Öne Çıkanlar abd jeton gündem Nowak pegasus mahkeme yapı kredi leasing ido yaz tarifesine ne zaman geçecek murat bilgiç kapatılan üniversiteler sıralamayı etkiledi mi Galatasaray hazırlık maçları programı DenizBank konsolide bilançosundan önemli göstergeler

Danıştay’ın Yapısı Değişiyor

Danıştay üyeleri on iki yıl için seçilecek. Bir kimse iki defa Danıştay üyesi seçilemeyecek.
 
Meclis Genel Kurulu'nda, Danıştay Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısının ilk 11 maddesi kabul edildi. Kabul edilen maddelerin getirdiği düzenlemeler şöyle:
 
“Bir Kimse İki Defa Danıştay Üyesi Seçilemeyecek”
 
Danıştay üyeleri on iki yıl için seçilecek. Bir kimse iki defa Danıştay üyesi seçilemeyecek.
 
“İdari Yargıda Sınıf Ve Derecelerine Uygun Bir Göreve Atanacak”
 
Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu tarafından Danıştay üyeliğine seçilip görev süresi sona erenler, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu ilgili dairesi tarafından, idari yargıda sınıf ve derecelerine uygun bir göreve atanacak.
 
“İdari Yargıda Bir Göreve Atanmak İçin Talepte Bulunacak”
 
Cumhurbaşkanı tarafından Danıştay üyeliğine seçilip idari yargıda bir göreve atanmak isteyenler, görev sürelerinin bitiminden bir ay öncesine kadar, idari yargıda bir göreve atanmak için talepte bulunacak. Talepte bulunanlar Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu ilgili dairesi tarafından idari yargıda sınıf ve derecelerine uygun bir göreve atanacak. Talepte bulunmayanlar, başka bir göreve atanmak üzere Danıştay Başkanlığı tarafından Başbakanlığa bildirilecek.
 
“Görevi Sona Eren Üyelerin Danıştay İle İlişkileri Kesilecek”
 
Görevi sona eren üyelerin Danıştay ile ilişkileri kesilecek; ancak atamaları gerçekleşinceye kadar, özlük hakları Danıştay tarafından karşılanmaya devam olunacak.
 
Danıştay Başkanı ve Başsavcısı seçilebilmek için altı yıl Danıştay üyeliği yapmış olmak gerekecek.
 
Danıştay; dokuzu dava, biri idari daire olmak üzere on daireden oluşacak.
 
Danıştay’ın temyiz mercii olarak görevi, bir hukuk kuralının uygulanmaması veya yanlış uygulanması şeklinde ortaya çıkan hukuka aykırılıkların denetimini yapmakla sınırlı olacak.
 
Başkanlık Kurulunun kararlarına karşı ilgililerce Başkanlar Kuruluna yedi gün içinde itiraz edilebilecek. Başkanlar Kurulu, Başkanlık Kurulu kararlarını aynen onaylayabileceği gibi değiştirerek de onaylayabilecek. İtiraz üzerine verilen kararlar kesin olup, bu kararlar aleyhine başka bir yargı merciine başvurulamayacak.
 
İdari Dava Daireleri Kurulunun sürekli görev yapmasına ilişkin süre 31 Aralık 2019 sonuna kadar uzatılacak.
 
 
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.