Öne Çıkanlar HTC10 tbmm ölümlü dünya Zuhal Yalçın Vikingur kpss sınavı ne zamana ertelendi maden kazası 3. toplantı Dr. Anita Herczegh binali yıldırım istanbul mitingi turizmi canlandırmak için neler yapılmalı Hıristiyan Demokrat Lider: Hollanda Kraliçesi Arjantin pasaportunu Geri Vermeli

Kılıçdaroğlu: Cumhuriyet Kula Kulluk Zincirlerini Kırmıştır, Bu Noktadan Geri Dönemeyiz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Bugün bağımsızlığımızı yok etmek, milletimizin sahip olduğu egemenliği türlü yollarla gasp ederek egemenliği eline almak, özgürlüğü yok ederek kula kulluk esasına dayanan bir rejim peşinde olanlar hedeflerine asla ulaşamayacak, halkımızın çelik iradesi karşısında hezimete uğrayacaklardır” dedi.

Kılıçdaroğlu, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 79. yılı nedeniyle bir mesaj yayımladı. Kurtuluş Savaşı’nın önderi, Cumhuriyetin banisi, ebedi başkomutan, eşsiz devrimci Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ebediyete intikal edişinin yıl dönümünde büyük bir özlem, şükran ve minnetle andıklarını ifade eden Kılıçdaroğlu, “Büyük Atatürk’ün düşünceleri her geçen gün daha iyi anlaşılmakta, coğrafyamızda yaşanan acı sorunlara cevap olmaktadır. Atatürk’ün devrimleri bölgemizde model olmaya devam etmekte, mazlum milletler bugün de onun ışığıyla umut bulmaktadır” dedi.

EGEMENLİK BİR ŞAHIS, ZÜMRE VEYA GRUBUN DEĞİL MİLLETİNDİR”

Atatürk’ün en büyük eserinin, sonsuza kadar var olacak Türkiye Cumhuriyeti olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “Cumhuriyet kula kulluk zincirlerini kırmış, bu topraklarda yaşayan herkesi eşit hak ve sorumluluk sahibi yurttaş olarak bu ülkenin asli sahibi haline getirmiştir. Bu ülkede egemenlik bir şahıs, zümre veya grubun değil milletindir. Bugün bu noktadan geriye dönemeyiz. Milletimiz kula kulluk zincirlerini asla boynuna takmayacak, özgürlüğünü ve temel haklarını tek bir kişinin insafına bırakmayacak, bu ülkeyi yönetmeye devam edecektir” dedi.

“KULA KULLUK REJİMİ PEŞİNDE OLANLAR HEDEFLERİNE ASLA ULAŞAMAYACAK”

Atatürk’ün devrimleri ve eserleri sayesinde bu ülkenin bütün çocuklarının, bu ülkenin bütün makamlarına gelme hakkını kazandığını vurgulayan Kılıçdaroğlu, halkın kendi kendini yöneterek kendi kaderini kendi belirleme gücüne sahip olduğunun altını çizdi.

Kılıçdaroğlu, “Unutulmamalıdır ki bugün bu ülkede bir makam veya mevki sahibi olarak büyük milletimize hizmet etme ayrıcalığına sahip olan herkes bunu Atatürk’e ve devrimlerine borçludur. Bugün bağımsızlığımızı yok etmek, milletimizin sahip olduğu egemenliği türlü yollarla gasp ederek, egemenliği eline almak, özgürlüğü yok ederek kula kulluk esasına dayanan bir rejim peşinde olanlar hedeflerine asla ulaşamayacak, halkımızın çelik iradesi karşısında hezimete uğrayacaklardır” dedi.

LAİKLİK VURGUSU

Cumhuriyetin temeli olan demokratik, laik, sosyal hukuk devleti ilkesinin bugün de karşı karşıya olunan adaletsizliklerin, haksızlıkların, ekonomik ve sosyal sorunların çaresi olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Laiklik, din ve vicdan özgürlüğünün garantisi, devlet yönetiminde liyakat esasının temeli, eşit yurttaş olarak birlikte barış ve huzur içerisinde yaşamamızın da teminatıdır. Onun bize emanet ettiği Cumhuriyet bilhassa kimsesizlerin kimsesidir. Bu anlayış ile yoksulluğu yok etmek, gelir adaletsizliğini ortadan kaldırmak ve bu ülkenin bütün çocuklarının kendi güç ve imkanlarıyla refah içerisinde yaşamasını sağlamak devletin görevidir.”

“VATANI KORUMA SIRASI GELDİĞİNDE BİR YANA ÇEKİLEMEYİZ”

Bu ülkede yaşayan herkesin, bu ülke üzerinde bir “Mustafa Kemal olarak” sorumluluk sahibi olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “Bugün olan olaylara seyirci kalamayız, adaletsizliklere, haksızlıklara elimiz kolumuz bağlı duramayız. Vatanı koruma sırası geldiğinde bir yana çekilemeyiz, haksızlıkların karşısında durmak, adaletsizlikleri yok ederek adaleti hakim kılmak, özgürlüğü yok etmeye çalışanların karşısına dikilerek özgürlüğü korumak bu ülkede yaşayan herkesin görevidir” dedi.

Kılıçdaroğlu, Atatürk’ün kurucusu olduğu CHP’nin bu görevin bilinci ve yüksek sorumluluğu ile demokrasiyi güçlendireceğini, adaleti sağlayacağını ve Türkiye’yi çağdaş uygarlık düzeyinin üstüne çıkaracağını vurguladı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.