Öne Çıkanlar Hatay Milletvekili Serkan Topal Best Western Otel 2000 Maltepe türk-yunan gerilimi mercedes-benz Alliance Ventures tarım üretimi Bilardo Ersanlar Parke 4.5g 3 Kasım 2016 Meclis Gündemi akdeniz anemisi için yeni ilaç molekülü elde edildi almanya ermeni soykırım iddialarını tanıyacakmı

TÜRK-İŞ’ten Bakanlığa Kıdem Tazminatı Görüşü: Mevcut Haliyle Devam Etsin, Yararlanamayan Da Alsın

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu, (TÜRK-İŞ) Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan, kıdem tazminatının “mevcut haliyle devam etmesi ancak bu haktan yararlanamayan işçilerin yararlanabilmesi için gerekli yasal düzenlemelerin yapılması” talebinde bulundu.

TÜRK-İŞ kıdem tazminatıyla ilgili, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na görüşünü iletti. Konfederasyon tarafından açıklamada, “TÜRK-İŞ olarak kıdem tazminatını her zaman işçinin ödenmesi sonraya bırakılmış ücret parçası olarak algıladık ve işçi için kazanılmış bir hak olarak gördük. Böyle görmeye de devam ediyoruz. İşçiler, iş sözleşmelerinin sona erdiği her durumda kıdem tazminatına hak kazanmalıdırlar. Bakanlığınızdan açık talebimiz, kıdem tazminatı müessesinin mevcut haliyle devam etmesi ancak bu haktan yararlanamayan işçilerin yararlanabilmesi için gerekli yasal düzenlemelerin yapılmasıdır” denildi.

6 Maddelik Öneri

Bu çerçevede 6 maddelik öneri de sunan TÜRK-İŞ, şöyle sıraladı:

“Kanun hakimiyeti sağlanmalıdır. Kıdem tazminatının tüm işçiler için işlevsel ve alınabilir bir hak haline gelebilmesi için etkin bir denetleme mekanizması geliştirilmeli, caydırıcı bir idari para cezası sistemi kurgulanmalıdır. İşçi, kıdem tazminatını alamadığını Bakanlığa beyan ettiğinde; Bakanlık işçi beyanı sonrasında; işverenin, işçiye ödeme yapıp yapmadığını araştırmalı, banka kayıtları ile tazminat ödediğini ispat edemeyen her işveren için işçinin mağduriyeti ile orantılı bir idari para cezası vermelidir.
Vergi ve sigorta borcu olan işverenlerin kamu ihalelerine girmelerini engelleyen uygulamanın; kıdem tazminatını ödemeyen işverenler içinde getirilmesi gerekmektedir.
Kamu ihalelerine giren işverenlerin işçilerin kıdem tazminatı ödemelerini yapmamaları halinde ödeme yapıncaya kadar yeni bir ihaleye girmesini ve borcu olan alt işverenlerle sözleşme yapmasını önleyecek düzenleme yapılmalıdır.
Kıdem tazminatı alacakları (rehinli alacaklarda dâhil olmak üzere) her türünden kamu veya özel diğer tüm alacakların önünde tutulmalıdır.
 İflas eden veya ödeme aczi içinde bulunan işverenlerin yanında çalışan ve bu nedenle kıdem tazminatını alamayan işçilerin kıdem tazminatı alacaklarını, mevcut Ücret Garanti Fonundan almalarının yolu açılmalıdır.
Konuya ilişkin bir başka çözüm önerisi ise işverenlerin kendi aralarında Sigortalar Birliği Sistemine benzer bir sistem kurmalarının teşvik edilmesidir. Böylelikle çeşitli sebeplerle ödeme güçlüğü çeken işverenlerin kendi kurdukları bu kaynaktan işçilerin haklarını ödemeleri mümkün olabilecektir.
Çeşitli sebeplerle bir yıldan az süreli çalıştırılan işçiler çalıştıkları süre ile orantılı olarak kıdem tazminatlarını alabilmelidir.
Kıdem tazminatında tavan uygulaması kaldırılmalıdır.”

“Reformdan Anladığımız, Hakkın Aşındırılmasını Değil, Güçlendirilmesi”

Açıklamada, TÜRK-İŞ’in kıdem tazminatına ilişkin olarak yıllardan beri süregelen görüşünü bugün de muhafaza ettiği vurgulanırken, “Konfederasyonumuzun kıdem tazminatı reformundan anladığı, yapılacak reformun hakkın aşındırılmasını değil, korunmasını, güçlendirilmesini ve geliştirilmesini hedef almasıdır” denildi. 
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.