Öne Çıkanlar boyun cumhurbaşkanı erdoğan haberleri KİLİS Sosyal Güvenlik Destek Primi kalkıyor mu? İyi Parti 9 Eylül 2017 Cumartesi Gündemi Boston Celtics Birlik Vakfı Araçta Çocuk Güvenliğine Dikkat Edilmeli Association Edition Veteriner Hekim İlker Tülek Alone Wolf

Boyun Fıtığına Katlanmak Zorunda Değilsiniz

Türkiye İş Bankası iştiraklerinden Bayındır Söğütözü Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi uzmanı Prof. Dr. İsmail Hakkı Tekkök boyun fıtıklarının nedenlerini, belirtilerini ve tedavi seçeneklerini anlattı.
  
Boyun kıkırdatma, bilgisayar başında aşırı çalışma, ev işleri, perde asma, dikiş-nakış gibi faaliyetler ve ilerleyen yaş boyun fıtığına neden olabilir. Kolda güçsüzlük, baş ağrısı gibi şikayetlere neden olan hastalık, hayat kalitesini etkiler. Oysa boyun fıtığı ilaç, fizik tedavi ve cerrahi tedavi seçenekleriyle tedavi edilebilir. Omurga ile ilgili hastalıklarda bel ağrılarından sonra ikinci sırada yer alan boyun fıtıklarının tedavisinin mümkün olduğunu vurgulayan Türkiye İş Bankası iştiraklerinden Bayındır Söğütözü Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi uzmanı Prof. Dr. İsmail Hakkı Tekkök boyun fıtıklarının nedenlerini, belirtilerini ve tedavi seçeneklerini anlattı.
 


Tedavi Edilebilir
 
Tekkök, omurganın geneli ile ilgili ağrılardan en sık olanının bel ağrıları olduğunu belirterek “Boyun ağrıları, bel ağrılarından sonra ikinci sırada yer alır. Her yüz kişiden 7-8’inde ciddi bir boyun ağrısı olma riski mevcuttur. Boyun fıtığında kesin tanı için manyetik rezonans (MR) adı verilen tetkikin yapılması gerekir. MR'ın olmadığı yerlerde bilgisayarlı tomografiden yararlanılabilir ama tanı gücü kısıtlıdır.”  
Boyun fıtığının tedavisinin mümkün olduğunu belirten Tekkök, hastaların büyük çoğunluğunun ilaç veya fizik tedavi yöntemlerinden yararlandığını, boyun fıtıklı hastaların ancak onda birinin cerrahi tedaviye aday olduğunu söyledi. Bu durumda da hastalar, boynun önünden mikroskop ile yapılan başarılı bir ameliyattan sonra kısa sürede normal yaşamlarına dönebilir.
 
Tekkök, fıtık olmamak için dikkat edilmesi gerekenleri şöyle belirtti:
 
"Kütletmeyin Kırtlatmayın: Boyun ağrıları da bel ağrıları gibi her yaşta olabilecek bir sağlık sorunu. Ancak hastalığın görülüş sıklığını artıran birtakım nedenlerin olduğu unutulmamalı. Boyun omurlarının kötü veya yanlış kullanımından (boyun kütletme veya kırtlatma) ya da trafik kazası-yüksekten düşme gibi ciddi bir zedelenme boyunla ilgili sorun oluşum riskini artırır.
Aşırı Bilgisayar Kullanımı Boyna Zarar: Ev işleri, dikiş-nakış, temizlik, perde asma, yer silme gibi ev içi faaliyetleri ile bilgisayar başında yoğun çalışma gerektiren işler; boyun ağrılarını arttırıcı diğer nedenler olarak karşımıza çıkar.
Yıllar Akıyor Boyun Kireçleniyor: Ayrıca yaş arttıkça boyun omurlarının kireçlenmesi de boyun ağrılarına neden olur. Bu grup hastalarda boyun hareketleri kısıtlı hale gelir ve ağrı şikayeti ortaya çıkar. Bu ağrı, bazen başa doğru yayılarak, baş ağrılarına bile neden olabilir." 
 
Fıtık Ağrısı Kolu Kaldırmayı Bile Zorlaştırıyor
 
 Hayat kalitesine darbe vuran boyun fıtığının belirtilerine dikkat etmekte fayda olduğunu belirten Tekkök, hastaların genellikle tek bir kola doğru yayılan ağrıdan şikayet ettiğini söyledi. Tekkök   “Hastalar, fıtığın sinir sistemindeki seviyesine göre değişen şikayetlerde bulunurlar. Bu şikayetler ise saç taramak için kolunu kaldıramamak, tornavida çevirememek, bileğini yukarı kaldıramamak, ellerine aldıkları ağır cisimleri yere düşürmek olabilir.
 İleri dönemlerde koldaki zayıf kas eriyerek incelmeye de neden olabilir. Ağrı, özellikle gece uykuda aşırı derecede artar; bazı hastalar yatakta ağrı çekeceklerine koltukta uyumayı tercih ederler” açıklamasında bulundu. 
 
 
Önce İlaç Tedavisi Ve Fizik Tedavi Sonra Cerrahi
 
Boyun fıtığı tedavisinin mümkün olduğunu ifade eden Tekkök, boyun fıtığında ilaç tedavisi, fizik tedavi ve cerrahi seçeneklerin mevcut olduğunu belirtti. Tekkök, boyun fıtığı kolda kuvvet kaybı, kaslarda erime ve kolda incelme yapmamışsa, genel olarak ameliyatsız yöntemlere öncelik vermek gerektiğini ve bu yöntemlerden ilkinin ilaç tedavisi olduğunu ifade ederek, “İlaç tedavisinden on ila on beş günde yanıt alınmazsa ve hala ağrı sızı var ama kuvvet kaybı yoksa fizik tedavi ikinci seçenek olarak düşünülebilir. Başta kuvvet kaybı olsa dahi hastanın ağrısı fizik tedaviye de yanıt vermezse en son çare olarak ameliyat düşünülmelidir” dedi.
 
 
Mikroskopla Ameliyatta Bir Gün Sonra Eve Dönüş
 
Tekkök, ilaç ve fizik tedavisi ile sonuç alamayan boyun fıtığı hastalarında cerrahi seçeneklerin gündeme geleceğini ve teknik olarak boyun fıtığına iki türlü yaklaşımın mevcut olduğunu belirterek, şu açıklamalarda bulundu:
 
“Boynun Önünden Yapılan Ameliyat: Boyun fıtıklarının daha çok görüldüğü, boynun orta ve alt kesimlerinde sıkça uygulanan cerrahi bir teknik. Boynun ön tarafından ameliyat mikroskobu kullanılarak yapılan bir girişimdir. Değerli bir organ olan omurilik ameliyat bölgesinden uzakta kaldığı için ve mikroskop cerrahın detayları görme yeteneğini 50-60 kez artırdığı için daha güvenli bir ameliyattır. Kıkırdak boşaltıldıktan sonra omurgalar arasında çökme olmaması için ya hastanın kasığından alınan kendi kemiği ya da yapay bir destek (araba lastiklerine konan takoz destek gibi) konur. Ameliyat sonuçları genellikle çok başarılıdır. Hasta ameliyatın ertesi günü eve gitmeye hazır hale gelir. İki hafta sonra da işinin başına dönebilir.
Boynun Arkasından Yapılan Ameliyat: Üst boyun omur fıtıkları nadir görülür ve bunlara önden girilerek ulaşılması güçtür.  Üst boyun fıtıklarında ve orta ve alt boyun fıtığı 3 veya 3’ten fazla kıkırdakta olması durumunda; girişim boynun arkasından olmak zorunda olabilir.  Ancak arkadan yapılan cerrahi girişimler; hem cerrah hem hasta açısından hayli zordur. Omuriliğin fıtığın önünde olması, girişimi riskli hale getirir. Üstelik bu girişimde boyun omurlarının arka kısımlarında bulunan kemik çıkıntı ve kanatların da alınması gerekir ve bu da boynun fiziki yapısını bozar. Kişinin ameliyattan sonraki yaşamında boynu ile ilgili birtakım yapısal bozukluklara neden olabilir. Ayrıca boynun arka kısmındaki kemik doku da eksik olacağı için hastaların kol ağrısı veya kuvvetsizliği geçse de sık boyun ağrıları ve spazmları olur.”
 
 
 
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Leyla 2 ay önce

Merhaba, Ben Leyla belki duymuşsunuzdur Ares Özdemir adlı bir genç reklam çekimi için gittiği bir yerde öldüresiye dövüyorlar daha sonra beyin ölümü gerçekleşiyor fakat kalbi hâlâ atıyor. Kendisine çok iyi bir beyin cerrahı lazım Prof. Dr. İsmail Hakkı Tekkök'ün ise çok iyi bir beyin cerrahı olduğunu duydum eğer bu yorumu kendisine ulastırabilirseniz çok sevinirim. Saygılarımla.