Öne Çıkanlar trump finans KİT suriyeli 49 terörist etkisiz mgk hangi kararlar kalp krizi akbank haberleri albay ali yazıcı gözaltına alındımı 30 mayıs gündemi merhamet ve adalet ekonomi

Cumhurbaşkanı Erdoğan: ABD’yi Ankara’daki Büyükelçi Yönetiyorsa Yazıklar Olsun

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Amerika’nın, Türkiye gibi bir stratejik ortağını, bir kendini bilmez büyükelçiye feda etmesi kabul edilemez. Eğer koskoca Amerika Birleşik Devletleri’ni Ankara’daki büyükelçi yönetiyorsa yazıklar olsun” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen Valiler Toplantısı’nda konuştu. Türkiye’nin mazlum ve mağdurlar için umut olmasının, haksızlıklar, hukuksuzlar karşısında sesini yükseltmesinin belli çevrelerin konforunu bozduğunu ifade eden Erdoğan, “Türkiye kendine geldikçe, gücünün farkına vardıkça, baskılara eyvallah etmedikçe emin olun ki birileri ne yapacaklarını şaşırıyor. Çünkü güçlü Türkiye demek mazlumlara sahip çıkan Türkiye demektir. Bağımsız Türkiye demek, kendine biçilen rolü sorgusuz, sualsiz kabul etmeyen ülke demektir. Hepsinden önemlisi böyle bir Türkiye, diğer ülkelere emsal olan, onlara umut olan ülke demektir” diye konuştu.

Büyük ve güçlü Türkiye’nin inşasını durdurmak için çok yönlü, çok aktörlü kirli bir plan uygulandığını savunan Erdoğan, “Bu planın içinde ekonomik tetikçilik var, bu planın içinde millet iradesini tank ve topla esir alma var, bu planın içinde mezhep ve etnik temelli kışkırtmalar var. Bu planın içinde terör örgütlerine sahip çıkma, teröristleri baş tacı yapma var. Bu kanlı oyunun içinde figüran olarak, FETÖ, PKK, DEAŞ, DHKP-C gibi eli kanlı çeteler de var” dedi.

Vize Krizi: “Bu Olayı Ortaya Çıkaran Bir Büyükelçidir”

Bu oyunun içinde uluslararası hukukun hiçe sayılmasının, diplomatik teamüllerin ayaklar altına alınmasının da olduğunu belirten Erdoğan, “İşte son dönemdeki Amerika ile Türkiye arasındaki vize gerginliği bunun en güzel ifadesidir. Çok açık net konuşuyorum, bu olayı ortaya çıkaran buradaki bir büyükelçidir. Amerika’nın, Türkiye gibi bir stratejik ortağını, bir kendini bilmez büyükelçiye feda etmesi kabul edilemez. Buna bizim ‘evet’ dememiz mümkün değil” diye konuştu.

“Biz Size Muhtaç Değiliz”

Türkiye’nin bir kabile devleti olmadığını yineleyen Erdoğan, “Biz Türkiye Cumhuriyeti Devletiyiz. Bunu kabul edeceksiniz. Bunu kabul etmediğiniz takdirde, kusura bakmayın. Biz size muhtaç değiliz. Biz sizden paramızla silah istediğimiz zaman ‘kongre’ diyorsun ama terör örgütüne 3-5 kuruş para dahi almadan, silahı ücretsiz veriyorsun. Niye? ‘Türkiye’yi güneyden kuşatalım’ diye. Geri planını söylemiyorum. Bunun arka planı da var tabi, ayrı bir konu” diye konuştu.

“Terör Koridoru Sadece Türkiye’yi Kuşatmaya Yöneliktir”

Türkiye’nin güney sınırında oluşturulmak çalışılan terör koridorunun amacının DEAŞ ile mücadele olduğunu kimsenin iddia edemeyeceğini ifade eden Erdoğan, “Terör koridoru sadece Türkiye’yi kuşatmaya yöneliktir. Kimse bizi aldatmasın. Rejim, PKK’ya, Barzani’ye yanınızdayız diyor. Dün Barzani ile çatışan rejim şimdi yanınızdayız diyor. Barzani ile çatışan PYD şimdi beraberiz diyor. Bunlar birbirinin dostudur, bunlar bizim dostumuz olamaz, biz bu gerçeği bileceğiz ve ona göre adımlarımızı atacağız. Suriye’yi dünyanın en büyük silah pazarına çevirenler, eli kanlı katilleri en modern silahlarla donatanlar, tüm bunları herhalde demokrasi aşkına yapmıyorlar. Bunların demokrasi ile alakası yok, kesinlikle yok” dedi.

“Polis Teşkilatımız SIG Sauer Kullanmayacak”

  1. parası ile satın alamadığı silahları terör örgütlerine bilabedel verilmesinin makul bir izahının olmadığını ifade eden Erdoğan, “Bundan sonra artık Sayın Bakana da burada söylüyorum, SIG Sauer diye bir silah bizim polis teşkilatımız kullanmayacaktır, kullanmamalı. Artık biz kendi ülkemizin silahlarını kullanmak suretiyle bu adımları atacağız. Biz artık bu tabancaları veya bunun daha uzun mesafelisini ülkemizde yapıyoruz ve bundan dolayı da kendi silahlarımızı kullanmak suretiyle polis teşkilatımızı daha diri, daha sağlam ayakta tutacağız. Çünkü onlardan almaya devam ettiğimiz sürece bize tembellik geliyor. Gerek yok, biz kendi ürettiklerimizle, kendi ülkemizde üretilenlerle bunu yapalım” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu’na Kriz Maliyeti Yanıtı

Yaşanan hiçbir şeyin tesadüf olmadığını, aşama aşama hayata geçirilen kirli planın hedefinin Türk milletine diz çöktürme olduğunu ifade eden Erdoğan, “Şayet biri, ülkemizin son bir kaç yıldır yaşadığı açık ve örtülü operasyonları önemsizleştirmeye çalışıyorsa, o kişi bilinçli bir manipülatördür. Ülkemize diz çöktürmek için alınan kararlardan kendi hükümetini sorumlu tutan kişi aklını, hırslarının emrine vermiş bir zavallıdır. Şayet bu tarz hezeyanlar bir ülkenin Anamuhalefet Partisinin Genel Başkanından çıkıyorsa artık bu zatı kusura bakmayın yerli ve milli göremeyeceğim gibi bu ülkenin hassasiyetlerine kulak veren birisi olarak da görmem mümkün değildir. Kuşkusuz zor günler aynı zamanda, eleme, elenme ve ayrışma günleridir” dedi.

ABD ile yaşanan vize krizinin ardından hesaplar yapıldığını söyleyen Erdoğan, “Ülkemizin kaybı 50 milyar filan diye… Neye göre bu hesabı yaptılar anlamak da mümkün değil. Bizim zaten Amerika’yla ticaret hacmimiz son dönemlerde 15-16 milyar dolara düştü. Onu da bir kenara koy, bu da onlardan savunma sanayisine yönelik aldıklarımız ağırlığını ifade eder. Bizim verdiklerimiz zaten çok cüzi bir şey. Böyle bir yerde kavgaya girdiğiniz zaman atılan yumruğun sayısı sayılmaz” diye konuştu.

Ecevit Göndermesi

Erdoğan, “Ana muhalefetin başındaki adamın geçmişine baktığında, zaten bunlar Amerika’da liderlerin, affedersin lider poposunu tırabzana dayıyor, o da karşısında el pençe divan duruyor. Tabi bu dönemler geride kaldı. Böyle bir Türkiye yok artık. Her yerde karşımızdaki neyse biz de oyuz. Öyle el pençe divan duran bir Türkiye yok. Bunu bilecek görecek, bilecek, buna göre konuşacak” dedi.

“Lafa Geldi Mi Koskoca Amerika’sın”

Türkiye’nin verdiği şehitlerle demokrasisine sahip çıktığını ancak demokrasinin beşiği olmakla övünen ülkelerden bir destek görmediğini belirten Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

“Demokrasi, demokrasi’ deyip teröristleri ülkelerde saklayan bu ülkelerden başka ülkeler var mı? Bir taraftan ‘demokrasinin ana vatanıyız’ diyeceksin teröristi saklayacaksın, PKK’lısını, FETÖ’cüsünü saklayacaksın, dosyalar gelecek dosyalara itibar etmeyeceksin, ondan sonra FETÖ ile irtibatlı olan ülkemizdeki diplomat vasfı olmayan konsolosluğunda saklanan bir kişinin kendine göre hakkını arayacaksın. Öbür taraftan tutuklu bir papazı kurtarmaya çalışacaksın. Benim kendi bankamın genel müdür muavinini hiçbir suçu olmadan alıp tutuklayacaksın. Öbür tarafta vatandaşımı, 2 yıl oldu neredeyse, kalkacaksın hiçbir şey ortaya koymadan yargılayıp itirafçı olarak da kullanmak isteyeceksin. Diğer taraftan içlerinde Amerika’yı daha hiç görmemiş olan korumalarıma anında gözaltı tutuklama kararı çıkartacaksın. Sonra görüşeceğiz, bunlar federal devletin değil eyaletin polisleridir. Lafa geldi mi koskoca Amerika’sın.”

“Dışişleri Bakanı Ve Sayın Başkan Savunuyorsa Kusura Bakmasınlar”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ile ABD’nin vize işlemlerini karşılıklı askıya almasıyla ilgili Büyükelçi John Bass ve ABD yönetiminin tavrını sert bir dille eleştirerek, şunları kaydetti:

“Eğer bir koskoca Amerika Birleşik Devletleri’ni Ankara’da büyükelçi yönetiyorsa yazıklar olsun. Çünkü bu takınılan tavır, aslında budur. ‘Sen benim stratejik müttefikime böyle davranamazsın, böyle hareket edemezsin’ demeleri lazımdı. Ama bunu diyemediler. Şu anda da bu yanlış bu büyükelçiden gelmiştir ve büyükelçi hükümetim adına bu adımı attım diyorsa eğer bunu da Dışişleri Bakanı ve Sayın Başkan savunuyorsa, arkasında duruyorsa kusura bakmasınlar. Bizde aldığımız kararın sonuna kadar arkasındayız. Emin olun çifte standartlar karşısında bizim gösterdiğimiz sabrı dünyanın hiçbir ülkesi gösteremez. Sırtına yediği onca hançere rağmen herkesle dostluk hukukunu korumaya çalışan bir başka ülke yoktur. Ama öyle bir anamuhalefet, öyle bir muhalefet var ki... İstisnası MHP’yi tenzih ederim. Bakıyorsun ne diyorlar? Söyledikleri şey bu, ‘Dünyada şu anda görüşecekleri ülke kalmadı.’ Bakıyorsun bir tanesi kalkıp diyor ki ‘Batı’dan tamamen kopmuş, Ortadoğu’ya sığınmış bir Türkiye var.’ Kim? Önünde de bir profesör yazıyor. Bunlar haddini bilmiyor. Senin her yerin profesör olsa ne yazar? Sen bir defa neyi müdafaa ettiğini, neyi konuştuğunu, şu anda Türkiye’nin bulunduğu yeri, konumu bilmeyecek kadar acizsin.”

“Ne Kendi Yakınları Ne Avukatı Herhangi Bir Görüşme Talebi Olmadı”

Kimsenin Türkiye’ye hukuk dersi verme hakkının bulunmadığını ifade eden Erdoğan, “PKK ve FETÖ başta olmak üzere tüm terör örgütleriyle mücadelemizde ikili anlaşmalarımız çerçevesinde adımlar atılmasını hep talep ettik. Ancak, dost ve müttefikimiz olarak görünen birçok ülke bu konuda gereken hassasiyeti göstermedi. Vatandaşlarımızın kanına girmiş, demokrasimizi hedef almış eli kanlı katilleri iade etmek yerine, taleplerimizi bürokrasilerinin dehlizlerine ittiler. Anlaşmalarımıza riayet etmek yerine olmadık bahanelerle hukukun arkasından dolanmaya çalıştılar” dedi.

Adli süreçlerin yasalar ve Anayasa’ya uygun bir şekilde yürütüldüğünü ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “ABD’nin İstanbul’daki misyonunda yerel personel olarak çalışan, diplomatik dokunulmazlığı olmayan, ülkemizin vatandaşı bir kişi ile ilgili hukuki süreç de yine teamüllere, anlaşmalara ve Viyana Sözleşmesine uygun şekilde yürütülmüştür. İçeri alındı, tutuklandı. Ayın 4’ünden itibaren ne kendi yakınları ne avukatının herhangi bir görüşme talebi olmamıştır. Söylenenler yalandır. Sadece dün itibarıyla kendisinin bir görüşme talebinin olduğu savcılığa ulaşmıştır. Olayın aslı bana ulaştığı kadarıyla bu” diye konuştu.

“Temennimiz, Muhataplarımızın Bir An Önce Aklıselime, Soğukkanlılığa Geri Dönmeleri”

ABD bürokrasisi içinde eski yönetim bakiyesi bir kliğin yeni yönetim ile Türkiye arasındaki ilişkileri baltalamaya çalıştığını belirten Erdoğan, sorunu büyüten tarafın Türkiye olmadığını kaydederek, “Türkiye, vize başvurularını askıya alma kararıyla vatandaşlarına karşı atılan haksız ve orantısız adımlar karşısında mütekabiliyet esasına göre hareket etmiştir. Sorunu büyüten, bu hale getiren taraf asla biz değiliz. Temennimiz, muhataplarımızın bir an önce aklıselime, soğukkanlılığa geri dönmeleri, dostluğumuzu ve müttefikliğimizi zedeleyecek adımlardan vazgeçmeleridir” dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.