Öne Çıkanlar istanbul ankara honda Azizhan Kaya abd bddk Torio derby cumhurbaşkanı erdoğan EİB Moda Tasarım Yarışması Komitesi Başkanı Tuğba Hazar Türk Akım Gaz Boru Hattı Projesi meclis kurulu toplandı mı ikinci dönem

CHP'li Gürer: "Taşerona Artık Kadro Verilmelidir"

CHP Niğde Milletvekili ve Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer, “AKP hükümetleri emekten yana değil. Emekçileri köle görüyor" dedi.

Türkiye’deki işsizlik ile ilgil açıklama yapan CHP’li Gürer işsizliğin had safhaya ulaştığını,1 milyona yakın üniversite mezununun işsiz kaldığını çalışma hayatının giderek zorlaştığını söyledi. “AKP hükümetleri emekten yana değil. Emekçileri köle görüyor" diyen Gürer çalışan kesimlerin haklarının gaspedildiğini belirterek hükümetin dinin kul hakkıyla ilgili değerlendirmesi doğrultusunda taşeron işçilere verdiği kadro sözünü tutmasını istedi.
 
Memura ve emekliye verilen  zam oranına dikkat çeken Gürer, “Çocuk ve kadın işçiler, taşeron işçilerin sorunları, mevsimlik işçiler, sözleşmeliler hep büyük sorunlarla boğuşuyor. Sendikal iş yaşamı zaten bitme noktasına geldi” dedi.
 
 Kurban Bayramı tatilinde de seçim bölgesi olan Niğde’de Bor, Çamardı, Çiftlik, Altunhisar, Ulukışla ilçelerinde  esnaf, işçi, memur, emekliler ile bir araya gelen Gürer, Türkiye’de çalışma hayatına dair sorunların giderek arttığına dikkat çekti. 
 
Gezi ve ziyaretleri sırasında toplumun her kesiminin sorunlarını birinci ağızdan dinlediğini kaydeden Gürer, “AKP 15 yıllık iktidarı döneminde, çalışma hayatından ekonomiye, tarımdan sağlığa, iç ve diş politikadan, güvenlik ve adalete kadar hemen her alanda ülkemizi neredeyse içinden çıkılmaz bir hale sokmuştur” dedi. 
 
İşsizlik Kadar Çalışan Kesimlerin Sorunları Da Büyük
 
Türkiye’de işsizliğin büyük bir sorun olduğunu  bunun yanında  çalışan kesimin yaşadığı sorunların arttığını söyleyen Ömer Fethi Gürer, “Son 15 yılda 11 iş kolunda 54 bin 850 işçinin Anayasal grev hakkı uydurma bahanelerle ertelenmiş ve yasaklanmıştır. Grevleri ertelendiği için yaklaşık 55 bin işçi hakkını arayamamıştır. İşçi sendikalarının grev erteleme kararlarını protesto etmeleri ve hak arayışları ise bu dönemde OHAL’e takılmıştır” dedi. 
 
2 Milyon Çocuk Çalışıyor
 
Türkiye’nin çocuk işçiler konusunda da karnesinin zayıf olduğuna vurgu yapan Ömer Fethi Gürer, “Ülkemizdeki yoksulluk, okul sıralarında olması gereken çocukları çalışma hayatına atmıştır. Çocuk işçiliği ve kayıt dışı istihdam vahim sayılabilecek boyutlara ulaşmıştır. 18 yaşın altında çalışan çocuk sayısı 101 bini geçmiş, çırak ve stajyer adı altında bu sayı 400 bine ulaşmıştır. Kayıt dışılarla birlikte çalışan çocuk sayısı 2 milyon civarındadır.  Zira 2016 TÜİK verilerine göre, çocuk işçilerin yüzde 78'i kayıt dışıdır. Çalışan çocukların yüzde 45'inin tarımda, yüzde 24'ünün sanayide, yüzde 31'inin hizmet sektöründe olduğu ifade edilmektedir” dedi.
 
“Eşit Işe Eşit Ücret Ve Özlük Haklari Verilmelidir”
 
2 yıl önce dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun, 3 ay içinde taşeron işçilerin kadroya alınacağı yönündeki sözünü hatırlatan Gürer, “Aradan 2 yıl geçti ve yaklaşık 1 ,5 milyon taşeron işçi umudunu kaybetme noktasına geldi. Son açıklamalar yapılan çalışmaların taşerona kadro  vermekten çok, aynı koşullarda çalıştırıp adını değiştirmekten ibaret bir çalışma olduğunu gösteriyor. Bu kabul edilemez. Eşit işe eşit ücret ve özlük hakları verilmelidir. 4C, 4B ve emeklilikte yaşa takılanların sorunları da çözülmelidir. Emeklilerde ilaçta katkı payı kaldırılıp ücret iyileştirmesi sağlanmalıdır. Aynı şekilde sözleşmeli kamu personelinin durumlarında yapılacağı söylenen iyileştirmelerle ilgili de bir gelişme olmaması AKP’nin emekçileri göz ardı ettiğinin göstergesidir" ifadesini kullandı.
 
“Lisans Ve Üstü Iş Arayanların Sayısı 320 Bin 108”
 
Üniversite mezunu işsizler, memur ve emekliye reva görülün yüzde 4 oranındaki zam ve mevsimlik tarım işçilerin sorunlarına da değinen Gürer şunları söyledi: 
“2017 yılı itibariyle ortaokul ve lise mezunu işsiz sayısı 651 bin 152 olarak açıklanıyor. 257 bin meslek yüksek okulu mezunu iş arıyor. Lisans ve üstü iş arayanların sayısı 320 bin 108. Üniversite mezunu olup da iş aramayan yada farklı işlere yönelenlerle birlikte 1 milyonun üzerinde üniversite mezunu işsiz var. 
 
“Yüzde 4 Zam Hükümetin Kamu Çalışanına Verdiği Önemin Göstergesidir”
 
Artan hayat pahalılığı ve enflasyon karşısında ezilen kamu çalışanları ve emekliler için yüzde 4 oranındaki zam, hükümetin kamu çalışanına verdiği önemin göstergesidir. Pek çok gıda ürününde geçen yıla göre yüzde 12 ila yüzde 55 arasında fiyat artışı yaşanırken hükümet, memura ve emekliye ilk altı ay için yüzde 4, ikinci altı ay için yüzde 3.5 zam yapmıştır. Kamu kesimine reva görülen yıllık zam oranı yıllı enflasyon artışının yarısı bile değildir. 
 
Tarım işçileri sorunlarına da değinen Gürer; “Türkiye genelinde resmi kayıtlara göre 155 bin mevsimlik tarım işçisi var. Ancak kayıt dışılarla birlikte bu sayı  600 bini buluyor. Yetersiz ve sağlıksız yaşam koşullarında çalışan tarım içileri ve beraberinde getirdikleri çocukları Türkiye’nin kanayan yarası olmaya devam ediyor.
 
Her yaz döneminde onlarca tarım işçisi trafik kazalarında hayatlarını kaybediyor. Son üç ayda Türkiye’de meydana gelen 7 ayrı trafik kazasında 22 tarım işçisi hayatını kaybetti, 76 kişi de yaralandı.
 
Bir Yılda 238 Bin Esnaf Kepenk Kapattı
 
2013 yılının ocak ayında 2 milyon 964 bin olan Bağ-Kur’lu esnaf sayısı 2017 yılının ocak ayında 2 milyon 520 bine geriledi. 450 bine yakın esnaf kepenk kapatmak zorunda kaldı. Ocak 2016 ile ocak 2017 arasında dükkanını kapatan esnaf sayısı 238 bin olarak kayıtlara geçti. Yani bir yılda 238 bin esnaf işyerine kilit vurmak zorunda kaldı.”
 
“Çalışan Kesimin Haklarının Gasp Edilmesi Kul Hakkına Giriyor”
 
Gürer, “Üniversiteyi bitirip de iş bulamayan gençler, kadın ve çocuk işçilerin hakları, iş cinayetlerine kurban giden vatandaşlar, grevleri ertelenen işçiler, enflasyon oranlarının altında kalan maaş zamları gibi konuları bir bütün olarak ele aldığımızda, ülkemizde çalışan kesimin haklarının gasp edildiğini görüyoruz. Bu aynı zamanda kul hakkına giriyor.  Hükümet hakları gasp edilen, çalıştığının karşılığını alamayanların emekçileri sorunları çözecek politikalar üretmeye çağırıyorum” dedi. 
 
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.