Öne Çıkanlar zidane müsia dan 1 mayıs açıklaması tambis galatasaray odeabank maçı hangi kanalda devlet ekranı anıtkabiri ziyaret ettimi 16 Ocak 2017 TBMM Gündemi çil Mircea Lucescu didim st. regis oteli Dünya Kupası İç Transfer

Yabancı Plakalı Araç Ve Sürücülere Kesilen Trafik Cezaları Takip Ve Tahsil Edilmiyormuş!

Sayıştay, bir trafik ceza skandalını daha gözler önüne serdi. Türkiye'de yabancı plakalı araç ve sürücülere kesilen trafik cezalarının tebliğ, takip ve tahsilinin yapılmadığı ortaya çıktı.
 
Emniyet Genel Müdürlüğü 2015 Yılı Sayıştay Denetim Raporunda, Türkiye’de seyahat eden ve trafik kuralı ihlali tespit edilen yabancı plakalı araç ve sürücüleri hakkında 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu kapsamında uygulanan trafik idari para cezası karar tutanaklarının tebliği, takibi ve cezaların tahsilinin yapılamadığı görüldü.
 
2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 115’inci maddesinin son iki fıkrasının yabancı plakalı araçlara kesilen trafik para cezaları ile ilgili olduğu anımsatılan Sayıştay raporunda, kanuna göre tebliğ edilememiş olan trafik idari para cezalarının ödenmesi halinde trafik idari para cezası karar tutanağının tebliğ tarihi olarak ödeme tarihi esas aldığı, tebliğ edilmemiş olan trafik idari para cezalarına ilişkin tutanakların tebliği ve tahsiline ilişkin usul ve esasların Maliye ve İçişleri Bakanlıklarınca müştereken belirlendiği ifade edildi.
 
-12 TEMMUZ 2013’TEN BERİ CEZA TEBLİĞİ YOK!-
 
Söz konusu fıkranın yürürlüğe girdiği 12 Temmuz 2013 tarihinden beri, yabancı plakalı araçların plakalarına düzenlenip tebliğ edilmemiş olan trafik idari para cezalarına ilişkin tutanakların tebliği ve tahsiline ilişkin herhangi bir düzenleme yapılmadığı kaydedilen raporda, Emniyet Genel Müdürlüğünce ilgili diğer kurum temsilcileriyle birçok kez yapılan toplantı tutanaklarından 12 Temmuz 2013 tarihinden önce de yabancı plakalı araçlara kesilen cezaların tebliği ve tahsilinin yapılmadığının anlaşıldığı belirtildi.

Raporda, “Emniyet Genel Müdürlüğünden alınan istatistiki bilgilere göre, 2012’de 90 bin 299; 2013’te 101 bin 52; 2014’te 90 bin 221 ve 2015’te 83 bin 155 yabancı sürücü belgesine veya yabancı şahıslara kesilen cezaların takibatı ve tahsilatı yapılamamıştır” ifadeleri kullanıldı. Ayrıca, “Türkiye’de seyahat eden ve trafik kuralı ihlali tespit edilen yabancı plakalı araç ve sürücüleri hakkında uygulamaya ilişkin düzenlemelerin yeterli olmaması nedeniyle, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu kapsamında uygulanan trafik idari para cezası karar tutanaklarının tebliği, takibi ve cezaların tahsilinin yapılamadığı düşünülmektedir” açıklamasına yer verildi.
 
-KANUN ÖNÜNDE EŞİTLİK İLKESİNE AYKIRI-

Öte yandan raporda, Türkiye plakalı araçlara kesilen trafik idari para cezalarının tahsilatı ile ilgili birçok önlem yürürlükte iken yabancı plakalı araçlara kesilen trafik idari para cezalarının tahsilatının sağlanamaması durumunun, Anayasanın 10’uncu maddesinde düzenlenen “Kanun Önünde Eşitlik” ilkesine aykırılık teşkil ettiği ifade edilirken, 6001 sayılı Karayolları Genel Müdürlüğünün Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanunda yapılan değişiklikle, otoyol, köprü geçiş ücretlerini ve Kanun kapsamında kesilen idari para cezalarını ödemeyen yabancı plakalı araçların ülkeyi terk etmesine izin verilmeyeceği hükme bağlandığı kaydedildi. Bahsi geçen hususun, Emniyet Genel Müdürlüğü 2014 yılı Sayıştay Denetim Raporuna alınarak TBMM’ye sunulduğu, ancak uygulamanın 2015 yılı denetimlerinde aynı şekilde devam ettiği anlaşıldığı belirtilen raporda, “Trafik kuralı ihlali yapan yabancı plakalı araç ve sürücüleri hakkında idari para cezalarının tahsilatı ile ilgili olarak mevzuatta düzenleme yapılması gerektiği düşünülmektedir” denildi.
 
-“TRAFİK KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK GEREKLİ”-

Raporda şu ifadelere yer verildi:

“Sonuç olarak bulgumuzda da belirtildiği üzere, mevcut yasal düzenlemeler Türkiye sınırları içinde yabancı plakalı araçlara trafik idari para cezalarının tahsilini sağlayamamaktadır. Bu durum ülke içinde güvenlik zafiyeti doğurduğu gibi cezaların caydırıcı özelliğini kaybetmesinden ötürü trafik kazalarına da davetiye çıkarmaktadır.
 
Yabancı plakalı araç sürücülerinin kurallara uymasının sağlanması ve uygulanan trafik cezalarının sürücülerde olumlu davranış değişikliklerine dönüşebilmesi için 6001 sayılı Kanunda yapılan değişikliğe benzer 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununda da değişiklik içeren düzenleme yapılması gerektiği değerlendirilmektedir.”
 

Anahtar Kelimeler:
Sayıştay 2015 Raporları
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.