Öne Çıkanlar cumhurbaşkanı erdoğan türkiye CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu gazi başbakan binali yıldırım Koronavirüs Gazi Mustafa Kemal Atatürk adana vakıfbank chp Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan

“İstanbullular Elini Vicdanına Koyup Bir Tarihi Yeniden Yazacaklar”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Ortada bir hukuk cinayeti var. Cinayetin bir failleri var, bir de azmettirenleri var. Fail de belli, azmettirenler de belli. Ve ben yine her şeye karşın bu milletin ferasetine, bu milletin sağduyusuna, bu milletin ahlakına güveniyorum. Göreceksiniz - 23 Haziran’a mı almışlardı - 23 Haziran’da da bu millet, bütün İstanbullular elini vicdanına koyup bir tarihi yeniden yazacaklardır." dedi. 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun TBMM CHP Grup Toplantısında yaptığı konuşmada, "Bu grup toplantısını diğer grup toplantılarından biraz farklı yapacağız. Tek konumuz var, adalet. Tek konumuz var, hukuk. Tek konumuz var, demokrasi. Tek konumuz var, hiç kimsenin ötekileştirilmediği bir Türkiye. Tek konumuz var, vatandaşın vicdanı. Seçimler yapıldı. Yerel seçimler. Ne seçeceğiz? Belediye başkanı seçeceğiz. Köy köy gezdiler, ilçe ilçe gezdiler, kaza kaza gezdiler, nahiye nahiye gezdiler, il il gezdiler, dünyanın iftirasını attılar. Dedim ki, “Ben bu milletin sağduyusuna ferasetine güveniyorum. Ne söylerseniz söyleyin, ama inandığımız yoldan bizi çeviremezsiniz. Vatandaş tercihini kullandı, gitti sandığa oyunu verdi. Neden yana oyunu verdi? Demokrasiden yana oyunu verdi, hukuktan yana oyunu verdi, adaletten yana oyunu verdi, belediye başkanımızdan yana oyunu verdi, onun daha iyi yöneteceğinden emin olduğu için oyunu verdi.” dedi. 

"Kendilerine hâkim denildiği için utanırlar mı onu da bilmiyorum"

Onların tahmin etmediği, ama bizim de yüzde yüz kazanacağımızı bildiğimiz illerin hemen hemen tamamını kazandık diyen Kılıçdaroğlu, "Diğerlerini sineye çektiler, ne yapalım dediler kaybettik. Ama İstanbul’a gelince kumpas kurmaya başladılar. Neye kumpas? Demokrasiye kumpas kurmaya başladılar, milletin iradesine kumpas kurmaya kalktılar. Kiminle yaptılar kumpası? Yüksek Seçim Kurulundaki sözde bazı hâkimlerle kumpası birlikte kurdular. Onların yüzünü bugün size göstereceğim. Demokrasi adına utanırlar mı bilmiyorum? Çocuklarıyla karşılaştıklarında çocuklarının yüzlerine bakarlar mı bilmiyorum? Kendilerine hâkim denildiği için utanırlar mı onu da bilmiyorum, ama gerçek yüzlerini bugün sizlere anlatacağım" dedi. 

"41 bin 132 diye yola çıktılar, 766 kısıtlı çıktı"

Kılıçdaroğlu, "Yüksek Seçim Kurulunun bir yasası var, “Seçimlerin başlamasından bitimine kadar dürüstlükle seçimi yapacağız” diyor. “Seçim süresince yolsuzluklar varsa engelleyeceğiz” diyor, “Şikâyetler,  itirazlar varsa bunlara da bakacağız” diyor. Ne istiyoruz biz? Adalet istiyoruz. Ne istiyoruz? Dürüst davranan bir Yüksek Seçim Kurulu istiyoruz. Yani yasanın öngördüğü ve daha önce de benzer olaylar öncesinde verdiği kararların arkasında duran bir mahkeme istiyoruz. Yüksek Seçimi Kurulu bu; esen rüzgâra göre karar veren değil, kanuna göre, hukukun üstünlüğüne göre ve vicdana göre karar veren bir mahkeme istiyoruz, bir Yüksek Seçim Kurulu istiyoruz. Gelen talimata göre karar veren bir Yüksek Seçim Kurulu değil.
Şikâyetler geldi, eyvallah olabilir. Yüksek Seçim Kurulu ben bunlara bakacağım dedi, gayet normal bakabilir. Sayıyorum; bir, gelen şikâyet üzerine 39 ilçedeki bütün geçersiz oylar sayıldı, bir oy bile kalmadı tamamı sayıldı. Sonuç kim? Ekrem İmamoğlu.

Geçiyoruz, o yetmedi altı ilçede bütün sandıkları sayacağız dediler. Buyurun beyler sayın, korkumuz yok ki, biz milletin verdiği oya güveniyoruz, iradesiyle gitti sandıkta oyunu kullandı. Bütün oylar sayıldı, değişen bir şey oldu mu? Hayır. Geçiyorum, baktılar değişmiyor, bu sefer Büyükçekmece üzerinde bir operasyon yapabilir miyiz? Savcısı, polisi, kaymakamı hep beraber evlere baskın yapmaya başladılar, siz burada oturuyor musunuz oturmuyor musunuz? Sahte tutanaklar tutmaya başladılar. Ama bizim milletvekili arkadaşlarımız derhal olaya müdahil oldu, Büyükçekmece’deki bütün o polisin gittiği yerlere gittiler tutanakları tuttular, gerçekleri getirip hâkimlerin önüne koydular. İtiraz edecekleri bir şey kalmadı ve ondan vazgeçtiler. Sonra... 22 ilçede dediler ki, sondajla belli sandıkları alacağız ve onları yeniden sayacağız. Peki. Yüksek Seçim Kurulunun tarihinde böyle bir şey yoktur, ama yaptılar. 57 sandığı beyler oturdular kendileri seçtiler, güzel, 57 sandığı saydılar. Sonuç? Sonuç yine değişmedi. Yetti mi? Hayır. Efendim 41 bin kısıtlı var dediler, seçim sonuçlarını bunlar etkiler, bunların sayılması lazım dediler. Bu sefer kısıtlı listeleri bizde yok, normalde hiçbir partide olmaması lazım. Nereye teslim edilmiş? Devletin vicdanına teslim edilmiş, kimin hapishanede olup olmadığını biz nereden bileceğiz? Onları da dediler sayacağız. Birilerinden aldılar bilgileri dokümanları sayacağız. Sayın dedik. 41 bin 132 diye yola çıktılar, 766 kısıtlı çıktı." dedi. 

"Mazbatayı iptal ettiler"

Kılıçdaroğlu, "Baktılar bu iş olmuyor, olmuyor bir türlü. Ne yapacağız? Efendim şimdi sandık kurullarının oluşumunda bir hata var dediler, bir usulsüzlük var. İyi de, sandık kurullarını biz oluşturmadık, AK Parti de oluşturmadı. Nasıl oluşacağı kanunda var. Kim yaptı? Hâkimler yaptı. Nasıl yaptılar? Seçtiler. Ne zaman yaptılar bunu? Cumhurbaşkanlığı seçiminde yaptılar. Ne zaman yaptılar bunu? Daha önceki seçimlerde yaptılar. Ne zaman yaptılar bunu? Bu son seçimlerde yaptılar. İtiraz var mı? İtiraz yok. Listeler kesinleşmiş mi? Kesinleşmiş. Ama dediler ki, hayır olmaz, bunların değişmesi lazım. Bunu gerekçe göstererek verilen mazbatayı iptal ettiler arkadaşlar." dedi. 

"Devletin temeliyle oynadılar, milletin iradesine kumpas kurdular"

Kılıçdaroğlu, "Hâkim dediğin adam, verdiği kararın arkasında duran adamdır. Esen rüzgâra göre yön değiştiren, karar veren hâkim değildir, hâkim dediğin adam vicdanına göre karar veren adamdır, hâkim dediğin adam satılık adam değildir! Evet, hâkim dediğin adam satılık adam değildir, esen rüzgâra göre yön değiştiren adam değildir. Hâkim dediğin kişi, siyasal baskılara boyun eğen adam değildir. Hâkim dediğin kişi; vicdanıyla, adaletle karar veren adamdır. Hâkim dediğiniz kişi budur. Çünkü adaletin olmadığı bir devlet ayakta kalmaz. Adalet neyin temeliydi? Mülkün temeli, yani devletin temeli adalettir. Devletin temeliyle oynadılar, milletin iradesine kumpas kurdular. Kimin aracılığıyla? Yedi  tane hâkim aracılığıyla." dedi. 

"Bir daha söylüyorum, çetenin organlarıdır"

Kılıçdaroğlu, "Benzer bir dava geliyor, benzer bir itiraz geliyor, Bursa Mustafakemalpaşa, reddediyorlar. Diyorlar ki, sandık kurulu oluşmuş, itiraz yok, eğer varsa böyle bir uyuşmazlık, varsa ya da bir olay varsa verirsiniz mahkemeye gider bakar. Vatandaşın gidip oyunu kullandığını herkes biliyor. Reddediyor bunu, nasıl? Oybirliğiyle reddediyor bu itirazı.
Aynı şekilde Erzurum Pasinler, onu da oybirliğiyle reddediyor. Ne zaman? 14.04.2019, yani Nisan ayının 14’ünde, öbürü de 20.04.2019’da reddediyor. Ama geliyor İstanbul’a, İstanbul’a diyor ki ben bunu reddetmeyeceğim diyor. İtirazların gerekçesi ne bakın arkadaşlar. Hani rahmetli Aziz Nesin olsaydı belki birkaç kitap daha çıkarırdı bundan. İtirazlar şu, AK Partili yetkililerin yaptığı itirazlar, televizyonlara çıkıp konuştuklarında yaptıkları itirazlar, itiraz gerekçeleri. “CHP yapmadı”, yani bu kumpası CHP yapmadı, çok şükür onu anlamışlar. “CHP yapmadı, ama bilmediğimiz birilerinin, henüz tam olarak bilmediğimiz bir şeyler yaptığını biliyoruz.” Cümleyi anladınız mı bilmiyorum, ama o yedi hâkim anladı bunu. O yedi hâkim ki, onlar Yüksek Seçim Kurulunun içindeki çetenin organlarıdır. Bir daha söylüyorum, çetenin organlarıdır." dedi. 

"7 madde halinde çağrıyı yaptık"

Boşuna çete demiyoruz, o yedi sözde hâkim... Özür dilerim başka bir isim bulamıyorum sözde hâkim diyorum. Hiçbirisi hâkim değil, ama o yedi çete mensubu, arka kapıdan AK Partinin belli çevreleriyle diyalog kurarak bu seçimi iptal ettirmeye çalışıyorlar. Biz bunları bildiğimiz için, bunları biliyorduk gözlüyorduk, okuyorduk zaten, Yüksek Seçim Kuruluna bir çağrı yaptık. Çağrıyı İYİ Partinin Sayın Genel Başkanıyla birlikte iki kez, bir İYİ Partinin Genel Merkezinde, bir de Cumhuriyet Halk Partisinin Genel Merkezinde yaptık. Çağrıyı 7 madde halinde yaptık, 7 madde halinde çağrıyı yaptık.
1. madde: “Yüksek Seçim Kurulu yasalara, yani kanunlara ve daha önce benzer olaylar karşısında aldığı kararlara uymak zorundadır” dedim. Doğru mu? Doğru. Kanuna uyacaksın, benzer bir olay konusunda geçmişte nasıl karar almışsan, aynı kararın arkasında duracaksın. Hâkim dediğin budur zaten.
2. madde: Yüksek Seçim Kurulu seçimde kaybedenlerin, devletin gücünü kullanarak ürettikleri yasadışı gerekçeleri reddetmek zorundadır. Devletin gücünü kullanarak yasadışı itiraz için gerekçe üretiyorsan, Yüksek Seçim Kurulu eğer orada hâkimler varsa, elinin tersiyle itecek, yok kardeşim bunlara uyulmaz diyecek. Bunu reddetmek zorundadır dedik.
3. madde, Yüksek Seçim Kurulu iktidar sahiplerinin, yani egemen güçlerin, yani iktidarda olanların YSK üzerinde kurdukları baskılara boyun eğmemek zorundadır.Çünkü bir hâkimin egemen güçlerin, iktidar sahiplerinin ya da parasal gücü olan, siyasal gücü olanların önünde eğilmemesi gerekir, boyun eğmemesi gerekir, dik ve onurlu durması gerekir. Çünkü onun cübbesinde düğme yoktur. Dik ve onurlu duracaktır. Bunu hatırlattık Yüksek Seçim Kurulu üyelerine.
Yine devam ettik…
4. madde, Yüksek Seçim Kurulu demokrasi değil, seçimsiz bir Türkiye isteyen iktidar sahiplerine dur demek zorundadır. Aksi halde kendisini reddedecek, adı üstünde Yüksek Seçim Kurulumuz, yani seçimlerin sağlıklı yasalara uygun olarak gerçekleşmesini bekliyor. Eğer YSK bunu yapmıyor da, iktidar sahiplerinin “bundan sonra boş verin arkadaşlar ne seçim olacakmış, seçimsiz bir Türkiye isteyenler var, biz de onların emrinde olacağız” diyorlarsa, hâkimlik değil bu, oralardan ayrılmaları lazım, bunu hatırlatıyoruz.
5. madde, Yüksek Seçim Kurulu hukukun üstünlüğünü mü, yoksa iktidar sahiplerinin üstünlüğünü mü savunacaktır, egemen güçlerin üstünlüğünü mü savunacaktır? Buna karar vermelidir ve Yüksek Seçim Kurulu hukukun üstünlüğünü esas alarak karar vermek zorundadır. Bunu hatırlattık kendilerine.
6. madde, Yüksek Seçim Kurulunda hâkimler mi var, yoksa iktidar sahiplerinin taşeronlaştırmak istediği kişiler mi var? Oturup buna karar vereceksiniz. Bugün geldiğimiz noktada, iktidar sahiplerinin Yüksek Seçim Kurulunda çete mensubu yedi taşeronu vardır. Bu gerçeği görüyoruz.
Ve 7. madde, “İktidar sahiplerinin güçlerini kullanarak, demokrasiye karşı kurulan kumpası Yüksek Seçim Kurulu bozmak zorundadır, bu Yüksek Seçim Kurulunun tarihsel sorumluluğudur” dedik.

Açmazsanız namertsiniz siz, açmazsanız!"

Bunların hiçbirisine uymadılar diyen Kılıçadroğlu, "Yedi kişi gitti diz çöktü, el etek öptü, Allah bilir ne vaatlerde bulundular, Ramazan gününde haram yemeyi kabul ettiler.
Kul hakkı yemek ne zamandan beri hâkimlerin görevi oldu? Vatandaşın iradesine kumpas kurmak ne zamandan beri çete mensubu hâkimlerin görevi oldu? Biliyorum, bunu söyledim diye tazminat davası açacaklar. Açmazsanız namertsiniz siz, açmazsanız!" dedi. 

"Seçim yenilenecekse 39 ilçede, hepsinde yenilenir, sahtekârlık varsa"

Kılıçdaroğlu, "Çete sözcüğünü ilk kez 2 Mayıs 2017’de kullanmıştım, Yüksek Seçim Kurulu üyeleri için kullanmıştım. Orada da mühürsüz oyları geçerli saydılar, kanuna açıkça aykırıydı. O çete hâlâ orada yuvalanmış durumda. Yedi kişi, okuyorum adlarını da bütün dünya duysun diye okuyorum, çete mensubu üyelerin adlarını okuyorum: Erhan Çiftçi, Nakitli Muğday, Faruk Kaymak, Refik Eğri... Soyadı ne kadar doğru değil mi? Refik Eğri. İlhan Hanağası, Zeki Yiğit, Muharrem Akkaya. Evet, bunlar Yüksek Seçim Kurulunda görev yapan çete mensubu sözde hâkimlerdir. Bakın neden diyorum çete mensubu? Şimdi bir sandık koymuşsunuz ortaya, vatandaş gelecek oy kullanacak orada. Ne için oy kullanacak? Büyükşehir belediye başkanı için oy kullanacak. Ne için? İlçe belediye başkanı için oy kullanacak, belediye meclis üyesi için oy kullanacak, muhtar için oy kullanacak. Hepsini nereye koyuyor? Tek bir zarfa koyuyor. Hangi sandığa atıyor? Aynı sandığa atıyor. Şimdi sormak gerekiyor bu çete mensubu beylere. Seçim yenilenecekse 39 ilçede, hepsinde yenilenir, sahtekârlık varsa. Neden sadece büyükşehir belediye başkanlığı neden? Çünkü bakıyorum sandık aynı sandık, heyet aynı heyet, belediye meclis üyeleri aynı üyeler. Peki arkadaş, sen neye göre karar veriyorsun? Sadece diyorsun büyükşehir belediye bakanlığını iptal ediyorum, mazbatanı geri alıyorum diyor. Mazbatayı vermiş, şimdi senin mazbatanı geri alıyorum. Niçin? Talimat geldi. Boynumuz kıldan ince, ben de çete mensubuyum, dolayısıyla çetenin reisi talimat verdi, ben de bunun gereğini yapmak zorundayım. Sen hâkim değilsin, hâkim değilsin!" dedi. 

"Adaletsizlik karşısında susan dilsiz şeytandır, adaletsizlik varsa mücadele etmek de bizim namus borcumuzdur, namus!"

Bu gerçekler hepimizin önünde duruyor diyen Kılıçdaroğlu, "Şimdi biz ne yapacağız Cumhuriyet Halk Partisi olarak? Hiç kimse şunu unutmasın, hiç kimse! Hangi partiden olursa olsun, hangi görüşten olursa olsun, hangi inançtan olursa olsun, benim bayrağımın altında ve benim vatanımda beraber yaşıyorsak, demokrasiyi birlikte savunacağız, demokrasiye birlikte sahip çıkacağız. O nedenle ben bu milletin ve özellikle de İstanbulluların vicdanına seslenmek istiyorum. Sevgili İstanbullu kardeşim, hangi görüşten olursa olsun sandığa gittin, hangi görüşten olursa olsun Yüksek Seçim Kuruluna güvendin, hangi görüşten olursa olsun benim attığım oya mutlaka birileri sahip çıkar dedin ve gittin oyunu kullandın. Sandıklar açıldı, günlerce sayım yapıldı, bütün o sayımların sonunda elini vicdanına koy ve düşün kardeşim, sadece bir kişi çıktı, o çıkanın adı da Ekrem İmamoğlu’ydu. Milyonlarca kişi sandığa gitti, milyonlarca kişi! Oy kullandılar. Şimdi vatandaşın oy kullanırken yaptığı bir sahtekârlık var mı? Yok. Gitti oyunu kullandı. Heyet orada, sandık kurulu orada, o da bakıyor. Sayımlar yapıldı, her partiden insanlar var orada. Sonuç? Sonuç belli. Şimdi iptal ediyorsun, neye göre iptal ediyorsun? Milletin vicdanı kanıyor. Milletin vicdanı kanıyor, bizim de vicdanımız kanıyor. Adaletsizlik karşısında susan dilsiz şeytandır, adaletsizlik varsa mücadele etmek de bizim namus borcumuzdur, namus!" dedi. 

"Ortada bir hukuk cinayeti var. Cinayetin bir failleri var, bir de azmettirenleri var. Fail de belli, azmettirenler de belli"

Bu karar ile seçmen iradesini reddetmişlerdir diyen Kılıçdaroğlu, "Bir tek seçmenin sahte oy kullandığını ispat edememişlerdir. Milyonlarca kişi sandığa gitti oy kullandı, bu milyonlarca kişiyi reddettiler, yedi kişinin sözü geçerli oluyor. Bu nedenle ben İstanbulluların vicdanına sesleniyorum. Eğer vicdan taşıyorsak, bu Yüksek Seçim Kurulundaki çetelere iyi bir ders vermek zorundayız. O çeteler hukuku katlettiler, milletin iradesini katlettiler, milletin iradesini yok saydılar ve o iradeyi yok sayarak birilerine yaranmaya çalıştılar. Siz tarihin önünde suçlusunuz, tarihin önünde! Siz çocuklarınıza karşı da suçlusunuz. Hiçbir baba çocuğuna bu kadar ağır ve kötü bir miras bırakamaz, bunlar bıraktılar.
Ortada bir hukuk cinayeti var. Cinayetin bir failleri var, bir de azmettirenleri var. Fail de belli, azmettirenler de belli. Ve ben yine her şeye karşın bu milletin ferasetine, bu milletin sağduyusuna, bu milletin ahlakına güveniyorum. Göreceksiniz - 23 Haziran’a mı almışlardı - 23 Haziran’da da bu millet, bütün İstanbullular elini vicdanına koyup bir tarihi yeniden yazacaklardır." dedi. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.