Öne Çıkanlar deprem beşiktaş galatasaray Kuşadası Belediyesi rusya trabzonspor izmir çukurova belediyesi konser ukrayna ingiltere fransa

Mamak ve Sincan Bilim Merkezleri Açıldı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye’nin teknoloji üslerinden Ankara’da bilim ve teknoloji ekosistemine yeni bir ivme ve soluk kazandıracak Mamak Bilim Merkezi ile Sincan Bilim Merkezi’nin açılışını yaptı. Bilim ve teknoloji kültürünü yaygınlaştırmak adına, yurdun dört bir yanında bilim merkezleri kurduklarını belirten Bakan Kacır, “Gençlerimizin bilime olan ilgi, merak ve farkındalığını artırıyoruz. Milletimize, gençlerimize bilim ve teknoloji alanında yeni ufukları birlikte açıyoruz.” dedi.

Bakan Kacır, TÜBİTAK ve Mamak Belediyesi iş birliğinde hayata geçirilen Mamak Bilim Merkezi’nin açılışındaki konuşmasında, “Millî Teknoloji Hamlesi” hedefleri doğrultusunda elde edilen başarılı sonuçların gençlerin hayalleri sayesinde olduğuna işaret ederek, şunları söyledi:

BİLİM VE TEKNOLOJİ İKLİMİ: Gençlerimizi bilim ve teknoloji iklimi ile tanıştırıyor, bu alanda yeni çalışmalar yapmalarını sağlayacak atılımları gerçekleştiriyoruz. Dünyanın en büyük uzay, havacılık ve teknoloji festivali TEKNOFEST’le; yarışmalara katılan gençlerimizi geleceğin dünyasına hazırlıyor, bilim ve teknoloji yolculuğunda gençlerimizin yanında yer alıyoruz. TEKNOFEST kuşağımız; ülke tarihimizde nice engellemelere maruz kalmış bilim ve teknoloji yolculuğumuzun gelecekteki yol göstericileri, öncüleri, akıncıları olacak.

DENEYAP: 81 şehirde Deneyap Teknoloji Atölyeleri kurduk. Gençlerimizi bilim ve teknoloji dünyasıyla tanıştırdık. Robotik kodlamadan, tasarım ve programlamaya, nesnelerin internetinden havacılık ve uzay teknolojilerine kadar pek çok yenilikçi teknoloji alanında 36 aylık ücretsiz eğitimleri sunuyoruz.

11 BİLİM MERKEZİ: Toplumumuzda bilim ve teknoloji kültürünü yaygınlaştırmak adına, yurdun dört bir yanında bilim merkezleri kuruyoruz. Bugüne dek büyük ölçekli 11 bilim merkezimizi, bilim ve teknoloji ateşini yakmak için bilime gönül vermiş vatandaşlarımızın, gençlerimizin hizmetine sunduk. 5 ilimizde daha büyük ölçekli bilim merkezi kurulmasına yönelik çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

7’DEN 77’YE: Ziyarete açık olan bilim merkezlerimizde 7’den 77’ye 11 milyon vatandaşımızı ağırladık. Şu ana kadar ilçe ölçeğindeki 15 bilim merkezimizdeki eğitim atölyelerine 865 binin üzerinde gencimiz katıldı, bilim dünyasının göz kamaştırıcı dünyasıyla tanıştı. Bugün de 16’ıncısını Mamak’ta hizmete sunuyor olmanın heyecanını ve mutluluğunu yaşıyoruz.

10 ATÖLYE: Bilim Merkezimiz; gençlerimizin bilim ve teknolojiye olan ilgisini artırırken, geleceğin bilim insanlarını da keşfetmemizi sağlayacak. Astronomi, uzay ve havacılık, doğa bilimleri, matematik, tasarım, teknoloji ve keşif temalarında toplam 10 atölye ile gençlerimize edindikleri teorik bilgileri pratiğe dökme ve kendi projelerini geliştirme imkânı sunacak. 7’den 77’ye tüm vatandaşlarımızı Mamak Bilim Merkezimize, Bilim ve Teknoloji Haftası etkinliklerine davet ediyorum. Bizler gençlerimize inanıyoruz. Bizler gençlerimize güveniyoruz.

SİNCAN BİLİM MERKEZİNİ DE AÇTI

Bakan Kacır, Sincan Bilim Merkezi’nin açılışında yaptığı konuşmada, “Bilim ve Teknoloji Haftası’nda, ziyaret ettikleri hemen her ilde bir bilim merkezi açılışını gerçekleştirdiklerini belirterek, şunları kaydetti:

YENİ UFUKLAR: Ankara’mıza, başkentimize, bu önemli haftada aynı gün 2 bilim merkezini Sincan ve Mamak’a kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Milletimize, gençlerimize bilim ve teknoloji alanında yeni ufukları hep birlikte açıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın kararlılığı ve güçlü iradesiyle, “Tam bağımsız ve müreffeh Türkiye” hedefine emin adımlarla ilerliyoruz. Büyük ve güçlü Türkiye çağının doğuşu için verdiğimiz amansız mücadele; bugün Türkiye Yüzyılı’nda her alanda meyvelerini veriyor.

BİLİM TOPLUM BULUŞMASI: Bilim fuarları, bilim şenlikleri ve bilim söyleşileri ile bilimi toplumla buluşturmaya devam ediyoruz. Toplumumuzda bilim ve teknoloji kültürünü yaygınlaştırmak adına, yurdun dört bir yanında bilim merkezleri kuruyoruz. Gençlerimizin bilime olan ilgi, merak ve farkındalığını artırıyoruz.

5 ATÖLYE: Sincan Bilim Merkezimiz; gençlerimizin bilim ve teknolojiye olan ilgisini artırırken, geleceğin bilim insanlarını keşfetmemizi sağlayacak. Merkezimizde, astronomi, uzay ve havacılık, doğa bilimleri, matematik, tasarım ve teknoloji alanlarında 5 atölye ile gençlerimize edindikleri teorik bilgileri pratiğe dökme ve kendi projelerini geliştirme imkânı sunacağız.

TEKNOLOJİ GELİŞTİREN TÜRKİYE: Bilim merkezimiz bünyesinde önümüzdeki eğitim-öğretim yılında faaliyete geçecek Deneyap Teknoloji Atölyesi ile de Sincanlı gençlerimizi erken yaştan itibaren geleceğin teknolojileri ile buluşturuyoruz. Teknoloji Geliştiren Türkiye hedefimizde bizlere yol arkadaşlığı yapan gençlerimiz için yeni fırsatlar oluşturmaya devam edeceğiz.

TEKNOFEST KUŞAĞI: Biz gençlerimize yatırım yaptıkça, onlara güvendiğimizi hissettirdikçe, bilim merkezleriyle, teknoloji festivalleriyle, gençlik merkezleriyle buluşturdukça, inanıyorum ki bu ülkeden nice Selçuk Bayraktar’lar, nice Aziz Sancar’lar yetişecek. TEKNOFEST kuşağı Yeni Togg’ları, İMECE’leri, yeni Altayları, Gökbeyleri, Ankaları, yeni Bayraktar TB-2 leri, Kızılelmaları, yeni Hürjetleri, Kaanları milletimize armağan edecek.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.