Öne Çıkanlar cumhurbaşkanı erdoğan terörist Covid19 Koronavirüs tesk genel başkanı bendevi palandöken kılıçdaroğlu suriye palandöken Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar türkiye ak parti yunanistan

İYİ Parti’den Ortak Bildiriye İmza Atmayan Partilere Tepki

İYİ Parti Sözcüsü ve Medya İlişkileri Başkanı Prof. Dr. Kürşad Zorlu, Irak’ın kuzeyinde 12 askerin şehit olması ardından iki siyasi parti dışında parlamentoda grubu bulunan diğer partilerin ortak bir kınama metni yayımladığını hatırlattı. Zorlu, “Siyaset üstü böyle bir konuda milletçe bir ve beraber olmamız gerekirken; maalesef bazı siyasi partilerimiz meseleyi siyaset kulvarında değerlendirmeyi tercih etti.” dedi.

İYİ Parti Sözcüsü ve Medya İlişkileri Başkanı Prof. Dr. Kürşad Zorlu, Başkanlık Divanı toplantısı ardından genel merkez binasında kameraların karşısına geçti.

Pençe-Kilit harekât bölgesinde 24 saatte 12 askerin şehit olduğunu hatırlatan Zorlu, “Öncelikle şehitlerimize bir kez daha Allah’tan rahmet; kederli ailelerine ve yakınlarına sabırlar diliyoruz. Milletimizin başı sağ olsun. Bizim için dün Habur’da davul zurnayla terörist karşılamak ya da teröristlerin sözde mahkemelerine göz yummak ne ise bugün PKK’yı temize çekecek, siyasete alet edecek her girişim aynıyla vakidir.” dedi.

“Meseleyi siyaset kulvarında değerlendirdiler”

Şehit haberleri ardından İYİ Parti olarak milli yas ilan edilmesi için çağrı yaptıklarını, Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu’nun ise ortak bildiri yayımlanması için girişimde bulunduğunu

aktaran Zorlu, “İki parti dışında parlamentoda grubu bulunan diğer partilerle ortak bir kınama metni yayınlandı. Siyaset üstü böyle bir konuda milletçe bir ve beraber olmamız gerekirken; maalesef bazı siyasi partilerimiz meseleyi siyaset kulvarında değerlendirmeyi tercih etti.” ifadesini kullandı.

“Milli yas için kaç şehit gerekiyor?”

Milli yas ilan edilmemesine tepki gösteren Zorlu, “Çağrımıza rağmen 24 saat içinde 12 şehit vermek; millî bir sorun değilmiş, millî bir acı değilmiş gibi hâlâ millî yas ilan edilip edilmemesi gerektiği tartışmalarının yürüdüğü bir ülke hâline getirildik. Suudi kralının vefatını millî bir yas unsuru olarak değerlendirmedeki hızı ve kararlılığı; birileri, 12 şehit verdiğimizde gösteremiyor. Bu ülkede millî yas ilan etmek için kaç şehit vermek gerekmektedir?” diye sordu.

“Operasyonları destekliyoruz”

Irak’ın kuzeyindeki operasyonları desteklediklerini vurgulayan Zorlu, “Buradaki terör yataklarının ivedilikle kurutulması en büyük temennimizdir. İYİ Parti’miz “hür ve müstakil” siyasetinde gücünü milletinden alan bir parti olarak; terörü siyaset üstü bir devlet meselesi olarak görür ve bu mücadelede devletinin ve Türk milletinin yanında saf tutar. Gelinen noktada milletimize siyasette yeni bir iktidar alternatifi, yeni bir yol açma konusundaki haklılığımızı bir kez daha görüyor ve aziz milletimizin bizi her geçen gün daha iyi anlayacağına inanıyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

Operasyonlar hakkında bilgi verilsin çağrısı

“Bununla birlikte yapıcı muhalefet anlayışımızın bir gereği olarak şu tespit ve kaygılarımıza dikkat çekmek istiyorum.” diyen Zorlu, “Özellikle 2013’ten itibaren Suriye-Irak hattında bütünleşik bir süreç yönetimi yürüten PKK-PYD terör örgütünün, son dönemde Türkiye içerisinden daha çok Irak’ta Sincar-Mahmur hattında ve bu bölgeyle de entegre edilen Suriye’nin kuzeyinden eleman temin ettiği anlaşılmaktadır. Dolayısıyla hâlen Mehmetçiğimizin Irak’ın kuzeyindeki operasyonel alanına yönelik terör unsurlarının kuluçka merkezi burası hâline gelmiştir. Dolayısıyla şimdi bu aşamada süregelen operasyonların siyasi, askerî ve stratejik hedefinin de bizlerle, özellikle meclisimizle paylaşılmasının büyük önem taşıdığına inanıyoruz. Zira silahlı kuvvetlerimizi bu hedefler doğrultusunda icra görevi üstlenmektedir.” şeklinde konuştu.

“Terör örgütü PYD ayrılıkçılık yolunda bir adım daha attı”

Terör örgütü PYD’nin, Suriye’nin kuzeydoğusunda, anayasa taslağı olarak lanse ettiği bir belge ile ayrılıkçılık yolunda bir adım daha attığını dile getiren Zorlu, “Önce Suriye’de özerk bir yapı isteyen PYD, sonrasında federalizm çıkışını gerçekleştirmiş; bugün ise 12 Aralık’ta açıkladıkları “Anayasa” adıyla öne sürülen bir belge ile “demokratik konfederalizm” kavramını devreye sokmuşlardır. ABD eliyle IŞİD’e karşı bir operasyonel ortaklığa dönüşen PYD-PKK desteği, son birkaç yılda giderek siyasal bir proje hüviyeti kazanmıştır.” dedi.

“Türkiye hangi tedbirleri alıyor?”

Söz konusu ilerleyişin, Türkiye gündeminde yeterince yer bulmadığını belirten Zorlu, “PKK terör örgütünün ve terörist başı Öcalan’ın kullandığı biçimiyle “demokratik konfederalizm” kavramı yeni yapının anahtar kelimesi olarak tekrarlanmıştır. Söz konusu metnin beşinci maddesinde ‘Kuzey ve Doğu Suriye Demokratik Özerk Yönetimi, Suriye Demokratik Cumhuriyeti’nin bir parçasıdır’ ifadesi yer almaktadır. Oysa ‘Suriye Demokratik Cumhuriyeti’ diye bir devlet bulunmamaktadır. Bu ifadeler bile bir ayrılıkçılığın gelmekte olduğunu, hedeflerinin ne kadar olgunlaştığını gösteren ciddi bir ipucudur.” ifadesini kullandı.

Zorlu, “Türkiye buna karşı hangi tedbirleri almaktadır? Aynı şekilde Telrıfat, Münbiç hattında selam eden bağlantının koparılması için daha ne bekleniyor?” sorularını yöneltti.

“Öcalan’a özgürlük isteyenler terör örgütün eylemlerine hizmet ediyor”

Terörist başı Öcalan’a “sayın” diyenlerin, terörü ve teröristi allayıp pullayanların, Öcalan’a özgürlük isteyenlerin kuşkusuz bu örgütün kanlı eylemlerine ve fikriyatına hizmet etmiş sayılacağının altını çizen Zorlu, “Hâl böyleyken Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde grubu bulunan bir partinin yöneticilerinin, bir süredir cüretini artıran bir biçimde terörist başı Öcalan’a övgüler düzmesi ve özgürlük çağrısı yapması dikkatten kaçmamalıdır. Bu tutum, en son mevcut siyasi iktidarla birlikte yol yürüdükleri sözde çözüm süreci ikliminde de gün yüzüne çıkmıştı.” şeklinde konuştu.

Zorlu şöyle devam etti:

“Söz konusu partinin açıklamalarına bakıldığında bir yandan terörist başı ile Kürt kökenli vatandaşlarımızın bağdaştırılmaya çalışıldığı ve yine bu eksende Öcalan’a tecrit kaldırılsın şeklinde seçim öncesi planlı bir pazarlık alanı açmak istedikleri anlaşılmaktadır. Bakın terör örgütü PKK'ya desteğini her fırsatta açıkça ifade eden HDP, yeni ismiyle DEM Parti’nin Eş Başkanı Tuncer Bakırhan tarafından 23 Aralık 2023 günü terör örgütünün argümanları tekrarlanmıştır. Hatta ülkedeki ekonomik krizin çözülebilmesinin terörist başına özgürlük verilmesi ile mümkün olacağı gibi skandal sözler sarf etmiştir. İYİ Parti olarak bu vahim açıklamaları şiddetle reddediyor, yüce Türk milletini tehdit etmenin kimsenin haddine olamayacağını kendisine hatırlatıyoruz. Hiçbir modern demokraside bir siyasi parti parlamentoda o ülkenin terör örgütü listesine aldığı ve hâlen büyük mücadeleler verdiği bir örgütü övemez, özendiremez; örgüt elebaşına özgürlük talep edemez. PKK’nın konuşlandığı dağlarda teröristlerle el ele, diz dize pozlar veren vekiller ise Türk milletinin Gazi Meclis'teki temsilci olamaz.”

“Dinin esasları şehidi yüceltirken, sizin yaptığınız tam aksi değil mi?”

Bütçe görüşmelerine değinen Zorlu, “Merkezi Yönetim Bütçesi, aslında hükûmetin önceliklerinin de bir göstergesidir. Harcamaların dağılımı hangi alanlara öncelik verildiğini gösterir. Gelirlerin dağılımı ise bu harcamaların finansmanında toplumumuzun hangi kesimlerine ne kadar yük bineceğini anlatır” değerlendirmesini yaptı.

Ek bütçe dâhil 2023 bütçesinin binde 11,3’ünün, şehit yakını ve gaziler programına ayrıldığına işaret eden Zorlu, “Oysa Meclis’teki bütçe teklifinde bu oranın 2024’te binde 9,3’e düşeceği, 2026’da ise binde 8,9’a ineceği tahmin ediliyor. Merkezî Yönetim Bütçesi’nin 2023’e kıyasla yüzde 99,4 artacağı ama şehit yakını ve gaziler programının ödeneğinin, yüzde 63,1 artacağı söyleniyor. Sadece bu verilere baktığınızda dahi bu bütçenin şehitlerin, şehit yakınlarının ve gazilerin bütçesi olmadığını anlıyorsunuz.” dedi.

Burada bir tezat gördüğünü söyleyen Zorlu, “Hükûmete sizlerin huzurunuzda şunu sormak istiyorum: Sizin öğretmek için bütçeden ciddi kaynak ayırdığınız dinin esasları da şehidi, şehit yakınını yüceltirken sizin yaptığınız bunun tam aksi değil mi?” diye sordu.

“Şehit yakını maaşları, en düşük memur maaşı düzeyine çıkarılsın”

Şehit er ailesinin 11.858 lira maaş aldığını kaydeden Zorlu, “Bazı aileler oransal olarak bunun daha da azını almaktadır. Geçen hafta üç şehit yakını baka ulaştı. Geçinemediklerini ancak vakur duruşlarından dolayı bunu kimseye anlatamadıklarını ifade ettiler. Açlık sınırı altındaki bu maaş kabul edilebilir değildir. Ocak ayından geçerli olmak üzere şehit yakını maaşlarının en düşük memur maaşı düzeyine taşınmasını teklif ediyoruz. Zira üzerine bastığımız toprağı vatan kılanlara saygı duymak da onların bize emanet ettiği canlara kendi çocuğumuz, kardeşimiz, anamız, babamız gibi bakmak da bizlerin vazifesidir. Şiarı bu olan, millî yası ilan eder. Şiarı bu olan şehit yakınına, gaziye bütçeden daha çok pay ayırır.” açıklamasını yaptı.

Çanakkale Savaşları Enstitüsü’nün teklifine destek

“Çanakkale şehitlerimiz ne kadar şanlı ise PKK’nin hain saldırısında şehit olan 12 askerimiz de şüphesiz o kadar şanlıdır.” diyen Zorlu, “Ülkemizin güvenliği için canlarını veren bu şehit kardeşlerimizin arkalarında bıraktıkları aileleri de onların bize, ülkemize mirasıdır. Bugün Çanakkale Savaşları Enstitüsü’nden gelen bir teklifi gündeme getirerek desteğimizi ifade etmek istiyorum; ‘Çanakkale savaşları, bir vatan savunması olması ve zaferle neticelenmiş olması itibarıyla Birinci Dünya Savaşı’nın tüm cephelerinden ayrılmaktadır. Çanakkale’de savaştığımız düşman orduların askerleri dahi hizmet madalyalarıyla ödüllendirilmişken muzaffer Osmanlı askeri için ayrı bir hizmet madalyası ihdas edilmemiştir. Çanakkale’deki Türk askeri, altı asırlık Türk imparatorluğunun son büyük zaferinin mimarlarıdır. Ve hiç şüphesiz münferit bir madalyayı hak etmişlerdir.’ Biz bu teklifi destekliyoruz, ilgili kuruluşlarımıza çağrıda bulunuyoruz. Çanakkale savaşı şehit ve gazilerinin anne-babaları ve çocuklarından sağ kalan sanırım yoktur. Maaş bağlanması da söz konusu değildir. Ancak madalyanın manevi değeri büyüktür.” diye ekledi.

CHP Genel Başkanı Özel’in “ortak bildiri” açıklaması

Zorlu basın toplantısı ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Ortak bildiriye imza atmayan CHP’de, Genel Başkanı Özgür Özel’in konuya ilişkin açıklaması sorulan Zorlu, “Şuradan başlayayım; Sayın Özel’e yönelik Manisa’daki bazı vatandaşlardan gelen tutumu doğru bulmuyoruz. Bu böylesine önemli bir günde görmememiz gereken bir fotoğraf. Aslında tam da İYİ Parti’nin duruşuyla alakalı bir değerlendirmedir. Biz terör meselesi başta olmak üzere milli güvenliğimizi ilgilendiren konuları partiler üstü görüyoruz. Bu hassasiyetle meselelere yaklaşarak politika üretiyoruz. Son olay da, bizim ötenden beri sürdürdüğümüz bir tavırdır. Cumhuriyet Halk Partisi bir süre önce başka bir bildiriye imza atmıştır örneğin. Orada da ortaklaşma alanı vardı. Doğru da yapılmıştır. Ancak bizim attığımız adıma dikkat ederseniz, biz elbette Mehmetçiğimizin, silahlı kuvvetlerimizin bu mücadelesinde onların yanındayız. Terör örgütlerine karşı böyle bir günde milletçe bir ve beraber olduğumuzu gösterebilmek, terör örgütüyle mücadelede, o propaganda sistemine karşı olmak için çok önemli bir noktadır. Bu noktadan asla taviz verilemez. Biz bu duruşu gösterdik ama bunu gösterdikten sonra da bu operasyonların daha güçlü, daha sonuç alıcı hale getirilmesi için de tespit ve önerilerimizi paylaşmaktan geri durmayız. Bu konuda İYİ Parti’ye getirilen eleştiriyi haksızlık olarak görüyorum” dedi.

İYİ Parti’nin Ankara ve İstanbul adayları

İYİ Parti’nin yerel seçimlerdeki Ankara ve İstanbul adaylarının belirlenmesindeki süreç sorulan Zorlu, “Böyle bir günde bu konulara çok girmek istemiyordum ama milletimizle birlikte iktidar alternatifi bu yolculuğu kıymetli bir noktaya taşıyacağımıza inanıyoruz. Bu inançla Ankara ve İstanbul’da göstereceğimiz adayları elbette önemsiyoruz. Sayın Genel Başkanımız bu hafta bu konuyla ilgili bir çalışma yürütecekler. İstanbul ve Ankara’da, milletvekillerimizle ve diğer paydaşlarımızla görüş alışverişine devam ediyoruz. Bazı isimler olmakla birlikte, tam olgunlaşmadığı için sizlerle paylaşamıyoruz. İnşallah yeni yılla birlikte bu adaylarımızı açıklamaya devam edeceğiz. Belki grup toplantımızda bu hafta bazı katılımlar olabilir. Bununla birlikte Ankara’nın bazı ilçelerini belki açıklayabiliriz.” yanıtını verdi.

Dışişleri Komisyonu'nda İsveç oylaması

TBMM Dışişleri Komisyonu'nun İsveç oylaması için toplanacağı hatırlatılan Zorlu, “Biz bir önceki komisyonda kaygılarımızı ve siyasi iktidarın bu meseleyi sürekli siyaset malzemesi olarak kullanması yoluyla aradığı cevapları ne kadar bulabildiğini sorduk. Dışişleri Bakanlığı yetkilileri de dahil olmak üzere, komisyona olgun ve bizi tatmin edici değerlendirmelerde bulunamadılar. Örneğin 60’ın üzerinde terörist iadesinin istendiği ancak 1 sınır dışı olduğunu ifade etmişlerdi. Yarın yeni bir değerlendirme süreci olacak. Biz de sorularımızı soracağız. Yarına kadar yetkili kurullarımızla da görüşerek kararımızı komisyonda açıklamış oluruz” şeklinde konuştu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.