Öne Çıkanlar LISCR Istanbul Bölge Müdürü Erhan Esinduy yaz dönemine ait online kültür alışverişi izmir Çin Yeni Enerji Araç Kullanımını Teşvik Ediyor Engin Fırat 30 Temmuz 2017 Gündemi THM Sanatçısı Zeynep İlhan İzmir Cumhuriyet Savcısı Ömer Doğruöz rebel rover yarış atı kaç km yüzdü maliye bakanı AK Parti Sözcüsü Çelik: Bayram Şira Nur Eroğlu

Feyzioğlu: Türkiye Barolar Birliği; AK, AB Ve BM Projelerinin Çatı Kuruluşu Oluyor

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, TBB'nin sadece baroların çatı örgütü olmaktan çıktığını belirterek, "Türkiye'de proje hayata geçirin diye burada çalışan Avrupa Konseyi (AK), Birleşmiş Milletler (BM) ve Avrupa Birliği (AB) projelerinin de çatı kuruluşu oluyor. O noktaya geldik" diye konuştu.

TBB'de düzenlenen ve 38. Baro Başkanları Toplantısı nedeniyle Ankara'da bulunan baro başkanlarının da katıldığı Yargı Kararlarında Çocuk Adaleti sempozyumunun açılışında konuşan Feyzioğlu, özetle şunları söyledi:

"PROJELERİN ÇATI KURULUŞU OLDUK"

 "Yargı Kararlarında Çocuk Adaleti. Biz burada ne yapmaya çalışıyoruz? Barolarımızın muazzam bir gücü var. Biz bu muazzam gücü birlik ruhu, birlik çatısı altında harekete geçirmeye gayret ediyoruz. Türkiye Barolar Birliği'nin tek başına yürüttüğü büyük projeler var, bir de Avrupa Birliği, Avrupa Konseyi, Birleşmiş Milletler projeleri var. Türkiye Barolar Birliği sadece baroların çatı örgütü olmaktan çıktı, Türkiye'de proje hayata geçirin diye burada çalışan Avrupa Konseyi, Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği'nin de projelerinin çatı kuruluşu oluyor. O noktaya geldik. 

"AVUKAT, BU SENİN YILDIZIN DİYENDİ"

Bu projeleri hayata geçirecek olan sizlersiniz. Avukatlar hayata geçirecek. Biz olmazsak hiçbir şey o süslü gökyüzündeki yıldızlardan aşağı inip insanımızın hizmetine sunulmaz diyen Feyzioğlu, "Avukatın çok sevdiğim bir tanımı var. İnşallah bu bana aittir. Avukat gökyüzündeki o süslü yıldızı oradan alıp vatandaşa bu senin yıldızın diye takdim eden kişidir. Kanunda ne süslü cümle yaparsanız yapın, o hakkı öğretemezseniz, hayata geçiremezseniz, tüm mekanizmaları düzeltemezseniz, çocuk adına siz mücadele veremezseniz o süslü yıldız oradan size alay eder gibi parlamaya devam eder. Maksat o yıldızı elinde tutabilmek ve çocuğun bu yıldız benim yıldızımdır diyebilmesini sağlamaktır. Avukatın varlık sebebi zaten budur. Avukatın varlık sebebinin bir anlam ifade edebilmesi için barolar vardır. Baroların tek tek başa çıkamayacakları bir zor düzende de baroların gücünü bir araya getirmek için Türkiye Barolar Birliği vardır. İşte bizim yapımızın ana fikri budur." dedi. 

"HEPİMİZ BİRDEN ÇALIŞACAĞIZ"

Biz bir tarafta Türkiye'de her baroda bir İnsan Hakları Merkezi kurulmasını istiyoruz diyen Feyzioğlu, "Bunun yanına bir de Çocuk Hakları Merkezi'ni bir gün her baroya mecburi olarak mutlaka yerleştiririz, monte ederiz. Türkiye Barolar Birliği'nin varlık sebebi her pencereyi baro başkanlarımıza ve barolarımıza açmaktır. Avukatın varlık sebebi hak korumaktır. Çocuk Hakları Komisyonu'muz İnsan Hakları Merkezimizle çalışacak. İnsan Hakları Merkezimiz CMK merkezimizle çalışacak. Hepsi birden baromuzla çalışacak, hepsi birden Türkiye Barolar Birliği ile çalışacak.

"BİZ OLMADAN PROJELER BAŞARILI OLAMAZ"

Feyzioğlu, "Öyle bir iki baro olarak değil, Türkiye Barolar Birliği ve tüm barolar olarak o haksızlığın üstüne yürüyeceğiz. İşin aslını öğreneceğiz. Bu topyekûn bir mücadeledir. Bu topyekûn mücadelede de açık söyleyeyim hiçbir Avrupa Birliği, Avrupa Konseyi, Birleşmiş Milletler projesi biz olmadan başarılı olamaz. Biz olmadan Ombudsmanlık da İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu da başarılı olamaz. Çünkü sahada olan bir tek biziz, cephede savaşan bir tek biziz." dedi. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.