Öne Çıkanlar türkiye tüik istanbul ihracat yangın türkiye ab ye ne zaman girecek ak parti Yosi Mizrahi ankara itfaiyesi türkiye aşçılar federasyonu terör türk telekom

Sayıştay Raporu: İktidara Ayar Veren Boğaziçi'nde 'İşçi Hakları' Buharlaşmış

Öğretim üyelerinin rektörlüğe arkalarını döndüğü; öğrencilerin rektör araması üzerinde yarı çıplak tepindiği Boğaziçi Üniversitesi'nde Melih Bulu'dan önce usulsüzlük üstüne usulsüzlük saptandı.-Akademisyen ve öğrencilerinin devrimci, çağdaş bir karaktere sahip bulunduğu bilinen Boğaziçi Üniversitesinde işçi hakları konusunda kurulan "Sosyal Politikalar Platformu"nun tatile çıktığı, kurulduğundan bu yana hiçbir faaliyette bulunmadığını saptayan Sayıştay, bu tip kurumların kapatılmasını istedi.

Sayıştay; akademisyenlerin iktidara ayar vermek için rektörlüğe arka dönüp basın açıklaması yaptığı; öğrencilerin ise rektör makam arabası üzerinde yarı çıplak tepindiği Boğaziçi Üniversitesi'nde geçmişte işçilerin kıdem tazminatlarının buharlaştığını tespit etti. Sosyalist ve devrimci karakterli bir akademisyen ve öğrenci bütününe sahip Boğaziçi Üniversitesi'nde "Sosyal Politika Platformu" adlı birimin de "tatile çıktığı" ve kuruluşundan bu yana hiçbir faaliyette bulunmadığı ortaya çıktı. Sayıştay, üniversite bünyesindeki işlevsiz bu ve bunun gibi kurumların israfa neden olmaması için kapatılmasını istedi.

Sayıştay'ın BOÜ 2020 raporuna göre öğretim üyeleri ve öğrencilerin "arkalarını döndükleri" rektör Prof.Dr. Melih Bulu'dan önce Boğaziçi Üniversitesi'nde çalışan işçiler için ayrılması gereken kıdem tazminatı karşılıkları ayrılmadı. Kıdem tazminatı karşılıklarının ilgili hesaplara kaydedilmediği de tespit edildi. İşçi kıdem tazminatlarının buharlaştığı uyarısı üzerine BOÜ konu hakkında çalışma başlattı.

-716 MİLYAR NEREDE ?

Boğaziçi Üniversitesi'ndeki arızalar bununla da eksik kalmadı. İktidara ayar vermek için eylem üstüne eylem, dilekçe üzerine dilekçe imzalayan öğretim üyelerinin kurumlarında toplam tutarı 715.907,90 lira olan 22 teminat mektubunun vadesi geçti ve hükümsüz hale geldi. Sayıştay vadesi geçen ilgili teminat mektuplarının mevzuata uygun şekilde iade işlemlerinin gerçekleştirilmesini istedi.

-BOÜ'DEKİ EYLEMLER BAZI ŞEYLERİ GİZLEMEK İÇİN Mİ?

Sayıştay BOÜ'de Melih Bulu öncesi meydana gelen usulsüz uygulamalarla ilgili olarak, üniversitenin mevzuat gereği aldığı teminat mektuplarının süresini takip etmesini, vadesi geçen ve hükümsüz hale gelen teminat mektuplarıyla ilgili işlemleri bir an önce tamamlamasını talep etti. Sayıştay, "Bu haliyle teminat mektupları ile ilgili hesapların hata içermesi nedeniyle üniversitenin mali rapor ve tablolarının da gerçeği yansıtmayacağı düşünülmektedir" diyerek BOÜ muhasebesinin çökmesi tehlikesine dikkat çekti.

Boğaziçi Üniversitesi'nde ayrıca hesaplardaki dövizlere ilişkin ay sonlarında Merkez Bankası döviz satış kuru üzerinden yapılması gereken değerlemelerin yalnızca yıl sonunda yapıldığı bildirildi. Böylece aylık büyük sıçramaların muhasebede nasıl değerlendirildiği konusunda soru işaretleri ortaya çıktı.

-İHALELERİ VERİLENLER ARAŞTIRILMAMIŞ

Akademisyen ve öğrenci tepkileri sonucu görevinden alınan Prof. Dr. Melih Bulu öncesinde BOÜ'nün doğrudan temin yöntemiyle gerçekleştirdiği alımlarda, alım yapılacak gerçek veya tüzel kişinin yasaklı olup olmadığının teyit edilmediği de ortaya çıktı.

-"İLERİCİ" ÜNİVERSİTENİN İŞÇİ HAKLARI PLATFORMU TATİLE ÇIKARSA ..!

Sayıştay ilerici ve işçi dostu karakteriyle tanınan Boğaziçi Üniversitesinde bazı döner sermaye işletme birimlerinin "kuruluşundan bu yana" herhangi bir faaliyette bulunmadığının görüldüğünü bildirdi.

Sayıştay, akademisyen ve öğrenci tepkisiyle görevinden alınan Prof. Melih Bulu'dan önceki dönemde "Yapılan incelemeler neticesinde Boğaziçi Üniversitesi Döner Sermaye İşletmesi’ne bağlı Turizm İşletmeciliği Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Sosyal Politika Forumu Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin 2020 yılı içinde herhangi bir faaliyette bulunmadıkları tespit edilmiştir. Herhangi bir mal ve hizmet üretiminde bulunmayan söz konusu işletmelerin, bundan sonraki dönemlerde de üretime konu bir faaliyette bulunmaları söz konusu değilse, özellikle yıl sonu itibariyle devlet üzerindeki gereksiz işlem yükü ve hacminin azaltılması açısından kapatılmalarının uygun olacağı düşünülmektedir" dedi.

BOÜ'de "çağdaş" bir eğitim yöntemi olan yaşama boyu eğitimle ilgili "Yaşam Boyu Eğitim Merkezinde Uzaktan Eğitim Yöntemiyle Eğitim Hizmeti Sunulması" faaliyetinin de pandemi nedeniyle faaliyet göstermesinin zorunlu hale geldiği de kaydedildi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.