Öne Çıkanlar mercedes-benz Hatay Milletvekili Serkan Topal Best Western Otel 2000 Maltepe Alliance Ventures türk-yunan gerilimi tarım üretimi Bilardo 3 Kasım 2016 Meclis Gündemi Ersanlar Parke 4.5g akdeniz anemisi için yeni ilaç molekülü elde edildi Tendürekte kaç pkk lı etkisiz hale getirildi

MGK Kararları Açıklandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde Toplanan Milli Güvenlik Kurulu Toplantısı  sona erdi.
Toplantı sonrası alınan kararlar ile ilgili bir basın açıklaması yayımlandı.
 
Milli Güvenlik Kurulu, 17 Temmuz 2017 Tarihinde Toplanmıştır. Toplantıda;
1. 15 Temmuz 2016 Tarihinde Gerçekleştirilen Hain Darbe Girişiminin Bertaraf Edilmesinin Birinci Yıldönümünde, Yurt İçinde Ve Dışında Milyonlarca Vatandaşımızın Katılımıyla, Çoşku İçinde Gerçekleştirilen Faaliyetler Hakkında Kurul’a Bilgi Arz Edilmiştir. “Demokrasi Ve Millî Birlik Günü” Vesilesiyle, 15 Temmuz Şehitleri Rahmetle, Tüm Gazilerimiz Şükran Ve Minnetle Anılmıştır. Ülkemizin Ve Devletimizin Bekası İçin Bugüne Kadar Şehitlik Mertebesine Ulaşan Kahraman Askerlerimizin, Güvenlik Görevlilerimizin Ve Vatandaşlarımızın Asla Unutulmayacağı Belirtilmiş, Hatıraları Hürmet Ve Rahmetle Yadedilmiştir.

2. Fetö/Pdy, Pkk/Pyd-Ypg Ve Deaş Terör Örgütleri Başta Olmak Üzere, Ülkemizin Millî Güvenliğine Yönelik Her Türlü Tehdide Karşı Hukuk Çerçevesinde Alınan Tedbirler İle Terörün Sonlandırılması İçin Yurt İçinde Ve Yurt Dışında Kararlılıkla Sürdürülen Mücadele, Kapsamlı Şekilde Görüşülmüştür. Vatandaşlarımızın Huzur Ve Güvenliğinin Sağlanması Amacıyla Yürütülen Faaliyetler Esnasında Ele Geçirilen, Yasa Dışı Üretimi Ve Ticareti İnsanlık Suçu Olarak Kabul Edilen Çeşitli Uyuşturucu Maddeler, Bölücü Terör Örgütünün Gerçek Yüzünü Bir Kez Daha Göstermiştir. Eli Kanlı Terör Örgütü Ve Uzantılarının, Siyasi Parti Temsilcileri Başta Olmak Üzere Sivillere Ve Masum İnsanlara Yönelik Suikastleri De, Örgütün Tek Amacının Kendisinden Olmayan Herkesi Yok Etmek Olduğunu Açıkca Gözler Önüne Sermiştir.

3. Bazı Müttefik Ülkelerin Pyd-Ypg Terör Örgütüne Verdiği Silah Ve Mühimmatın Pkk Terör Örgütünde Ele Geçiriliyor Olması; Türkiye’nin, Bunların Farklı İsimler Altında Gözükse De Aslında Aynı Örgüt Olduğu Konusunda Israrla Ortaya Koyduğu İkaz Ve İtirazındaki Haklılığını Bir Kez Daha Teyit Etmiştir. Terör Örgütlerine Karşı Sergilenen Çifte Standart Terk Edilmeden, Bölgenin Huzur Ve Güvene Kavuşmasının Mümkün Olamayacağının Altı Çizilmiş; Uluslararası Topluma, Terörle Mücadelede Ortak Bir Anlayış Birliğine Varılması İçin Verilen Taahhütlere Uyulması Konusundaki Çağrımız Tekrarlanmıştır.

4. Güney Sınırlarımıza Yönelik Suriye Ve Irak’tan Kaynaklanan Bir Tehdidin Tespiti İle Taciz Ve Saldırı Vuku Bulması Hâlinde, Uluslararası Hukuk Çerçevesinde Gereğinin Yapılmaya Devam Edileceği, Türkiye’nin Sınırları Boyunca Bir Terör Devleti Kurulmasına Asla İzin Vermeyeceği; Pkk/Pyd-Ypg Terör Örgütlerinin, Diğer Bir Terör Örgütü Deaş İle Mücadelesi İleri Sürülerek Meşrulaştırılamayacağı Bir Kez Daha Vurgulanmıştır.

5. Irak Kuzeyi Bölgesel Yönetimi’nin Aldığı Referandum Kararının, Hukuken Ve Fiilen Uygulanamayacağı, Bu Teşebbüsün Vahim Bir Hata Olduğu Ve İstenmeyen Sonuçlar Doğuracağı Belirtilmiştir. Irak’ın Toprak Bütünlüğünün Ve Siyasi Birliğinin Muhafaza Edilmesinin Bölgede Kalıcı İstikrar, Barış, Güvenlik Ve Refah Tesis Edilebilmesine Bağlı Olduğu Değerlendirilmiştir. Musul’un Deaş’tan Kurtarılması Memnuniyetle Karşılanmış, Şehrin Yeniden İmarı İçin, Türkiye’nin Uluslararası Toplumla Birlikte Her Türlü Sorumluluğu Üstlenmeye Hazır Olduğu İfade Edilmiştir. Ayrıca, Irak’taki Türkmen Varlığının Ve Haklarının Korunmasının Yakından Takip Edilmekte Olduğu Belirtilmiştir.

6. İsviçre’deki Kıbrıs Konferansı Ve Sonuçları Değerlendirilmiş; Ayrıca Doğu Akdeniz’de, Doğal Kaynaklar Üzerindeki Asli Haklarımız Çerçevesinde, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti İle Türkiye’nin Hak Ve Menfaatlerinin Korunması Konusundaki Kararlılığımız Vurgulanmıştır.

7. Fetö/Pdy, Pkk/Pyd-Ypg, Deaş Başta Olmak Üzere Tüm Terör Örgütleriyle Mücadele Kapsamında Yurt Bütününde Uygulanan Olağanüstü Hâl Değerlendirilmiş; Demokrasimizin, Hukuk Devleti İlkesinin Ve Vatandaşlarımızın Hak Ve Özgürlüklerinin Korunmasına Yönelik Tedbirlerin Devamlılığını Sağlamak Üzere, Olağanüstü Hâlin Uzatılması Tavsiyesinde Bulunulması Kararlaştırılmıştır.
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.