Öne Çıkanlar cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan pkk MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ırak terörist cumhurbaşkanı erdoğan çin chp Covid19 gündem özeti Koronavirüs CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin

HENKEL İlk Çeyrekte Satışlarını 5,6 Milyar Euro'ya Çıkardı

Alman şirketi Henkel, 2023’ün ilk çeyreğini kapsayan finansal verilerini açıkladı. Buna göre Henkel, 2023'ün ilk çeyreğinde Grup düzeyinde satışlarını yaklaşık 5,6 milyar Euro'ya çıkardı. Çift haneli fiyatlandırma sayesinde yüzde 6,6 oranında çok güçlü bir organik satış büyümesi yakalandı. Nominal olarak, satışlar yüzde 6,4 oranında arttı.


2023’ün ilk çeyreğini değerlendiren Henkel CEO’su Carsten Knobel “Zorlayıcı olmaya devam eden piyasa ortamına karşın yıla iyi bir başlangıç yaptık. Yapıştırıcı Teknolojileri ve Tüketici Markaları İş Birimlerimizce ortaya konan çok güçlü satış artışı, başarılı markalar ve yenilik-çi teknolojilerden oluşan portföyümüzün gücünü vurguluyor. Bugün 2023 için hedefimizi teyit ettik ve ilk çeyrekte organik satışlarda gerçekleşen güçlü büyümeye dayanarak içinde bulunduğumuz mali yıla güvenle bakıyoruz.” ifadelerini kullandı.  


Tüm iş alanlarında ortaya konulan başarılı performans sayesinde, ilk çeyrekte Yapıştırıcı Teknolojileri İş Birimi çok güçlü bir organik satış artışı sergiledi. Yeni iş birimi Tüketici Markaları da benzer şekilde tüm iş alanlarının katkısıyla çok güçlü organik satış büyümesi elde etti. 
İş birimine göre satış performansı
        Satışlar                
Milyon Euro        Q1/2022        Q1/2023        +/-        Organik
Henkel Grup        5.271        5.609        %6,4        %6,6
Yapıştırıcı Teknolojileri        2.631        2.791        %6,1        %6,8
Tüketici Markaları1        2.584        2.772        %7,3        %7,0

1    Beauty Care ve Çamaşır ve Ev Bakım İş Birimleri’nin konsolide edilmiş sonuçlarına dayanan önceki yıl rakamlarına ait proforma değerleri.
   
Carsten Knobel açıklamalarına şöyle devam etti: “Ayrıca stratejik önceliklerimiz doğrultu-sunda önemli ilerlemeler kaydettik. Örneğin, Tüketici Markaları İş Birimi'mizde entegras-yon ve portföye dayalı çalışmalarımızı titizlikle sürdürüyor ve Yapıştırıcı Teknolojileri İş Bi-rimi'mizin organizasyon yapısını müşteri tabanımıza daha da yakın hale getiriyoruz. Her iki iş birimimizde ilgili yenilikleri başarıyla başlatmış bulunmaktayız.” 
Henkel, sermaye dağılımı stratejisinin bir parçası olarak, 2022 yılında ilk kez bir hisse geri satın alımı programı başlatmıştı. Program, 2023’ün ilk çeyreğinde başarılı bir biçimde ta-mamlandı: Mart ayı sonu itibariyle şirket, toplam değeri yaklaşık 1 milyar Euro olan hisse senetlerinin geri satın alımı işlemini gerçekleştirdi. 
 
Grup Genelinde Satış Performansı
2023'ün ilk çeyreğinde Grup genelindeki satışlar nominal olarak bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 6,4 oranında artarak 5,271 milyar Euro’dan, 5,609 milyar Euro’ya yük-seldi. Organik olarak satışlar (döviz kurlarına ve satın alma ve elden çıkarmalara göre dü-zeltilmiş) yüzde 6,6 oranında artış gösterdi. Grup düzeyinde satışlarda gözlenen bu çok güçlü artış, fiyatların yükseltilmesinden kaynaklandı. Satın almalar ve elden çıkarmalar sa-tışları yüzde -1,1 oranında azalttı. Döviz kurları ise satışlar üzerinde yüzde 0,9 oranında olumlu bir etki yarattı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.