Öne Çıkanlar Covid19 chp galatasaray deprem abd suriye rusya tesk tsk istanbul pkk meb

CHP'li Aydınlık: "Ankara Şanlıurfa’nın Sorunlarını Görmezden Geliyor"

CHP Şanlıurfa Milletvekili Aziz Aydınlık, Şanlıurfa’nın sorunlarını meclis gündemine getirmeye devam ediyor. CHP’li Aydınlık son olarak Evren Küçük Sanayi Sitesi esnafının sorunu haline gelen ve halen yapımı devam eden Kuzeybatı Çevre Yolu Projesi’ni Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na sordu. Aydınlık, “Evren Küçük Sanayi Sitesi esnafı halen Şanlıurfa – Gaziantep E-90 Karayolu’nu kullanıyor ama artık bu yol trafik yoğunluğunu kaldırmıyor, o nedenle acilen bitirilmesi gerekiyor” dedi.

Ankara Şanlıurfa’nın Sorunlarını Görmezden Geliyor

Karaköprü Çevik Kuvvet Kavşağı ile Kuzeybatı Çevre Yolu Projesinin birlikte bitirilmesinin Şanlıurfa’nın trafik yoğunluğunu rahatlatacağının altını çizen Aydınlık, “Şanlıurfa’daki her projede olduğu gibi Kuzeybatı Çevre Yolu Projesi’de zamanında yani ihalede yer alan 2018 yılında tamamlanamadı. Bitmemesi için ortaya konan mazeretleri asla ve asla kabul etmiyorum çünkü yerelde de genelde de iktidar olan bir parti yönetiyor Şanlıurfa’yı. Bu projelerde aynı Şehir Hastanesi projesi gibi yılan hikâyesine döndü. İktidar temsilcileri geçtiğimiz zamanlarda konuyu bakan yardımcılarına ve Sayın Bakan’a da ilettiklerini ifade etmiştiler. Zaten hep aynısı oluyor; Şanlıurfa’nın sorunları bakanlara, bakan yardımcılarına iletiliyor ama neticede bir gelişme olmuyor çünkü Ankara Şanlıurfa’nın ve Şanlıurfalının sorunlarını görmezden geliyor” dedi.

60 Bin’e Yakın Trafik Oluyor

Halen kullanılan Şanlıurfa – Gaziantep E-90 Karayolu üzerinde yoğun bir trafik olduğunun altını çizen Aydınlık, “1000 üyeli Evren Sanayi esnafı, çalışanları, 140 üyeli oto yedek parçacıları, çeşitli iş ve ticaret merkezi çalışanları, 2 mesleki eğitim okulu, diğer kooperatif çalışanları, organize sanayi bölgeleri çalışanları da ilave edilince 60.000 kişilik bir trafiğe neden oluyor. Şanlıurfa’yı neden hep geriye bırakıyorlar anlamıyorum” diyerek tepki gösterdi.

Şanlıurfalı Size Ne Yaptı?

Şanlıurfa’da başlayan projelerin bir türlü tamamlanamadığına üzüldüğünü söyleyen Aydınlık, “Şu yaşanan sorunlar, bitmeyen projeler Gaziantep’te olsa ne olurdu diye düşünmeden edemiyorum. Büyük yatırımların, büyük projelerin Gaziantep’te yer aldığını ve Gaziantep’in sürekli geliştiğini bende görüyorum millette görüyor ama Şanlıurfa yerinde sayıyor. En son yine hızlı tren projesinde gördük; Gaziantep’e kadar geliyor Urfa’ya yok; yok ihalesi olmuş da, yok ödenek çıkacakmış da artık gözümle görmeden Şanlıurfa’nın iktidar temsilcilerinin proje sözlerine inanmam. Çok merak ediyorum Şanlıurfalı size ne yaptı da diğer illere göre Şanlıurfa’yı geride bıraktınız, hayretler içerisindeyim” diyerek Şanlıurfa’nın geride bırakıldığının altını çizdi.

Bakan’a Sorduk; Ne Zaman Bitecek?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesini hatırlatan Aydınlık, “Bakan’a sorduk; ne zaman bitecek. Esnaf sıkıntı yaşıyor, Allah muhafaza bu trafik yoğunluğuyla kazalar olabilir, insanlarımızı kaybedebiliriz artık mevcut yol bu yükü taşımıyor diyerek” sözlerini noktaladı.

CHP Şanlıurfa Milletvekili Aziz Aydınlık sorularının cevaplanması için TBMM'ye soru önergesi verdi. CHP Şanlıurfa Milletvekili Aziz Aydınlık'ın TBMM'ye verdiği soru önergesi şöyledir:

"Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına,

Aşağıdaki sorularımın Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sayın Adil KARAİSMAİLOĞLU tarafından yazılı olarak cevaplandırılması için gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ederim. 12.01.2021

                                                                                                              Aziz AYDINLIK

                                                                                                                 Şanlıurfa Milletvekili

Sayın Bakan, ilimiz Şanlıurfa’nın Eyyübiye İlçesi’ne bağlı Batıkent Mahallesi’nde bulunan Evren Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi 1000 üye ile faaliyetlerine devam etmektedir; ancak ilimiz kuzeybatı çevre yolunun bitirilmemesi özellikle bahsi geçen kooperatif üyeleriyle birlikte tüm Şanlıurfa trafiğini ciddi anlamda etkilemektedir.

           

             Hali hazırda kullanımda olan Şanlıurfa-Gaziantep E-90 Karayolu’nu 1000 üyeli sanayi esnafımızla birlikte 140 üyeli oto yedek parçacılar, çeşitli iş ve ticaret merkezi sahipleri ve çalışanları, 2 mesleki eğitim okulu olmak üzere yaklaşık 20.000 kişilik bir trafiğin yanında Toki Konutları, her biri 140 üyeli 14 adet hizmet kooperatifleri, 1’nci ve 2’nci Organize Sanayi iş yerleri, oto alım satım kooperatifi üyeleri kullanmaktadır, o nedenle işe gidiş gelişlerle 60.000’e yakın trafik yükü oluşturmaktadır. Özetle Kuzeybatı Çevreyolu ile birlikte Çevik Kuvvet Kavşağı’nın bitirilmesi bölgemiz için hayati önem taşımaktadır.

              

               Bu bağlamda;

  1. Kuzeybatı Çevre Yolu Projesi’nin ihaledeki bitim tarihi 2018 yılı olmasına rağmen neden hala bitirilememiştir?
  2. Ödenek sıkıntısı yaşanmakta mıdır?
  3. Projeyi hangi firma, ne kadar bir bedelle üstlenmiştir?
  4. Bugüne kadar yüzde kaçı tamamlanmıştır?
  5. Çevik Kuvvet Köprülü Kavşağı neden hala tamamlanamamıştır?
  6. Ödenek sıkıntısı yaşanmakta mıdır?
  7. Bugüne kadar yüzde kaçı tamamlanmıştır?
  8. Bahse konu bağlantılı bu iki projeyi ne zaman tamamlayıp ulaşıma açmayı planlıyorsunuz?"
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.