Öne Çıkanlar cumhurbaşkanı erdoğan terörist Covid19 Koronavirüs tesk genel başkanı bendevi palandöken kılıçdaroğlu suriye palandöken Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar türkiye ak parti yunanistan

“İstihdam Odaklı Ekonomi Programımız Sayesinde İnsanımızın İşini, Aşını, Geleceğini Güvence Altına Aldık”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Toplantısı’nın ardından yaptığı açıklamada, “İstihdam odaklı ekonomi programımız sayesinde, resesyon tehlikesinin giderek daha yüksek sesle konuşulduğu bir dönemde, insanımızın işini, aşını, geleceğini güvence altına aldık” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Toplantısı’nın ardından basın açıklaması yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasında, küresel ekonomik krizin ve güvenlik tehditlerinin giderek arttığı bir dönemden geçildiğini kaydederek salgınla, savaşla, enerji ve emtia fiyatlarının yükselişiyle, üretim ve tedarik kanallarının tıkanmasıyla başlayan ve resesyon ihtimaliyle tırmanan sancılı dönemin Türkiye’yi de etkilediğini belirtti.

“TÜRKİYE, TEHDİTLERİ ÖNCEDEN GÖREBİLME VE HIZLA TEDBİR ALABİLME KABİLİYETİNE SAHİP BİR ÜLKEDİR”

“Ülke ve milletçe düzensiz göç akınından hayat pahalılığına kadar bir dizi sıkıntıyla mücadele ediyoruz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin, diğer devletlerden farklı olarak uzunca bir süredir maruz kaldığı saldırıların ve tuzakların da etkisiyle, tehditleri önceden görebilme ve hızla tedbir alabilme kabiliyetine sahip bir ülke olduğunu söyledi. 

Her küresel kriz ve ardından yaşanan tartışmanın Türkiye'nin bu vasfını bir kez daha teyit ettiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Terörle mücadeledeki tecrübemizle tahkim ettiğimiz güvenlik ve sosyal mimarimiz bizi bölgemizdeki diğer kaoslara karşı da korunaklı hâle getirmiştir. Diplomaside uzunca bir süredir uğradığımız çifte standartlar ve haksızlıklar bize yeni bölgesel dalgalanmalar karşısında dengeli ve yapıcı politikalar geliştirme imkânı sağlıyor. Ekonomik saldırılar karşısında geliştirdiğimiz mekanizmalar sayesinde, küresel krizin yıkıcı etkilerini en az düzeye indirmeyi başarabiliyoruz” şeklinde konuştu.

Avrupa başta olmak üzere tüm dünyayı düşündüren enerji krizine, hem kaynak çeşitlendirmesine giderek hem yerli ve yenilenebilir kaynakları harekete geçirerek hazırlıklı yakalandıklarını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İstihdam odaklı ekonomi programımız sayesinde, resesyon tehlikesinin giderek daha yüksek sesle konuşulduğu bir dönemde, insanımızın işini, aşını, geleceğini güvence altına aldık” dedi.

“CUMHURİYET TARİHİNİN EN YÜKSEK İSTİHDAM RAKAMINA ULAŞTIK”

İstihdam odaklı ekonomi programımız sayesinde, resesyon tehlikesinin giderek daha yüksek sesle konuşulduğu bir dönemde, insanımızın işini, aşını, geleceğini güvence altına aldık. İşte bugün Ağustos ayı işsizlik rakamları açıklandı, bugüne göre işsizlik oranı bir önceki aya göre 0,4 puanlık azalışla yüzde 9,6’yla tek haneli rakamlara gelirken, istihdam sayımız 31 milyonun üzerine çıktı, böylece Cumhuriyet tarihinin en yüksek istihdam rakamına ulaşmış olduk.

Hükûmetlerimiz döneminin ortalama enflasyonu yüzde 13 iken, son günlerde yaşadığımız sıkıntıların farklı siyasi ve sosyal saiklerin tetiklemesiyle ortaya çıktığını tekrar hatırlatmak istiyorum. Enflasyonla mücadelemizi sürdürürken, her kesimden insanımızın hayat pahalılığının yol açtığı refah kaybını telafi edecek adımları da birer birer atıyoruz.

“2023 HEDEFLERİNE DOĞRU EMİN ADIMLARLA İLERLİYORUZ”

Bununla kalmıyoruz, demokrasi, hak ve özgürlükler konusunda ülkemizi getirdiğimiz seviyeyi perçinleyecek gündemi hep canlı tutuyoruz. Hemen her programımızda çeşitli kesimlere yönelik ekonomik ve demokratik müjdelerimizi milletimizle paylaşıyoruz. Böylece, Türkiye’nin Cumhuriyetimizin 100’üncü yıl dönümüne atıfla sembolleştirdiğimiz 2023 hedeflerine doğru emin adımlarla ilerliyoruz. Bugünkü Kabine Toplantımızda da bu çerçevede yeni değerlendirmeler yaptık, yeni çalışmaların istişaresini gerçekleştirdik.

İLK EVİM İLK İŞ YERİM KAMPANYASI

İlk başlığımız, bir süre önce duyurduğumuz milletimize 500 bin konut, 250 bin arsa, 50 bin iş yeri kazandırma amacını taşıyan İlk Evim İlk İş Yerim Kampanyası’ndaki son gelişmelerle ilgilidir. Bildiği gibi sosyal konut projeleri, hükûmetlerimizin ilk günüden itibaren en çok önem verdiğimiz ve 81 ilimizin tamamında hayata geçirdiğimiz bir icraatımızdır. Son dönemde konut, kira ve emlak fiyatlarındaki dengesiz yükselişler, bizi yeni ve daha büyük atılıma yöneltti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız bünyesindeki Toplu Konut İdaremizin yaptığı hazırlıkların ardından, İlk Evim İlk İş Yerim Kampanyamızın müjdesini kamuoyuyla paylaşmıştık. Gençlerimize, emeklilerimize, kadınlarımıza, şehit yakını ve gazilerimize ayrı ayrı kontenjanlar ayırdığımız bu kampanyaya, şu ana kadar 7,2 milyon başvuru yapıldı. Bu başvuru sahiplerinden 4,5 milyonu tüm şartları yerine getirerek süreci tamamladı. Başvuruların ay sonuna kadar devam edeceği göz önüne alındığında, bu rakamların daha da artacağı açıktır.

Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesi olan bu kampanyamıza gösterilen yoğun ilgi bizi daha ileri adımlar atma yönünde cesaretlendir. Projenin ilk etabındaki rakamı 250 bin olan konut sayısını 2028 yılına kadar 500 bine tamamlayacağımızı zaten söylemiştik. İlk etap 250 bin kotumuzu 2 yıl içinde hak sahiplerine teslim edeceğiz.

Konut inşası amaçlı arsa sayısını da 1 milyona çıkarma kararı aldığımızı bir süre önce duyurmuştuk. Bakanlığımız yaptığı çalışmayla 81 ilimizin tamamına yayılan 1 milyon arsayla ilgili hazırlıkları tamamladı. Yani hangi şehirde, nerede, hangi parselde altyapısı yapmak suretiyle bu arsalarımızı da ne yaptık, hazırladık. Arsa yerlerini yüzde 40’ı şehir merkezlerinde, yüzde 60’ı ilçelerde olacak şekilde belirledik. Tabii bu rakamlar şehirlerdeki arazilerin uygunluk durumuna göre şekillenmektedir.

Konut amaçlı arsaların 50 bini İstanbul’da, 100 bini Ankara’da, 25 bini İzmir’de, 45 bini Gaziantep’te, 55 bini Konya’da, 25 bini Kayseri’de, 30 bin Diyarbakır’da olacak şekilde planlandı. Diğer şehirlerimizdeki arsa sayıları da arazi uygunluğuna göre tespit edilmektedir.

Vatandaşlarımız hem konuta hem arsaya başvurabilir. Ancak kurada ikisi birden çıkarsa sadece birini tercih edebilir. Amacımız, milletimizin olanı milletimize vererek insanlarımızı en uygun şartlarla gönül huzuru içinde oturacakları birer eve kavuşturmaktır.

Arsa fiyatlarını piyasa bedelinin çok altında bir şekilde vatandaşlarımıza sunmakla kalmayıp, bunun üzerine bir an önce evlerini yapabilmelerine de destek vereceğiz. Sadece ülkemizin değil belki de dünyanın en büyük sosyal devlet uygulaması olan bu projeye müşterek parselleri de dâhil ediyoruz. Müşterek parsellerdeki hak sahipleri çoğunluğu sağladıklarında TOKİ’ye başvurarak burada konut inşa edilmesi talebinde bulunabilecek. Bu parsellerde zemin+4 veya 5 katı geçmeyecek, bu şekilde inşa edilecek. Konutların finansmanı hususunda bankalarla da iş birliğine gidilecek. Konut amaçlı arsaların ve iş yerlerinin başvuruları bugün itibariyle alınmaya başlandı.

Planları onaylanan illerde ve ilçelerdeki hak sahibi vatandaşlarımız arsa tapularını aralık ayından itibaren alabilecekler. Arsaların tapularının tamamının dağıtımı iki yıl içinde bitecek. Müstakil parseller 192 bin 500 liradan başlayan fiyatlar, bin 604 liradan başlayan taksitler ve 10 yıla varan vadelerle TOKİ’nin faizsiz ödeme modeli ile vatandaşlarımıza satılacak. Hisseli parsellerin ödemesi 112 bin 500 liradan ve taksitleri de 937 liradan başlayacak şekilde belirlendi.

Sosyal konutlarımızın inşasına 25 Ekim’de Ankara, Afyon, Amasya, Aydın, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Uşak, Yozgat ve Zonguldak illerimizdeki 5 bin konutun temelini atarak başlıyoruz. Diğer illerimizde de hızlı bir şekilde temeller atılacak.

Proje kapsamındaki 50 bin iş yerinin ilk etabının inşasına 28 ilimizde 10 bin iş yerinin temelini atarak başlıyoruz. Büyüklükleri 50 ile 200 metrekare arasında değişen bu iş yerleri 350 bin liradan başlayan fiyat, 2 bin 633 liradan başlayan taksit ve 10 yıla varan vadeyle esnaflarımıza sunulacaktır. Sadece bu iş yerlerinin istihdama katkısının 100 bini bulması bekleniyor.

Son kampanya ile birlikte TOKİ’nin 2003 yılından bu yana ülkemize kazandırdığı konut sayısı 2 milyonu bulacak. İlk Evim İlk İş Yerim Kampanyası’nın ülkemizde yol açacağı ekonomik hareketlilik 2 trilyon liraya ulaşacak. Her TOKİ projesi gibi bu kampanya da özel sektörün konut yatırımlarını hareketlendirecektir. Kampanyamızın bir kez daha ülkemize, milletimize ve özellikle hak sahiplerimize hayırlı olmasını diliyorum.

Bir müjde de üniversite öğrencilerimize vermek istiyorum. Ailelerinin yaşadığı şehirlerden uzak yerlerde eğitim-öğretim gören öğrencilerimize okullarına gidiş ve dönüşleri için ulaşım desteği sağlayacağız. Yılda iki defa verilecek bu destek sayesinde yaklaşık 150 bin öğrencimizin ailelerinin yanına onlara herhangi bir yük getirmeden gidip gelebilmesini temin etmeyi hedefliyoruz.

“ESNAF VE SANATKÂRLARIMIZIN YANINDA OLDUK, OLMAYI SÜRDÜRÜYORUZ”

Bir diğer müjdemiz esnaf ve sanatkârlarımızadır. Her dönemde olduğu gibi salgın ve savaş şartlarının önümüze çıkardığı zorlu süreçte de esnaf ve sanatkârlarımızın yanında olduk, olmayı sürdürüyoruz. Üstelik desteklerimizde kadınlarımıza ve gençlerimize ayrı yer veriyoruz. Mesela geçtiğimiz yılın mart ayında başlattığımız kadın girişimci kredisinden 140 bin kadınımız yararlanarak 17 milyar liranın üzerinde bir kaynak kullanmıştır. Gençlerimiz için çeşitli isimler altında başlattığımız girişimci kredilerinden 52 bin kişi 10 milyar liralık bir kaynağa ulaşarak yararlanmıştır.

Şimdi de Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına atıfla başlattığımız yeni bir kredi destek paketi ile esnaf ve sanatkârlarımızın huzurundayız. Esnafımız için Halkbank vasıtasıyla 60 ay vade ile ve yüzde 7,5 faiz oranıyla istifade edebilecekleri 100 milyar liralık bir kredi kampanyası başlatıyoruz. Sadece bununla kalmıyor, kredi üst limitlerini 350 bin liradan 500 bin liraya, iş yeri edindirme ve taşıt kredisi limitlerini de 1 milyon liradan 1,5 milyon liraya yükseltiyoruz.

Genç girişimcilerimizin sıfır faizli kredi limitini 100 bin liradan 300 bin liraya yükseltirken, yaş sınırını da 30’dan 35’e çıkartıyoruz. Halkbank’tan kredi kullanıp da takip ediyor düşen esnaflarımıza 6 aya kadar geri ödemesiz, 36 aya kadar vadeli yüzde 4 faizli kredi ile borcunu tasfiye imkânı sağlıyoruz. Tüm bu kolaylıkları esnafımıza hayırlı olmasını diliyorum.

“ENERJİ ALANINDA ÖNEMLİ ADIMLAR ATTIĞIMIZ BİR SÜREÇTEN GEÇİYORUZ”

Enerji alanında da önemli adımlar attığımız bir süreçten geçiyoruz. Doğal gaz depolarımızı yüzde 100 doldurarak talepteki muhtemel artışlara ve beklenmedik kesintilere karşı hazırlığımızı yaptık. Azerbaycan’la ülkemizle birlikte Avrupa’nın enerji arz güvenliği için de kritik öneme sahip TANAP’ın kapasitesini yıllık 16 milyar metreküpten iki kat artışla 32 milyar metreküpe çıkartacak çalışmalara başladık.

Libya ile yaptığımız hidrokarbon anlaşması ile bu ülkenin kıta sahanlığındaki petrol ve türevlerinin çıkartılması konusunda yeni bir iş birliği alanı oluştuk.

Ayrıca Umman, Katar, Endonezya, Cezayir, Nijerya, Malezya, Kazakistan ve Birleşik Arap Emirlikleri ile enerji alanında yeni iş birliklerimizin önünü açacak temaslarda bulunduk.

“SINIR ÖTESİ HAREKÂTLARIMIZI KENDİ ÖNCELİKLERİMİZE VE YAPTIĞIMIZ PLANLARA GÖRE YÜRÜTÜYORUZ”

Ülkemizin sınır güvenliği ve milletimizin huzuru konusu önceliklerimizin en başında yer almaktadır. Bu doğrultuda Türk Silahlı Kuvvetlerimizle, Emniyet, Jandarma ve Sahil Güvenliğimizle, İstihbaratımızla, diplomatik kanallarımızda 24 saat kesintisiz faaliyet yürütüyoruz. Terör örgütlerinin yöneticilerini nerede bulursak orada imha ediyor, askerlerimiz ve güvenlik güçlerimize yönelik hiçbir saldırıyı cevapsız ve cezasız bırakmıyoruz. Sınır ötesi harekâtlarımızı kendi önceliklerimize ve yaptığımız planlara göre yürütüyoruz. Artık terör örgütleriyle birlikte ülkemize husumet besleyen herkesin korkulu rüyası hâline gelen, bir gece ansızın gelebiliriz sözümüzün gereklerini harfiyen yerine getiriyoruz. 

Kimi kamuoyu tarafından bilinen, kimi bilinmeyen operasyonlarımızla Türkiye düşmanı herkesin, her örgütün, her yapının yüreğindeki korkuyu sürekli büyütüyoruz. Sahip olduğumuz yetişmiş insan gücü, donanım ve teknolojik imkânlar sayesinde her alanda olduğu gibi güvenlik hususunda da kimsenin inayetine muhtaç olmadan başımız dik bir şekilde kendi işimize bakabiliyoruz.

Hemen her Kabine Toplantımızda olduğu gibi bugün de savunma ve güvenlik konularındaki son gelişmeleri değerlendirerek önümüzdeki dönemde atacağımız adımları belirledik. Yarın ülkemizin önemli ulaşım projeleri arasında yer alan Çanakkale-Ayvacık Küçükkuyu Yolu ve Tünellerinin açılışına canlı bağlantıyla katılacağız. Ardından Arnavutluk Başbakanı Sayın Edi Rama’yla bir araya geleceğiz.

Çarşamba günü Asya’da İşbirliği ve Güvenlik Artırıcı Önlemler Zirvesi’ne katılmak üzere Kazakistan’ın başkenti Astana’ya bir ziyaretimiz olacak. Cuma günü Zeytinburnu Millet Bahçesi’ni hizmete açtıktan sonra, Türkiye-Katar Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Toplantısını Dolmabahçe’de icra edeceğiz.

Cumartesi günü de inşallah Diyarbakırlı kardeşlerimizde kucaklaşacak, hasret giderecek ve kendileriyle inşallah orada Kültür Yolu yürüyüşünü yapacağız.  Böylece ülkemize ve milletimize sürekli yeni hizmetler getirme, yeni eserler kazandırma gayretimizi sürdüreceğiz.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.