Öne Çıkanlar 3 haziran gündem özeti TSK operasyon cevahir sahnesi thy 2015 karı ne kadar ankahaber gündemi londra 12 Ekim 2017 Gündemi MYORG uykuda terleme sezen aksu altın madalya PFDK cezaları

‘REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ ve ‘REIDIN Emlak Endeksi’ Haziran Ayı Sonuçları Açıklandı

Türkiye İş Bankası’nın desteği ile hazırlanan ‘REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ ve ‘REIDIN Emlak Endeksi’ Haziran ayı sonuçları açıklandı. ‘REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ne göre, Haziran ayı fiyat artışı, bir önceki aya göre yüzde 0.29, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 2.82 oranında gerçekleşti. Satışlarda banka kredisi kullanım oranının yüzde 27, senet kullanım oranının yüzde 52 olduğu Haziran ayında, stok erime hızı yüzde 2.7 olarak gerçekleşti. 
 
Türkiye genelinde 68 ili kapsayan ‘REIDIN Emlak Endeksi’ Haziran ayı sonuçlarına göre ise konut fiyatlarında yüzde 0.79 oranında artış yaşandı. Haziran ayında konut fiyatlarının en fazla yükseldiği şehir yüzde 2.26 ile Bursa, en çok azaldığı şehir ise yüzde 0.97 oranı ile Şanlıurfa oldu.

 Yetgin: Senet Kullanımının Halen Çok Yoğun Olduğunu Söyleyebiliriz 

‘REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ 2017 yılı Haziran ayı sonuçlarını değerlendiren GYODER Başkanı Dr. Feyzullah Yetgin,Yeni konut stok erime hızının, Haziran ayında adet bazlı yüzde 2.7 olarak gerçekleşmesi sonucu, yüzde 4.3 olan son 6 aylık ortalama değerin altında kaldığını görüyoruz. Markalı konut projelerinden konut satın alan tüketicinin peşinat, senet ve banka kredisi kullanım oranlarını incelediğimizde ise senet kullanımının halen çok yoğun olduğunu söyleyebiliriz. Satışlarda senet kullanımının yüzde 52'lik bir oranla son 6 aylık ortalamanın yüzde 41 üzerinde olması, proje geliştiricilerin yürüttüğü kampanyalar ve çeşitlendirdiği ödeme modellerinin etkisinin sürdüğünü göstermektedir” ifadelerini kullandı.

Yeni Konutların Fiyatı Haziran’da Yüzde 0.29 Arttı
 
REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’nde, Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 0.29 oranında artış gerçekleşirken, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2.82 ve endeksin başlangıç dönemi olan 2010 yılı Ocak ayına göre ise yüzde 75.20 oranında artış yaşandı. Haziran ayında İstanbul Asya yakasında yer alan markalı konut projelerinde yüzde 0.55 oranında; İstanbul Avrupa yakasında yer alan markalı konut projelerinde 0.17 oranında fiyat artışı oldu. Endeksin başlangıç dönemine göre ise İstanbul Asya yakasındaki projeler Avrupa yakasına kıyasla 11.3 puan fazla artış gösterdi.

Konut satışında Banka kredisi kullanım oranı yüzde 27 senet kullanımı oranı yüzde 52

Haziran ayında yeni konut satışlarında peşinat kullanım oranı Mayıs ayına göre 6 puan artarak yüzde 21’e yükseldi. Banka kredisi kullanım oranı ise 3 puan düşerek yüzde 27’ye, senet kullanım oranı da 4 puan gerileyerek yüzde 52 olarak gerçekleşti. Nisan ayında banka kredisi kullanım oranı yüzde 35, peşinat kullanım oranı yüzde 18, senet kullanım oranı ise yüzde 47 olarak gerçekleŞti.

Stok Erime Hızı Yüzde 2.7

Haziran ayında satışı gerçekleştirilen konutların yüzde 37’si bitmiş, yüzde 63’ü ise bitmemiş konut stoklarından oluştu. 

Büyük Alanlara Sahip Konutların Satışında Yükseliş Var

Bir önceki aya göre, 1+1 konut tipi satışının yüzde 0.51 oranında arttığı Haziran ayında, 2+1 konut tipinde yüzde 0.17, 3+1 konut tipinde yüzde 0.17 ve 4+1 konut tipinde yüzde 0.92 oranında artış yaşandı.

Yabancılara Satış Oranı Yüzde 5

Markalı konut projelerinde gerçekleştirilen satışların yüzde 5’lik oranı yabancı yatırımcılara yapıldı. Son 6 aylık ortalamanın yüzde 6 olduğu yabancı yatırımcılara satışlar, Mart’ta yüzde 10, Nisan ve Mayıs’ta yüzde 6 olarak gerçekleşti.
 
Konut Satış Fiyatlarının En Çok Yükseldiği Şehir Bursa

Haziran ayında metrekare başına konut satış fiyatları yüzde 2.26 oranında artan Bursa, fiyatların en çok yükseldiği şehir oldu. Aynı dönem içerisinde konut satış fiyatlarının en çok azaldığı şehir ise yüzde 0.97 oranı ile Şanlıurfa oldu.

Yıllık Artışta İlk Sırada Balıkesir
 
Yıllık artış oranları değerlendirildiğinde, Haziran ayında satılık konut fiyatlarının en çok yükseldiği ilk 5 il; Balıkesir, Çanakkale, Tekirdağ, Zonguldak, Bursa oldu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.