Öne Çıkanlar cumhurbaşkanı erdoğan terörist Covid19 Koronavirüs tesk genel başkanı bendevi palandöken kılıçdaroğlu suriye palandöken Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar türkiye ak parti yunanistan

“Bosna Hersek İle İlişkilerimize Her Zaman Özel Önem Atfettik”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye-Bosna Hersek İş Forumu'nda yaptığı konuşmada, “Türkiye Cumhuriyeti olarak Bosna Hersek ile ilişkilerimize her zaman özel bir önem atfettik. Bosna Hersek politikamız her zaman samimi, objektif, kucaklayıcı ve birleştirici oldu” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye-Bosna Hersek İş Forumu'na katılarak bir konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının başında bu sene Bosna Hersek’le diplomatik ilişkilerin tesisinin 30. yıl dönümünün idrak edildiğini hatırlatarak, “Her alanda mükemmel seviyede seyreden ikili münasebetlerimizin önemli bir ayağını da ekonomik ve ticari ilişkiler oluşturuyor. Ekonomik ve ticari ilişkiler ülkeler arasında bağları kuvvetlendirmenin yanı sıra özellikle bu bölgede, istikrar ve barış ortamına da zemin hazırlıyor. Bu doğrultuda, ticari diplomasi faaliyetlerini başarıyla yürüten ve Türkiye’nin girişimci ruhunu yurt dışına taşımak için gayret gösteren DEİK’i ve DEİK Bosna Hersek İş Konseyi’ni tebrik ediyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye Cumhuriyeti olarak Bosna Hersek ile ilişkilerimize her zaman özel bir önem atfettik. Bosna Hersek politikamız her zaman samimi, objektif, kucaklayıcı ve birleştirici oldu. Farklı etnik ve dinî grupların müştereken yaşamak zorunda olduğu bu coğrafyada etnik ve dinî temelli ayrışmalar acıdan ve gözyaşından öte hiçbir sonuç vermeyecektir. Çatışmaların, gerginliklerin hiçbir tarafa fayda sağlamadığını dünyanın çeşitli yerlerinde yaşanan olaylarla net bir şekilde görüyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

“BOSNA HERSEK İLE TİCARET HACMİMİZDE BELİRGİN BİR ARTIŞ OLDU”

Seçime giden süreçte, ayrıştırıcı söylemlerden uzak durulmasının, Bosna Hersek’in huzuru ve istikrarı yanında ekonomisi ve iç barışı için de önemli olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bosna Hersek’in egemenliğini, toprak bütünlüğünü ve siyasi istikrarını desteklediğimizi açık ve net bir şekilde vurguluyoruz. Bu sabah Bosna Hersekli muhataplarımızla gayet verimli, ufuk açıcı istişareler gerçekleştirdik.  Görüşmelerimizde tabiatıyla iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkileri de ele aldık. Ticaret ve yatırımlarımızın artan seviyesinden elbette memnuniyet duyuyoruz. Ancak iki ülke arasındaki yakın ilişkiler göz önüne alındığında, ticaretimizin daha da geliştirilme potansiyeli bulunduğunu da biliyoruz” diye konuştu.

2019 yılında ilk etabının temeli atılan Saraybosna-Belgrad Otoyolu Projesi’nin Bosna Hersek bölümünün inşasını hızlandırmak için yapılabilecekleri de ele aldıklarını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biliyorsunuz bunu yalnızca ülkeleri değil, insanları da müreffeh bir gelecek tasavvuruyla birbirine bağlayacak bir barış projesi olarak görüyoruz. Hizmetler ve kamu alımlarını da içerecek şekilde güncellenen Serbest Ticaret Anlaşması’nın 1 Ağustos 2021 tarihinde yürürlüğe girmesiyle birlikte Bosna Hersek’le ticaret hacmimizde belirgin bir artış oldu. Ticaret hacmimiz, bu yılın ilk sekiz ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 15 oranında artışla 627 milyon dolar olarak gerçekleşti. Bu performansın önümüzdeki aylarda da devam etmesini diliyor, 2022 yılının sonunda, esasen geçen sene çok yaklaşmış olduğumuz 1 milyar dolar ticaret hacmi hedefini aşmayı bekliyoruz” açıklamasında bulundu.

“Firmalarımızın sanayi, altyapı, konut, turistik tesis, enerji santrali, sağlık gibi sektörlerde önemli yatırımları var” ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bosna Hersek’in üretimine, istihdamına ve kalkınmasına katkı sağlayan firmalarımızın toplam yatırım tutarı 300 milyon dolara yaklaştı. Bu rakama, geldikten sonra yaptıkları modernizasyon ve tesis iyileştirme yatırımları ve resmî kurumların yatırım niteliğindeki yardımları dâhil değildir. Bunlar da eklendiğinde toplam rakam 1 milyar dolara ulaşıyor. Ülkede 32 şubesiyle güçlü bir ağ kuran Ziraat Bankamız... Her yıl Bosna Hersek’in en fazla ihracat yapan firmaları arasında yer alan Şişecam Soda ve Natron Hayat Fabrikaları… Çeşitli sektörlerde varlık gösteren çok sayıda küçük ve orta ölçekli firmamız… İki ülke arasındaki ekonomik ilişkileri ileriye taşımamızda önemli rol üstleniyor.”

Müteahhitlik alanında Bosna Hersek’te faaliyet gösteren firmaların, bugüne kadar toplam 1 milyar dolarlık projeyi hayata geçirdiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Son dönemde teknik müşavirlik firmalarımızın da Bosna Hersek’e ilgisi artıyor. Önümüzdeki dönem için tarım ve turizm alanlarına ağırlık verilmesinin faydalı olacağını düşünüyoruz. Kazan-kazan temelli politikanın birer simgesi olarak gördüğümüz bu projelerin hacminin artması, Türk iş çevrelerini de teşvik edecektir” dedi.

“HER ALANDA BOSNA HERSEK’İN YANINDAYIZ”

Bosna Hersek’te yatırım yapan ve şirket kuran girişimcilerin karşılaştığı birtakım zorlukların farkında olduklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu güçlükleri her fırsatta muhataplarımızla paylaşıyor, karşılıklı iyi niyet çerçevesinde sorunları nasıl giderebileceğimizi müzakere ediyoruz. Bosna Hersek’le ülkemiz arasındaki güçlü bağın ticari ilişkilerimize azami düzeyde yansımasını sağlamak için Üçlü Ticaret Komitesi ve Karma Ekonomik Komisyon gibi üst düzey mekanizmalardan da istifade ediyoruz. Türkiye-Sırbistan-Bosna Hersek Üçlü Ticaret Komitesi 4. Dönem Toplantısı’nın bu yıl içinde gerçekleştirilmesinde fayda görüyoruz. Bosna Hersek Hükûmeti’nin ve iş dünyasının kazan-kazan anlayışıyla hareket eden Türk yatırımcılarına her türlü kolaylığı sağlayacağına inanıyorum” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı: “Bugün buradaki görüşmelerinizin, kuracağınız temasların başarılı sonuçlar vermesini ve gerek ticari faaliyetlerinize gerek Türkiye-Bosna Hersek ekonomik ve ticari ilişkilerine getiri sağlamasını temenni ediyorum. Hemen her alanda Bosna Hersek’in yanında olduğumuzun ve olacağımızın tekrar altını çizmek istiyorum. Temennimiz, ülkedeki istikrar ortamının iyileşmesi ve daha fazla yatırımcının burada iş yapmaya gönüllü olması, ticaretin artması ve böylelikle Bosna Hersek’in dünya ticaretinde iyi bir konuma gelmesidir. Bu düşüncelerle sözlerime son verirken, bir kez daha Türkiye-Bosna Hersek İş Forumu’nun düzenlenmesinde emeği geçenleri tebrik ediyorum. İştirakiniz, sevginiz, coşkunuz, muhabbetiniz için her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.