Öne Çıkanlar palandöken onur büyüktopçu ne zaman ankaraya geliyor çin papara bekir bozdağ Panathinaikos Harç problemi sara baras binali yıldırım Toyota GAZOO Racing Kris Meeke Dış Ticaret Finansmanı Müşteri Araştırması 2019

CHP ön seçiminde ilginç sonuçlar

CHP ön seçiminde ilginç sonuçlar

-Parti Meclisi kararı ile 45 seçim bölgesinde ön seçim yapan CHP'de Genel Başkan Kılıçdaroğlu rakiplerine fark atarken, çok sayıda milletvekili seçilebilecek yerlerden listelere giremedi
-Partinin genç milletvekillerinden Özgür Özel Manisa'da, Aykut Erdoğdu İstanbul'da, Tanju Özcan ise Bolu'da büyük oy farkıyla ilk sırayı alarak yeniden parlamentoya girmenin kapısını araladı
-Ankara eski il başkanı Necati Yılmaz 1. Bölgede ilk sırayı alırken, İzmir eski il başkanı Ali Engin yarışı 5. sırada tamamladı. İstanbul eski İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı 1. Bölgede ilk 4'e girmeyi başardı
-Kullandığı oy fazla işaretleme nedeniyle oyu geçersiz sayılan eski Genel Başkan Baykal Antalya'da ikinci olurken, eski Genel Sekreter Sav ile eski Genel Başkan Yardımcısı Okay, üyelerden yeterli oyu alamadı
- Mustafa Sarıgül'ün 6. sırada yarışı tamamladığı İstanbul 2. Bölgede, önçesime giren tek Genel Başkan Yardımcısı Ercan Karakaş'ın ise ilk 10'da yer alamadığı belirtildi. Eski bakanlardan Mehmet Sevigen de bu bölgeden liste dışı kaldı
- İstanbul 1. Bölgede Mahmut Tanal, 3. Bölgede ise İlhan Cihaner ilk sırayı aldı

ANKARA (AA) - BARIŞ GÜNDOĞAN / MEHMET TOSUN - Parti Meclisi (PM) kararı ile 45 seçim bölgesinde ön seçim yapan CHP'de, ilginç sonuçlar ortaya çıktı. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, seçime girdiği İzmir'de rakiplerine fark atarken, çok sayıda milletvekili seçilebilecek yerlerden listelere giremedi. 

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, CHP'nin dün 41 il  45 seçim bölgesinde gerçekleştirdiği ve 700 bini aşkın üyenin oy kullandığı ön seçimlerin resmi olmayan sonuçları açıklandı.

Örgütün talebi üzerine İzmir 2. Bölgede 57 sıra numarasıyla ön seçime giren Kılıçdaroğlu, 81 aday ile yarıştı. Kılıçdaroğlu, geçerli sayılan 33 bin 590 oydan 29 bin 871'ini alarak birinci oldu. Burada 2. sırayı mevcut milletvekili Mustafa Balbay alırken, İzmir Gazeteciler Cemiyeti'nin eski başkanı Atilla Sertel üçüncü oldu.

Eski İl Başkanı Ali Engin 5. sırada yer aldı. İzmir 1. Bölgeden seçime giren milletvekili Musa Çam ilk sırada seçimi tamamlarken, milletvekili Hülya Güven ise listeye giremedi. Birinci sıranın kontenjan kadın adayına ayrıldığı İzmir 2. bölgede, Kılıçdaroğlu milletvekili aday sıralamasında 2. sırada yer alacak. 

-Sürprizler İstanbul'da

CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Sarıgül'ün 6. sırada yarışı tamamladığı İstanbul 2. Bölgede, ön çesime giren tek Genel Başkan Yardımcısı Ercan Karakaş'ın ise ilk 10'da yer alamadığı belirtildi. Eski bakanlardan Mehmet Sevigen de bu bölgeden liste dışı kaldı. Bu bölgede 1, 3, 5 ve 7'nci sıralar kontenjan adaylarına ayrıldığı için 6. sırada yarışı tamamlayan Sarıgül'ün listelerde 10. sıradan aday gösterilecek. Bu seçim döneminde milletvekili sayısı 27'den 26'ya düşürülen 2. Bölge'de CHP, geçen seçimlerde 9 milletvekili çıkarabilmişti. 

-1. Bölgede Yarkadaş, 2. Bölgede Çiçek ipi göğüsledi

İstanbul 1. Bölgede milletveki Mahmut Tanal, 3. Bölgede ise İlhan Cihaner ilk sırayı aldı. 1. Bölgenin sürpriz isimlerinden biri ise gazeteci Barış Yarkadaş oldu. Yarkadaş ilk 3'te yarışı tamamladı.

Ergenekon ve Balyoz davalarında yargılanan Albay Dursun Çiçek ise 2. Bölgeden ilk 5'e girerek, Meclis kapısını araladı. Mevcut milletvekili Melda Onur da ilk sıralarda yer aldı. İstanbul eski İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı da 1. Bölgede ilk 4'e girmeyi başardı.

-Ankara'da ilk sıra eski il başkanının

Ankara 1. Bölgede eski CHP İl Başkanı Necati Yılmaz'ın 1. sırada yer aldığı ön seçimlerde, milletvekili Aylin Nazlıaka'nın ise 2. sıradan seçildi. Üçüncü sırada Avukat Ali Haydar Hakverdi'nin yer aldığı listedeki diğer adaylar ise şöyle belirlendi:

"Avukat Hikmet Tepe, Faruk Özdemir, Gamze Taşçıer, Emre Doğan, Selahattin Emre, Durdu Özbolat, Sema Aksoy, Kazım Sönmez, Erdoğan Kılıç, Birsen Temir ve İlyas Güven Eroğlu."

-Sav ve Okay umduğunu bulamadı

Partinin eski Genel Sekreteri Önder Sav ile aynı dönemde Genel Başkan Yardımcılığı yapan Hakkı Süha Okay da 1. Bölgeden ön seçime girdi. Ön seçimde iki isimde üyelerden beklenen oyu alamayarak ilk 14 içinde yer bulamadı. 

Ankara 2. Bölgede Keçiören belediye başkan adayı Murat Emir ilk sırada çıktı. 2. sırada Nihat Yeşil, 3. sırada Ali Rıza Erbay 4. sırada ise Celalettin Koç yer aldı.

-Baykal ikinci sırada

Antalya'da yapılan ön seçimlerde Antalya Milletvekili ve eski genel başkanı Deniz Baykal 8 bin 515 oyla 2. sırada yer aldı. 

Fazla işaretleme yaptığı için ön seçimde kullandığı oyu geçersiz sayılan Baykal, Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun kontenjan teklifini de reddetmişti. 

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı olduğu bildirilen Dr. Niyazi Nefi Kara'nın ilk sırada yer aldığı Antalya seçimlerinde eski Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın 3. sırada yarışı tamamladı. Eski İl Başkanı Devrim Kök ise 4. sırada kaldı. Antalya'da Baykal'a yakınlığı ile tanınan milletvekili Yıldıray Sapan da liste dışı kaldı. 

-İki kadın aday birinci çıktı 

Dün yapılan ön seçimde Afyonkarahisar ve Denizli'de ilk sırayı ise kadın adaylar kazandı. Ön seçim sonucuna göre, Adnan Keskin'in sıralamaya giremediği Denizli'de Melike Basmacı 6 bin 891'le birinci oldu. Milletvekili Ahmet Toptaş'ın bin 472 oy ile 6. sırada yer alabildiği Afyonkarahisar'da ise Avukat Burcu Kayıkçı liste başı oldu. 

-Trabzon'da örgütün isteği oldu

Daha önce PM kararıyla ilk sıra kontenjan adayına ayrılan ancak örgütün tepkileri üzerine eğilim yoklaması kararı alınan Trabzon'da da üyeler sandık başına gitti.

Mevcut Milletvekili Volkan Canalioğlu'nun aday olmadığı eğilim yoklamasında 17 milletvekili aday adayı yarıştı. 

Trabzon'da 6 bin 46 partilinin il merkezi ve ilçelerinde oy kullandığı eğilim yoklaması sonucunda 3 bin 519 oyla Haluk Pekşen 1., 3 bin 422 oyla Ali Türen Öztürk 2., 2 bin 803 oyla Ahmet Kaya 3. sırada yer aldı.

Genel Merkez takdir kullanırsa, Canalioğlu başka bir seçim bölgesinden kontenjan adayı gösterilebilecek. 

-Gençler ilk sırayı bırakmadı-

Partinin genç milletvekillerinden Özgür Özel Manisa'da, Aykut Erdoğdu İstanbul'da, Tanju Özcan ise Bolu'da büyük oy farkıyla ilk sırayı alarak yeniden parlamentoya girmenin kapısını araladı. 

CHP'de resmi olmayan sonuçlara göre 15 milletvekili seçilebilecek yerlerden listeye giremedi.

Yerel seçimler öncesi örgütten sorumlu genel başkan yardımcılığını üstlenen Adnan Keskin Denizli'den, olağanüstü kurultayda Kılıçdaroğlu'na karşı Muharrem İnce'yi destekleyen Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz da seçilebilecek sırada listede yer bulamadı. 

Resmi olmayan kesin sonuçlara göre, Afyonkarahisar Milletvekili Ahmet Toptaş, Balıkesir milletvekilleri Ayşe Nedret Akova ve Haluk Ahmet Gümüş, Burdur Milletvekili Ramazan Kerim Özkan, Çanakkale Milletvekili Mustafa Serdar Soydan listenin ilk sıralarında yer alamadı. 

CHP'de önceki seçimler değerlendirildiğinde milletvekili seçilme şansları düşük olan diğer milletvekilleri ise şöyle:

Edirne Milletvekili Kemal Değirmendereli, Erzincan Milletvekili Muharrem Işık, Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek, Sivas Milletvekili Malik Ecder Özdemir, Bursa Milletvekili İlhan Demiröz, İzmir milletvekilleri Hülya Güven ve Mustafa Moroğlu, Amasya Milletvekili Ramis Topal, Çanakkale Milletvekili Ali Sarıbaş, Giresun Milletvekili Selahattin Karaahmetoğlu, Manisa milletvekilleri Sakine Öz ve Hasan Ören, Ordu Milletvekili İdris Yıldız, Antalya milletvekilleri Yıldıray Sapan ve Gürkut Acar, Ankara'dan ön seçime giren Kahramanmaraş Milletvekili Durdu Özbolat.

Sonuçları henüz tam olarak açıklanmayan İstanbul'da ise Nur Serter, Süleyman Çelebi, Haluk Eyidoğan, Osman Korutürk ve Celal Dinçer'in de listede seçilebilecek yerlerde yer almadığı belirtildi. 

-10 ildeki adaylar belirlenmişti

CHP'de geçtiğimiz günlerde merkez ve eğilim yoklaması sonucu 10 kentteki adaylar ise belirlenmişti.  Belirlenen adaylar şöyle sıralandı:  

Yolava: Muharrem İnce ve Murat Ocak (Merkez Yoklaması)

Kars: Zeki Naci Tarhan, Erkan Karagöz ve Hacer Akyol (Merkez Yoklaması)

Elazığ: Feyzi Septioğlu, Yaşar Karabulut, Mustafa Yavuz ve Fadime Yılmaz (Merkez Yoklaması)

Malatya: Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Hulusi Porgalı, Berna Karadaş, Memba Kuşçu, Yusuf Sürücü, Etem Körükmez (Eğilim Yoklaması) 

Ağrı: Cemil Erhan, Muhammed Nidai Özmen, Mehmet Sıddık Yel, Erkan Sayan (Merkez Yoklaması)

Çankırı: Murat Berat Atalay ve İlhan Tekin (Merkez Yoklaması)

Bayburt: Murat Bülbül ve Önal Aşut (Merkez Yoklaması)

Adıyaman: Selçuk Tabak, Abdurrahman Tutdere, Fatma Ulubey ve Mehmet Karahan (Eğilim Yoklaması) 

Tekirdağ: Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, Milletvekili Candan Yüceer, Emre Köprülü, İlhami Özcan Aygün, Arzu Mandalı Sucu ve Şerafettin Terzi, (Eğilim Yoklaması)  

Gümüşhane: Barkın Altınok (Merkez Yoklaması) 

-Kalan yerler kontenjanla

CHP'de, İstanbul, İzmir ve Ankara'da Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun talebi üzerine ilk sıralar ise kadın adaylara ayrıldı. 

İstanbul'da 14, Ankara'da 6, İzmir'de 6, Antalya'da 1 ve Aydın'da 1 milletvekili adayı kontenjan uygulamasıyla parti yönetimince belirlenecek.

CHP PM, İstanbul 1. Bölgede 1, 3, 5, 7 ve 9., 2. Bölgede 1, 3, 5 ve 7., 3. Bölgede 1, 3, 5, 7 ve 9., Ankara 1. Bölgede 1, 3, 5 ve 7., 2. Bölgede 1 ve 3., İzmir 1. ve 2. Bölgelerde 1, 3 ve 5'inci sıraların merkez adaylarına ayrılmasına karar vermişti.

CHP'de ayrıca Aydın'da 1. sıra, Antalya'da ise 3. sırada kontenjan kullanılacak.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.