Öne Çıkanlar bursa Bilim gündem istanbul 5 roket mermisi turkcell yıldızlı geceler ekonomi Aila 2018-KPSS Din Hizmetleri Alan Bilgisi sınavı ne zaman erkan akçay manisada zehirlenen askerlerle ilgili ne dedi bugünün gündemi türkiye

HDP: Bugünkü operasyonların IŞİD ayağıyla AKP aklanmaya çalışılıyor

ANKARA (ANKA) – HDP Grup Başkanvekilleri Pervin Buldan ve İdris Baluken, “Bugünkü operasyonların IŞİD ayağıyla AKP kurtarılmaya, temize çıkarılmaya, aklanmaya çalışılmaktadır. IŞİD’i geriletecek, onun Türkiye’deki eylemlerini engelleyecek bir operasyon olmadığı ortadadır” ifadelerini kullandı.

Buldan ve Baluken imzasıyla yayımlanan açıklamada, “izlediği yanlış politikalarla Türkiye’yi adım adım bölgesel bir çatışmanın içerisine doğru sürüklemeye çalışan AKP”nin tehlikeli yaklaşımlarını tüm kamuoyunun kaygı ve endişeyle izlediği belirtildi. “Rojava’da Kürt, Arap, Türkmen, Alevi tüm halkların ortak kazanımını tasfiye etmek için IŞİD’e destek veren, MİT TIR’larıyla silah gönderen Türkiye, bu hedefinde başarılı olamayınca, bu kez kantonların birleşmemesi için tampon bölge planını devreye koymak istiyor” denilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“IŞİD’in başaramadığı süreç tampon bölge planıyla sonuca götürülmek isteniyor. Kürtler başta olmak üzere bölge halklarıyla tarihsel dostluk ittifakları kurmak yerine, o bölgede gelişecek demokratik kazanımları engelleme, müdahale etme arayışına giren AKP’nin bir diğer hedefi de, yaratacağı güvenlik/savaş iklimiyle iç siyaseti dizayn etme, demokratik alanı sınırlandırmadır.  İzlediği tüm yanlış politikaların bedelini 7 Haziran’da sandıkta tek parti iktidarı olma çoğunluğunu kaybederek ödeyen AKP, bundan ders almamış olacak ki, kriz, kaos ve çatışma üreterek, böylesi bir iklimde ülkeyi erken seçime götürmeyi planlıyor. Böylece milliyetçilik zemini üzerinden tek parti iktidarı olma çoğunluğunu yeniden elde etmenin hayallerini kuruyor. Toplum şunu görmelidir ki; IŞİD gibi barbar bir örgütün, bir tecavüz çetesinin yaptığı katliamlar, Türkiye’ye yönelik gerçekleştirdiği saldırılar, AKP’nin 3-4 yıldan buyana Suriye’de izlediği yanlış politikaların sonucudur.

AKP kendisi üzerinde hem içeride hem de uluslararası alanda oluşan ‘terörle işbirliği’ algısını dağıtabilmek için IŞİD’le mücadele içerisindeymiş gibi bir görüntü sunmaya çalışıyor. Yapılan operasyonların algı operasyonu olma boyutu daha fazla ön plandadır. AKP’nin IŞİD’le mücadelesi samimi ve inandırıcı olmaktan son derece uzaktır. Diyarbakır ve Suruç’ta katliam yapan IŞİD mensupları devlet tarafından biliniyor ve izleniyorken bu vahşetlerin yaşanmasına neden engel olunmadı? Neden gözaltına alınmadılar? IŞİD’in Türkiye’deki uyuyan hücrelerine neden operasyon düzenlenmedi? AKP ve Saray medyasında halen IŞİD’e karşı neden nazik bir dil kullanılmaktadır? Partimize karşı en ağır hakaretleri, nefret dilini kullanan AKP medyası, IŞİD’e laf dahi edemezken, siz IŞİD’le mücadelede nasıl inandırıcı olacaksınız? Bugünkü operasyonların IŞİD ayağıyla AKP kurtarılmaya, temize çıkarılmaya, aklanmaya çalışılmaktadır. IŞİD’i geriletecek, onun Türkiye’deki eylemlerini engelleyecek bir operasyon olmadığı ortadadır. Bugün yapılan operasyonların asıl hedefi IŞİD değil, demokratik muhalif kesimlerdir. 19 ilde yapılan operasyonlarda parti yöneticilerimizin, devrimci, demokrat kişilerin içinde bulunduğu yüzlerce kişi gözaltına alınmıştır. Partimize, demokratik muhalif kesimlere karşı IŞİD katliam yaparken, AKP Geçici Hükümeti de siyasi operasyon düzenlemektedir. AKP’yi bir kez daha izlediği bu tehlikeli ve yanlış politikalardan vazgeçmeye çağırıyoruz. Çözüm sürecini bitirerek, hem içeride çatışmalı ortamı başlatma, hem de tampon bölge hevesleriyle Türkiye’yi bölgesel bir savaşın içerisine sürükleme politikaları Türkiye’ye kaybettirir. AKP oy uğruna, koltuk uğruna ülkeyi ateşe atmaktan, gençlerimizin hayatı üzerinden hesap yapmaktan vazgeçmelidir. Tek çıkar yol içeride demokratik çözüm ve barış sürecini daha ileri bir aşamaya taşıyacak demokratik, anayasal adımları hızla atmak, bölgesel savaş planı ve politikalarından bir an önce vazgeçmek, Rojava halklarıyla tarihsel dostluk ilişkisi kurmaktır. Türkiye, IŞİD’e karşı şimdiye kadar izlediği destek politikasıyla yüzleşmeli, AKP, iflas eden dış politikasından dolayı Türkiye halklarından özür dilemeli ve yanlışlarından artık dönmelidir.” (ANKA) 

(AYÇ/ÖZK)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.