Öne Çıkanlar Dünya Kupası chp sözcüsü dokunulmazlıklar ne zaman kalkacak İç Transfer Ankaragücü Haberleri İVEK alzheimer hastası yakınlarına 10 öneri 2016 kpss lisans sınav sonuçları meteoroloji avrupaya vize kaldırılacak mı KOAH Tedavisi 9 Kasım 2016 Gündemi

MHP Ankara İl Başkanı Çetinkaya: Devlet Okullarımız İçler Acısı Durumda

MHP Ankara İl Başkanı Fatih Çetinkaya, yeni eğitim ve öğretim yılının başında okullardaki yetersizliklerin eğitimin kanayan bir yara olmaya devam ettiğini işaret etti.

Milliyetçi Hareket Partisi Ankara İl Başkanı Fatih Çetinkaya, yeni eğitim ve öğretim yılının başında okullardaki yetersizliklerin eğitimin kanayan bir yara olmaya devam ettiğini gösterdiğini ifade etti. Çetinkaya, ”Devlete ait ilkokul ve ortaöğretim kurumlarında yaşanan olumsuzluklar, Keçiören’deki Esertepe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde yaşanan içler acısı görüntülerle bir kere daha ortaya çıktı. Yaptığımız araştırmalarda karşılaştığımız çok olumsuz iddialar gerçekten geleceğimiz açısından ürkütücüdür. Devlet, eğitime gerekli bütçeyi vermediği müddetçe yaşanan eğitim dramları artarak devam edecek” dedi.

TEMİZLİK VE GÜVENLİK BÜYÜK SORUN
MHP Ankara İl Başkanı Fatih Çetinkaya, bu eğitim kurumlarında ödeneğin olmaması sebebiyle temizlik görevlisi istihdam edemeyen okullar, yeni dönemin başlamasıyla birlikte özellikle ilk aylarda çocuklarımızın bulaşıcı hastalıklara maruz kaldığını, bu durumun da hem kendilerini hem de ailelerini olumsuz yönde etkilediğini söyledi.
Çetinkaya, ödeneksizliğin okulların güvenliğinde de zaafiyete sebep olduğunu, yüzlerce öğrencinin barındığı tek okulda çaresizlikten bir güvenlik görevlisinin istihdam edildiğini ya da hiç güvenlikçi olmadığını, bu durumun da çocuklarımız ve eğitimcilerimiz açısından risk oluşturduğunu ifade etti. Çetinkaya, özellikle okul çevresindeki uyuşturucu satıcıları ve kullanıcıları ile diğer artniyetli kişilerin güvenlik zafiyetini fırsat olarak değerlendirdiklerine dikkat çekti.

“BÜTÇE YOK, BAĞIŞ YASAK…”
MHP Ankara İl Başkanı Fatih Çetinkaya, ilköğretim düzeyine daha çok ağırlık vermesi gereken devletin, giderek katkısını sadece öğretmen ücretleri, okul binası ve ek tesis yapımı ile bakım ve onarımlarla sınırlandırma eğiliminde
Olduğuna dikkat çekerek bunların dışındaki giderlerin büyük çoğunluğunun
öğrenci velilerine yüklendiğini ifade etti. Çetinkaya “20.07.2011 tarih ve 2011/40 nolu genelge ile velilerden bağış alınması yasak. Devlet bütçe vermez. Peki o zaman okulların ihtiyacı kim tarafından karşılanacak, kimler yapacak. Okul idarecileri, okul aile birlikleri ve sınıf anneleri bu müşkül durumu daha ne kadar yaşayacaklar” diye sordu.
MHP Ankara İl Başkanı Çetinkaya, daha sonra şunları söyledi:

“EĞİTİMDE HER ŞEY YETERSİZ”
“Milli Eğitim Bakanlığına bağlı devlet okullarında maalesef sosyal faaliyetler ve spor alanları yetersizdir. Kış günlerinde çocuklarımız bedensel ve sağlık gelişimleri açısından çok önemli olan spor aktivitelerini salon yetersizliğinden yapamıyorlar.
Günümüzün şartları zorlaşırken ve teknoloji gelişirken eğitim ve öğretimde her türlü konuda olumsuzluklar artıyor. Her yıl umutla beklenen iyileşmeler bir türlü gerçekleştirilemiyor. Deyim yerindeyse 20 yıl önce neyse şimdi de durum aynı. Fırsat eşitliğini devlet biran önce sağlamak zorundadır. Unutulmamalıdır ki, iyi eğitim ve iyi eğitim şartları, medeniyetin göstergesidir.”
MHP Ankara İl Başkanı Fatih Çetinkaya, Büyükşehir Yasası’nın eğitime olumsuz etkisine de dikkat çekerek “Maalesef Büyükşehir Yasasının kabulü ve Özel İdarelerin kaldırılmasının ardından eğitim için getirilen yeni düzenlemeler ihtiyacı karşılamamaktadır” diye konuştu.

ÇETİNKAYA’DAN ÖNEMLİ SORULAR
MHP Ankara İl Başkanı Fatih Çetinkaya, eğitimle ilgili olarak yetkililere şu soruları da yöneltti:
“1. Ankara’mızda Milli Eğitim Bakanlığı kendisine bağlı devlet okullarına, hizmetli ve güvenlik görevlisi tahsis etmiş midir?
2. Etmedi ise Devlet okulları, temizlik, güvenlik gibi çocuklarımız için en önemli ihtiyacı ve hizmeti hangi yoldan karşılamaktadırlar?
3. Büyükşehir Yasasına göre, Ankara’mızdaki okullarımızın bu asli ihtiyaçları neye göre düzenlenmiştir?
4. Veliler tarafından sık sık dile getirilen, uyuşturucu satıcılarının ya da kötü niyetli kişilerin okul çevresinden uzak tutulması yeterince sağlanmaz ise yaşları gereği korunmasız olan bu çocuklarımızı geleceğe nasıl hazırlayacağız ya da koruyacağız?
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.