Öne Çıkanlar ekonomi bursa Tudors Tüdef SAFE selin sayek böke trumpın vize sınırlaması kararına tepki gösterdi Nedenleri rami aslan gündem Spartak Trnava 1-0 Fenerbahçe Toplanan İnek Sütü Miktarı Nisan Ayında Azaldı sigara bırakma günü

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bu Silahları Ya İran Ya Türkiye’ye, Sıkıysa Rusya’ya Karşı Kullanacaklar

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD’nin YPG’ye gönderdiği silahlarla ilgili değerlendirmelerde bulunurken, “Türkiye’nin Amerika’ya karşı bir planı yoktur ama Amerika’nın bize karşı bir planı olduğu artık iyice anlaşılıyor. Kuzey Suriye, en doğusundan al, batıya doğru terör koridoru oluşturulduğunu görüyoruz. Terör koridoru içindeki kurulmakta olan üsler. Yaklaşık, bin 300’dü TIR olarak, bu sayılar 2 binin, 3 binin üzerine çıktı. Zırhlı taşıyıcılar bu bölgeye geldi. Bu silahlar bu bölgeye niye geliyor? Nerede kullanacak bunları Amerika? Suriye’ye karşı mı kullanacak? Yok. Koalisyonda. Irak’a karşı mı? Ya kime karşı kullanacak? Ya İran, ya Türkiye’ye sıkıysa Rusya. Başka var mı?” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Meclis’te AK Parti Grup toplantısında konuştu. Konuşmasına geçen hafta yaşanan iç ve dış gelişmeleri anlatarak başladı. Erdoğan, geçen hafta Salı günü Meclis grup toplantısında , “para transferi” ile ilgili belgeler açıklayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na şu ifadelerle seslendi:

“Ana muhalefet partisini başındaki zatın, grup kürsüsünden salladığı kâğıtların yalan olduğunu sahte olduğunu halkımıza anlattık. İpliğini pazara çıkardık. Buradan bir kez daha söylüyorum. Cumhurbaşkanının ve yakınının bu tür dolandırıcılıklarla asla alakası ve işi yoktur. Yurt dışına gönderilmiş herhangi bir paraları da söz konusu kesinlikle değildir. Ana muhalefetin, ana hıyanetin başındaki zata çağrımı tekrarlıyorum. İddiasını ispat etmiş olsaydı ben siyaseti bırakacaktım, Cumhurbaşkanlığı’ndan ayrılacaktım. Aynı onurlu tavrı kendisinden bekliyorum. Salı gününden bu yana CHP’nin başında bulunduğu her günü bu zatın sözünü tutamadığı halde gereğini yapmadığı bir zaman olarak kaydediyorum. Bu zatın, ‘seçimde, Yüzde 40 oy alamazsam gereğini yaparım’ dediğine, ekranlar şahit, kılını kıpırdatmadığını da biliyoruz.”

“ZARRAB DAVASI”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’de davası devam eden Atilla davasının tanığı Zera Zarrab ile ilgili Kılıçdaroğlu’nun bugün belge açıklayacağını anımsatarak, “Bu zat şimdi de Amerika’nın ülkemize karşı silah gibi kullanmaya çalıştığı Zarrab davası ile ilgili açıklamalar yapacakmış” dedi.

Cumhurbaşkanı, Atilla davası ile ilgili birkaç kuşun birden vurulmak istendiğine dikkat çekerek, “Amerika’daki dava, hukuk, adaletle ilgili olmayan bir ‘cambaza bak cambaza’ oyunudur” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Birisi, Suriye ve Irak’taki projeye hız verilmek istenmesidir. Davanın projesi Amerikan yönetimi içindeki bir gruba aittir. Amerika’da ülkemizdeki 28 Şubat dönemine benzer bir süreç yaşanıyor. Eski yönetim bakiyesi bir grubun ülkemiz konusunda Trump yönetiminin iradesine aykırı olarak yönetim izlediği anlaşılıyor. Bizim muhatabımız Sayın Trump’tır ve öyle de kalacaktır. Bizi yargılamalarının niyeti; onbinlerce kilometrelik terör koridorudur. Şantaj aracı olarak kullanmak üzere gündemde tutulduğu açıkça görüldü. İddianameye göre, Türkiye İran’dan aldığı doğalgazın parasını, İran’a aktarmış. Davanın sanıkları, bu amaçla Amerika’yı dolandırmak, yasaları ihlal etmek, kara para aklamak için komplo kurmakla suçlanıyor. Amerika’nın İran’a yaptırımlarını en başta kendi şirketleri olmak üzere Batı’nın başka şirketleri delmiştir. Ya haberleri yok, ya da provokasyon devam ediyor. Ekonomik bir suçun cezasının da ekonomik olacağı ilkesi sebebiyle haksız bile olsa bu yöndeki işlemlerin tartışmasının kendi zemininde yapılması gerektiğine inanıyoruz.”

“BİR MİZANSEN SERGİLENİYOR”

Atilla davasında farklı bir yolun izlendiğine de vurgu yapan Cumhurbaşkanı, “Farklı bir yol izlenmiş ceza davası açılması yoluna gidilmiştir. Ülkemizi uluslararası alanda karalamaya yönelik mizansen sergilenmektedir” dedi.

Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu davanın Amerikan kamuoyundaki yansımalarına baktığımızda ise bambaşka bir manzara ile karşılaşıyoruz. Zarrab davasını Amerikan medyası, Rusya, Flynn ile beraber değerlendiriyor. Ortada FETÖ’nün ve ana muhalefetin güdümündeki bir takım çevrelerin iddia ettiği gibi bir yolsuzluk soruşturması, davası yoktur. Özünde de böyle bir iddia söz konusu değildir, zaten de olamaz. Nasıl 17-25 Aralık’ta ülkemizdeki anayasal düzeni yıkma çabası varsa Amerika’daki davada da aynı amacı uluslararası alanda gerçekleştirilmeye çalışılmaktadır. Davadaki komplo iddiası doğrudur ama Türkiye’ye karşı kurulmuştur. FETÖ’nün tam göbeğinde olduğu uluslararası darbe girişimidir. Amerika’ya sesleniyorum, hala 15 Temmuz FETÖ darbe girişimini anlayamadınız mı? Anlamayacak mısınız? Türkiye’nin yargısı, başta FETÖ olmak üzere bunların bütün suçlularını yargılayıp ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum ederken, bunların ciddi kısmı Amerika’ya kaçmışken siz hala neyi gizlemeye çalışıyorsunuz?”

Hiç kimsenin, Türkiye gibi bir ülkeyi Amerikan’ın iç siyasetindeki iç çekişmelerin malzemesi haline getirmeye hakkı olmadığını savunan Erdoğan, “Geçtiğimiz günlerde Türkiye’ye sığınan YPG-PYD yöneticisinin Amerika’nın terör örgütünü korumak, büyütmek için neler yaptığını açıklıkla anlatmıştır. Bizler de bunları görüntülerle her şeyle tespit etmiş vaziyetteyiz. Amerika’nın koruması altına alan bir müttefikin müttefikliğini biz nasıl kabul edeceğiz” ifadelerini kullandı.

“BU SİLAHLARI NEREDE KULLANACAK?”

Amerika’daki iddiaların değerlendirmesini Türk yargısının yaptığını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hükmünü de vermiştir” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Siyasi bir faturası olacaksa onu kesecek olan da bizim milletimizdir. İran’la ticaretimizde haklı olan biziz. Bağlayıcılığı olan BM kararlarına uymuştur. Türkiye-İran sınırı 1639 yılında belirlenmiştir. İran’la ticaretimizin ana kalemini, doğalgaz, petrol ithalatımız oluşturuyor. İran’dan petrol ithalatımızı belli bir oranda da düşürdük. Pek çok ülke ithalatını azaltmadılar. Amerika’nın kendi marka firmalarının bugün İran’da ürünleri var. Türkiye’nin Amerika’ya karşı bir planı yoktur ama Amerika’nın bize karşı bir planı olduğu artık iyice anlaşılıyor.  Kuzey Suriye, en doğusundan al, batıya doğru terör koridoru oluşturulduğunu görüyoruz. Terör koridoru içindeki kurulmakta olan üsler. Yaklaşık, bin 300’dü TIR olarak, bu sayılar 2 binin, 3 binin  üzerine çıktı. Zırhlı taşıyıcılar bu bölgeye geldi. Bu silahlar bu bölgeye niye geliyor? Nerede kullanacak bunları Amerika? Suriye’ye karşı mı kullanacak? Yok. Koalisyonda. Irak’a karşı mı? Ya kime karşı kullanacak? Ya İran, ya Türkiye sıkıysa Rusya. Başka var mı? Ben bunları Trump’ın kendisine de söyledim. Silahlar hala geliyor, üslerin sayısı artıyor. Neden bu üslerin sayısı artıyor? Adım adım takip ediyoruz. Bugün bize yapılan şantaja boyun eğip ülkemizin anahtarını bunların taşeronu olan FETÖ’ye ve CHP’yi mi verelim? Yoksa mücadelemize devam mı edelim?”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.