Öne Çıkanlar Nestlé Türkiye Acıbadem Maslak Hastanesinden Uzman Psikolog Simru Kavak Yaşar Aktürk 4 Milyar Lira Fon Kullandırdı Niğdenin Bor İlçesinde 5 FLO İçin Sneakerlar Tasarladı Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan Kuşadası Belediyesi 60 Günde 4 Bin 866 Ailenin Yardımına Koştu Aleksandar Scekic İBB Fatih Sultan Mehmet İlkokulu Beşiktaş Avrupada Frene Bastı türkiye

CHP'li Özel'den İçişleri Bakanı Soylu'nun Açıklamalarına Tepki

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun 28 Şubat günü İstanbul'da kullandığı ve bir yabancı ülkeye iki büyük kargo uçağıyla teçhizat ve personel gönderildiğine yönelik ifadeleri üzerine yazılı bir açıklama yaptı.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 28 Şubat 2019 günü İstanbul Zeytinburnu’nda katıldığı toplantıda Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaşadığı bir diyaloğu anlatmıştır. İçişleri Bakanı Soylu yaptığı konuşmada, “Sizin bildiğiniz memleketlerin bir tanesinin üst düzey yöneticisi bundan kısa bir süre önce Cumhurbaşkanımızı aradı. Bir güvenlik toplantısında ben de yanındaydım. Dedi ki; ‘Zordayım, bir takım sıkıntılı olaylar başımıza getirmeye çalışıyorlar. Benim şunlara, şunlara ihtiyacım var’. Notlarını aldı. Kağıdı bana uzattı. ‘Bunları verebilir miyiz?’ dedi. ‘Emredersiniz, bir bakayım’ dedim. Sonra en yakın zamanda gönderelim diye talimat verdi. Günlerden Çarşamba saat 17.00 idi. Dünyada böyle bir şey yok. Perşembe günü saat 18.00’de hem pahada ağır hem yükte ağır iki büyük kargo uçağıyla beraber bildiğiniz ülkelerden birinin başkentine yirmi beşinci saatte bizim evlatlarımızla beraber indi. O ülkenin Cumhurbaşkanı, o ülkenin Başbakanı, o ülkenin İçişleri Bakanı şaşkınlık içerisindeydi. Bunu daha yükseltmeliyiz. Bunu daha büyütmeliyiz. Bize el uzatanlara daha güçlü şekilde adım atmalıyız” ifadelerini kullanmıştır.

Bu sözlere yetki aşımı nedeniyle yanıt veren Özel, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 92’nci maddesi, “Milletlerarası hukukun meşru saydığı hallerde savaş hali ilanına ve Türkiye’nin taraf olduğu milletlerarası andlaşmaların veya milletlerarası nezaket kurallarının gerektirdiği haller dışında, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yabancı ülkelere gönderilmesine veya yabancı silahlı kuvvetlerin Türkiye’de bulunmasına izin verme yetkisi Türkiye Büyük Millet Meclisi’nindir." hükmünü içermektedir. 

Özel, "İçişleri Bakanı’nın söylediklerinden iki ihtimal akla gelmektedir. Yaşananların ya Milli İstihbarat Teşkilatı’nca yöneltilen özel bir operasyon olduğu ya da yurtdışına silahlı personel gönderme kapsamında ele alınması gerektiği düşünülmektedir.  Eğer bu operasyon Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin yetkisinde ise Türkiye Büyük Millet Meclisi de böyle bir yetki vermediğine göre, içeriği ve sayısı bilinmemekle birlikte içinde hem silahlı unsur hem de askeri malzeme olduğu anlaşılan iki büyük kargo uçağının o ülkeye gitmesi, anayasanın çiğnenmesi anlamına gelmektedir. Türkiye Cumhuriyeti’nin rejimine kastedilen anayasa değişikliğinin propaganda sürecinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni güçlendireceği tezini işleyen iktidar partisi ve ona bağlı bürokratlar, yürürlükteki anayasayı çiğnemekten geri durmamakta, anayasaya aykırı davrandıklarını gizleme ihtiyacı hissetmemektedirler. Bugüne kadar Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden yetki alınmadan yurtdışına silahlı güç gönderilip gönderilmediği hususunun da kamuoyuna açıklanması gerekmektedir." dedi. 

"Süleyman Soylu hakkında işlem yapılması gerekmektedir"

CHP'li Özel, Eğer Süleyman Soylu tarafından deşifre edilen operasyon Anayasa’nın 92’nci maddesi kapsamına girmiyorsa, İçişleri Bakanı gizli kalması gereken bir devlet sırrını ifşa etmiş ve açığa vurmuştur. Eğer durum buysa bir görev suçuyla karşı karşıya olduğumuz gibi Süleyman Soylu hakkında işlem yapılması gerekmektedir. Ayrıca bir dernek ziyaretinde açığa çıkarılan bu operasyonun detaylarını da kamuoyu bilmek zorundadır. Bahsi geçen ülkenin ismi, operasyonun tarihi ve detayları ile Soylu’nun ifade ettiği biçimiyle “yaşanan sıkıntılı durumlar” kamuoyuyla paylaşılmak durumundadır." dedi. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.