Öne Çıkanlar Akın öztürk tutuklandı mı istanbul tmsf galatasaray iran TEZ-KOOP Ömer Tayyip Erdoğan ırak Irak Başbakanı Abdülmehdi Resmi Törenle Karşıladı ANKAPARK Haberleri Mustafa Erduran cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan

“Gazi Meclis Kendisini Sıfırlayacak Rejim Değişikliğine Geçit Vermeyecektir”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, “Türkiye’nin ihtiyacı OHAL düzeni değil, hukuk, demokrasi ve huzurdur. İnanıyorum ki Gazi Meclis, kendisini sıfırlayacak bu rejim değişikliğine geçit vermeyecektir” dedi.
 
Budak, TBMM Genel Kurulu’nda görüşmelerine başlanacak anayasa teklifi ile ilgili yaptığı açıklamada, teklifin Türkiye Cumhuriyeti’nin “demokratik, hukuk devleti” ilkelerine aykırı olduğunu ifade etti. Demokrasinin işlemesi için etkin bir denge ve denetim sisteminin bulunması gerektiğini ancak teklifte tam tersine yetkilerin bir kişide toplanmaya çalışıldığını belirten Budak, “Teklif ile taraflı ve partili cumhurbaşkanına yani başkana, yasama, yürütme ve yargı alanında geniş yetkiler veriliyor. Özel yetkili başkan bugün var olan bütün bakanlıkları kapatıp yenisini kurmada tek yetkili hale gelecek. Devletin idari yapısını ve yöneticilerini bir kararname ile değiştirebilecek. Kararname çıkarma yetkisiyle başkan, TBMM’nin yasama yetkisine sahip olacak. Ayrıca, özel yetkili başkana Meclis’i fesih yetkisi tanınıyor. Bu yetki ile başkan ve meclis seçiminin birlikte yapılması zorunluluğu, yasamayı yürütme emrine sokmanın aracıdır” dedi.
 
“Üst Yargı Tamamen Başkanın İki Dudağı Arasında”
 
Yargı bağımsızlığının olmazsa olmaz birinci koşulunun, yargının yürütmeden bağımsızlığının sağlanması olduğunu kaydeden Budak, “Bu teklifle özel yetkili başkan, Anayasa Mahkemesi’nin 15 üyesinden 12’sini doğrudan kendisi atayacak, üç üyeyi de kontrolündeki TBMM seçecek. Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun 13 üyesinden 6’sını doğrudan kendisi seçecek, 7 üye de başkanın kontrolündeki Meclis’ten seçilecek. Yani üst yargı tamamen başkanın iki dudağı arasında” dedi.
 
Ayrıca Başkan, başkan yardımcıları ve bakanların denetiminin de neredeyse imkansız hale getirildiğini ifade eden Budak, “Bugün 55 milletvekilinin imzası ile açılabilen meclis soruşturması için 301 milletvekilinin imzası gerekecek. 55 nerede 301 nerede? Bir yandan sonsuz ve özel yetkiler veriliyor, bir yandan da denetimi imkansız hale getiriliyor” dedi.
 
“Bunun Adı Diktatörlük”
 
Budak, “Teklif özel yetkili, denetimsiz, taraflı ve partili bir cumhurbaşkanı getiriyor. Bunun adı diktatörlüktür. Özel yetkili başkanlık rejimi, olağanüstü hal düzeninin kalıcılaştırılması, sürekli hale getirilmesidir. Egemenliğin fiilen milletten alınıp tek kişiye aktarılması söz konusudur. Türkiye’nin ihtiyacı diktatörlük anayasası veya ‘15 Temmuz Darbe Anayasası’ değil, hukuk, demokrasi ve huzurdur. Bunun da yolu parlamenter sistemin yani TBMM’nin güçlendirilmesi, darbe yasaları ve kurumlarının ortadan kaldırılmasından geçer. İnanıyorum ki Gazi Meclis kendini sıfırlayacak bu teklife geçit vermeyecektir” değerlendirmesinde bulundu.
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.