Öne Çıkanlar ortaokul ihraç Estetik 2019 nisan ayı işsizlik rakamları Gündemde Bugün-17 Temmuz 2019 Çarşamba 24 Aralık Gündem Özeti İmamoğlu El Yükseltti: O Çay Dedi Çatalca Prof. Dr. Zafer Utlu 30 temmuz yağış var mı 2016 Gemelli Hastanesi Basın Ofisi

Feyzioğlu'ndan Hakkâri'ye Çocuk Hakları Merkezi Müjdesi

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, Dünya Çocuk Hakları Günü’nde Hakkâri’ye müjdeli bir haber veren Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, Hakkâri Barosu bünyesinde bir çocuk hakları merkezi kurulması için Türkiye Barolar Birliği olarak ellerinden gelen her türlü desteği vereceklerini açıkladı. .

Hakkâri ve Yüksekova’da aktif olarak faaliyetlerde bulunan kadın derneklerinin temsilcilerini ağırlayan Feyzioğlu, kabulde yaptığı konuşmaya başlamadan önce Hakkâri Barosu Başkanı Av. Zeydin Kaya, Dünya ve Anadolu Dernekleri Toplumsal Destekleme Federasyonu Genel Başkanı ve Kadınları Toplumsal Destekleme Derneği Başkanı Müjgan Erdem, Yüksekova Kadınları Toplumsal Destekleme ve Kültür Derneği Başkanı Hatice Teymir, Yüksekova Sosyal Yardımlaşma, Dayanışma ve Kültür Derneği Başkanı Esengül Pınar Özcan, Aile Destek Merkezi Müdürü Zübeyde Özcan,  Av. Şadan Tutumlu ve Ankara Barosu’nun ilk ve tek kadın Başkanı Av. Sema Aksoy’u yanına davet etti. Feyzioğlu, konuşmasında özetle şunları söyledi:

BÜTÜN GÜÇ SİZDE

“Siz ne diyerek yola çıktınız? 'Söyleyecek sözümüz var, değiştirecek gücümüz var' diyerek değil mi? Ben inanıyorum ki kadınlar bir şeye inanırsa, sahip çıkarsa, umudunu kaybetmezse, umudun kaynağı olursa, birlik beraberlik içinde hareket ederse her şeyi değiştirmeye gücümüz yeter. Türkiye Barolar Birliği’nin başarılarının arkasında hep kadınlar var. Baroların başarılarının arkasında hep kadınlar var.  Her başarılı erkeğin arkasında bir kadın vardır derler, onu artık değiştirmenin zamanı geldi.  Kadının, erkeğin bir adım arkada durmasını değil; eşit olarak erkekle yan yana durmasını başarmalıyız.

YÜKSEKOVA’NIN İŞSİZLİK SORUNU ÇÖZÜLMEK ZORUNDADIR

Biliyorum ki Yüksekova’dan gelen sizlerin ve özellikle Yüksekovalı kadınların çok büyük sorunu var… Mesela Yüksekova’da okuma yazma oranı ve üniversite mezunu sayısı da çok yüksek. Fakat özellikle kadın işsizliği, üniversiteli okumuş kadın işsizliği hat safhada… Yüksekova’nın işsizlik sorunu çözülmek zorundadır.

KOOPERATİFLEŞME İLE BAŞARABİLECEĞİNİZE İNANIYORUM

Örneğin sizlerin kooperatifleşme yoluyla ciddi başarılar elde edebileceğinizi düşünürüm. Bu konuda biz kooperatifleşmek istediğinizde elimizden geleni devletimizle birlikte yapacağız.

ÇOCUK HAKLARI MERKEZİ İÇİN EMRİNİZDEYİZ

Mesela Hakkari’den Türkiye’ye bir güneş gibi pırıl pırıl ışıklarını saçan bir çocuk hakları merkezini Baromuz bünyemizde geliştirmeye var mıyız? Biz varız. Bu konuda size açık söz. Baromuz, çocuk hakları merkezi için ne isterse emrine amadeyiz… Çocuk hakları merkezi Türkiye’nin parmakla gösterilen merkezlerinden biri olmalı.

KADINA KARŞI ŞİDDET MERKEZİ İÇİN DE VARIZ

Kadına karşı şiddet büyük bir sorun… Mutlaka sivil toplum örgütleriyle birlikte, halkla birlikte iç içe çözüm sağlaması lazım. Şu hâlde önceliği Hakkari’de kadına karşı şiddetle hukuki mücadele etmek olan bir kadın hakları merkezini de kuralım ve zirveye çıkaralım. Kapımız, gönlümüz size hep açık. Bunu bilmenizi istiyorum. Kadınlar başaracak, Türkiye başaracak. Ben buna inanıyorum.

PARMAKLARIMIZ AYRI, KOLUMUZ TEK, GEREKTİĞİNDE EL SIKAR, GEREKTİĞİNDE YUMRUK OLURUZ

Parmaklarımız ayrıdır bizim ama kolumuz birdir. Farklı coğrafyalardan, farklı siyasi düşüncelerden, farklı inançlardan, mezheplerden gelebiliriz. Ama kolumuz tektir. Bu farklılık, aynı koldan çıkan bu parmaklar uzandığında el sıkar, gerektiğinde de yumruk olur ve Türkiye’ye zarar vermek isteyen kim varsa onun başına iner. Yeter ki birlik olalım, yeter ki beraber olalım.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.