Osmanlı tarihi araştırmacısı, akademisyen Aslıhan Gürbüzel’in konuk olduğu konuşmada, Yedinci Defter’in nüshaları ve okuyucu notları üzerinden, el yazması kültüründe bir eserin değerini ya da özgünlüğünü kimlerin, nasıl belirlediği sorusu tartışılacak.

Suna ve İnan Kıraç Vakfı İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün “Hafıza-i Beşer: Osmanlı Yazmalarından Hikâyeler” sergisi kapsamında düzenlediği etkinlikler; İslami siyasi düşünce, 1800 öncesi dini hareketler ve yazmalar üzerine çalışmalar yapan Aslıhan Gürbüzel’in konuşmasıyla devam ediyor. Aslıhan Gürbüzel, 28 Şubat Cuma günü gerçekleşecek “Timur’un Anadolu’dan Kaçırdığı Yazmaların Peşinde: Mesnevi’nin Yedinci Cildinin Hikâyesi” başlıklı konuşmasında, bugün birçok modern araştırmacı tarafından bir hayli inandırıcılıktan uzak bulunan Mesnevi’nin yedinci cildinin tartışmalı hikâyesini anlatacak.

"BİR SÖYLENTİ İLE BAŞLADI TARTIŞMA"

Bu hikâye, Mevlana Celaleddin Rumi’nin ölümünün üzerinden üç buçuk asır geçtikten sonra, Şam’da Mesnevi’nin daha önce bilinmeyen bir cildinin bulunduğuna dair bir söylentinin ortaya çıkmasıyla başlar. Bostan Çelebi, 1612 yılında Yedinci Defter’i Konya’ya getirtmeyi başarır. On yedinci yüzyılda yorumlanan bu cilt, özellikle Konya ve Galata dergâhlarındaki bazı Mevleviler tarafından sahiplenilmiştir. Ancak içlerinde Mevlevi şeyhlerinin de olduğu bir diğer gruba göre bu “düzmece” cildi okuyup yazmak derhal men edilmelidir. Yedinci Defter’in gerçekliği konusunda on yedinci yüzyılda başlayan tartışmalar on dokuzuncu yüzyıla kadar devam etmiştir. Aslıhan Gürbüzel konuşmasında, cildin nüshaları ve okuyucu notları üzerinden, bu denli inandırıcılıktan uzak bir metnin, Osmanlı yazma kültüründe iki yüzyıl boyunca nasıl popülerliğini korumayı başardığını aktaracak. Tarih meraklıları ve tasavvuf severler için merak uyandırıcı bir içeriğe sahip olan konuşmada, Osmanlı el yazması kültüründe bir eserin değerini ve özgün olup olmadığını kimlerin, nasıl belirlediği konusu üzerinde durulacak.

Hafıza-i Beşer Konuşmaları, 2019-2020 akademik yılının ikinci döneminde, Osmanlı yazma kültürünün farklı izdüşümlerini tartışmaya açan yeni konuşmalarla devam edecek.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.