Öne Çıkanlar ATO Başkanı Gürsel Baran CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel İstanbul Devlet Opera ve Balesi aşı TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu Vergi 24 Kasım Öğretmenler Günü Silifke Belediye Başkanı Dr. Mustafa Turgut Yıldız Tilbe Rüya Gazi Mustafa Kemal Atatürk trt

“Son 1 Haftada 25 Terörist Etkisiz Hâle Getirildi”

Milli Savunma Bakanlığı, icra edilen operasyonlarla Irak ve Suriye’nin kuzeyi dâhil;  son bir haftada 25 terörist etkisiz hâle getirilmiştir. Böylece, 1 Ocak 2024’ten bugüne kadar 193’ü Irak’ın, 290’ı Suriye’nin kuzeyinde olmak üzere etkisiz hâle getirilen terörist sayısının 483 olduğunu açıkladı. 

Millî Savunma Bakanlığının faaliyetlerine ilişkin Haftalık Basın Bilgilendirme Toplantısı gerçekleştirildi. Basın ve Halka İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk tarafından gerçekleştirilen toplantıda şu bilgiler paylaşıldı:

Millî Savunma Bakanlığının tüm birlik ve kurumları ülkemizin savunma ve güvenliği için var gücüyle çalışmaya, daha büyük daha güçlü bir Türkiye için kendisine tevdi edilen tüm görevleri azim ve kararlılıkla yerine getirmeye devam etmektedir.

Artan bir etki ve yoğun bir baskıyla devam eden, tehditleri sınırlarımızın ötesinden başlamak üzere bertaraf etmeyi öngören terörle mücadelemiz, terörizmin tüm biçim ve tezahürlerine karşı kesintisiz sürmektedir.

Bu kapsamda başarıyla icra edilen operasyonlarla Irak ve Suriye’nin kuzeyi dâhil;

- Son bir haftada 25 terörist etkisiz hâle getirilmiştir.

- Böylece, 1 Ocak 2024’ten bugüne kadar 193’ü Irak’ın, 290’ı Suriye’nin kuzeyinde olmak üzere etkisiz hâle getirilen terörist sayısı 483 olmuştur.

Hâlihazırda üs bölgelerinde ve hudutlarımızda zorlu iklim/arazi şartlarında kahramanlık ve fedakârlıkla görev yapan Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, terörle mücadelesine tek bir terörist kalmayıncaya kadar devam edecektir.

Diğer yandan Bakanlığımız, FETÖ ile mücadelesini de yeni bilgi, belge ve veriler ışığında kararlılıkla sürdürmektedir, sürdürecektir.

Suriye’de istikrarın bir an önce tesis edilmesi, Suriyelilerin emniyetli bir ortama geri dönüşleri ve normalleşmenin sağlanmasına yönelik çalışmalara devam edilmektedir.

Hudutlarımızın güvenliğini sağlayan, yeni bir göçü önleyerek büyük bir insanlık dramının yaşanmasını engelleyen Bahar Kalkanı Harekâtı’nın 4’üncü yıl dönümünde aziz şehitlerimize bir kez daha Allah’tan rahmet; kahraman gazilerimize sağlıklı ve mutlu ömürler diliyoruz.

HUDUTLARDA MÜCADELE SÜRÜYOR

Cumhuriyet tarihimizin en yoğun tedbirleri ve tesis edilen çok katmanlı emniyet sistemi ile korunan hudutlarımızda;

- Son bir haftada yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 101 şahıs yakalanmıştır. Yakalanan şahıslardan 4’ü terör örgütü mensubudur. 2 bin 384 şahıs ise hududu geçemeden engellenmiştir.

- Böylelikle, 1 Ocak’tan bugüne kadar hudutlarımızdan yasa dışı yollarla geçmeye çalışırken yakalananların sayısı 1.448’e yükselmiştir. Hududu geçemeden engellenen kişi sayısı da 30 bin 15 olmuştur.

GAZZE’DE KOŞULSUZ VE KALICI ATEŞKES İLAN EDİLMESİ KAÇINILMAZDIR

Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, terörle mücadele ve hudut güvenliği ile mavi ve gök vatanımızdaki hak ve menfaatlerimizi korumanın yanı sıra;

- Millî meselemiz olan Kıbrıs,

- “İki devlet, tek millet” anlayışı ile bir ve beraber olduğumuz Azerbaycan,

- Tarihî ve kültürel bağlarımız olan Balkanlar,

- Dostluk ve kardeşlik ilişkilerimiz bulunan Libya ve Somali başta olmak üzere birçok coğrafyada kardeş, dost ve müttefik ülkelerin haklı davalarına destek olmayı sürdürmektedir.

Bu vesileyle 32 yıl önce Hocalı’da acımasızca katledilen soydaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyor, insanlık tarihine kara bir leke çalanları lanetliyor, kederde ve kıvançta Azerbaycan’ın yanında olduğumuzu bir kez daha vurguluyoruz.

İsrail’in, Gazze’de uluslararası hukuku ihlal etmesi, 7 Ekim'den bu yana Gazze'yi benzeri görülmemiş şekilde bombalıyor olması, yoğun sivil ölümlerine yol açması, Filistin halkını en temel haklarından mahrum bırakmayı amaçlayan kuşatma ve toplu cezalandırma yolunu tercih etmesi çok ciddi bir endişe kaynağıdır.

İsrail saldırılarını sürdürdüğü müddetçe, bölgesel ve küresel barışa yönelik tehditler de artmaktadır.

Hem bölgesel hem de uluslararası istikrar için Gazze’de koşulsuz ve kalıcı ateşkes ilan edilmesi kaçınılmazdır.

Diğer taraftan Sayın Bakanımız;

- 23 Şubat 2024’te Polonya’nın, 26 Şubat 2024’te de Suudi Arabistan’ın Ankara Büyükelçilerini kabul etmiş,

- 27 Şubat 2024’te Birleşik Krallık, 28-29 Şubat 2024’te ise Bosna Hersek’e resmî ziyaretler gerçekleştirmiştir. Söz konusu ziyaretlerde mevkidaşları ile ikili ve bölgesel savunma ve güvenlik konularında görüşen Sayın Bakanımız çeşitli temas ve ziyaretlerde de bulunmuştur.

TSK EĞİTİM VE TATBİKATLARA DEVAM EDİYOR

Türk Silahlı Kuvvetlerimizin harbe hazırlığının en üst seviyede tutulması maksadıyla ulusal ve uluslararası eğitim ve tatbikat faaliyetlerine de aralıksız devam edilmektedir.

NATO Kosova Gücü (KFOR) ihtiyat birliği rotasyon planlanması kapsamında, bir komando taburumuz 28 Şubat’ta Kosova’ya intikal etmiştir. İtalya’dan görevi devralacak birliğimiz 1 Mart-1 Haziran 2024 tarihleri arasında görev yapacaktır.

- Steadfast Defender 2024 kapsamındaki Brillant Jump, Dragon ve Cobra 2024 ile

- İtalya ev sahipliğinde Orta Akdeniz’de icra edilen DYNAMIC MANTA-2024 (Denizaltı Savunma Harekâtı), Yunanistan ev sahipliğinde Ege Denizi’nde gerçekleştirilen ARIADNE-2024 (Karşı Mayın Harekâtı) tatbikatlarına katılım sağlanmaktadır.

Katar Özel Kuvvetleri ile Komando Birliklerimizin imkân ve kabiliyetlerinin geliştirilmesi maksadıyla Katar’da Al Hares Al Mane 2024 (Yenilmez Muhafız) Tatbikatı gerçekleştirilmektedir.

Ayrıca TCG BURGAZADA korvetimizin sancak gemisi olduğu NATO Deniz Muhafızı Operasyonu Görev Grubu, Doğu Akdeniz'de üç hafta süren deniz güvenliği devriyesini 27 Şubat’ta başarıyla tamamlamıştır.

TCG GELİBOLU ve TCG GÖKSU fırkateynlerimiz ise ABD Deniz Kuvvetlerine ait BATAAN Amfibi Görev Grubu ve Birleşik Krallık Deniz Kuvvetlerine ait RFA Argus lojistik gemisi ile 26 Şubat 2024’te Doğu Akdeniz’de geçiş eğitimleri icra etmiştir.

Diğer yandan;

- TCG GEDİZ fırkateynimiz, NATO Daimî Deniz Görev Grubu-2 görevi kapsamında 24 Şubat 2024’te Katanya/İtalya’ya liman ziyaretinde bulunmuştur.

- Arnavutluk Deniz Kuvvetlerine ait LISSUS gemisi tarafından 24 Şubat-1 Mart 2024 tarihleri arasında İzmir’e liman ziyareti yapılmakta; Fransa Deniz Kuvvetlerine ait PROVENCE gemisinin ise 2-5 Mart 2024 tarihleri arasında Aksaz’a liman ziyareti gerçekleştirmesi planlanmaktadır.

NATO Güvence Tedbirleri çerçevesinde ise;

- Hava Kuvvetlerimizin tanker uçağı tarafından NATO’ya ait AWACS uçağına 21 Şubat 2024’te Romanya üzerinde yakıt ikmali yapılmış,

- 23 ve 26 Şubat 2024’te Havadan İhbar Kontrol uçağımız tarafından hava sahamız ve Romanya hava sahasında uçuş görevleri icra edilmiştir.

Yine 23 Şubat 2024’te Romanya hava sahasında Romanya’ya ait 4 adet F-16 uçağı ile tanker uçağımız tarafından havada yakıt ikmali eğitimi yapılmıştır.

NATO Geliştirilmiş Hava Polisliği görevi kapsamında da Romanya'da konuşlu F-16 uçaklarımız, 27-28 Şubat’ta Fransız Hava Kuvvetlerine ait tanker uçağı ile ilk defa havada yakıt ikmali görevi gerçekleştirmiştir.

Harita Genel Müdürlüğümüz tarafından, TÜBİTAK ile "Türkiye Diri Faylarının Paleosismolojik Özelliklerinin Belirlenmesi" konulu İş Birliği Protokolü imzalanmıştır.

TASLAK TEKLİF VE KABUL MEKTUPLARI BAKANLIĞIMIZA ULAŞTI

Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliği ve teşvikiyle tam bağımsız savunma sanayi hedefi doğrultusunda geliştirilen yerli ve millî savunma sanayi ürünlerimizle Silahlı Kuvvetlerimiz her geçen gün daha da güçlenmekte ve caydırıcılığını artırmaktadır.

Bu kapsamda;

Hava Kuvvetleri Komutanlığımızın ihtiyaçları doğrultusunda; 40 adet yeni F-16 Blok-70’in tedariki, mevcut 79 adet F-16’nın ise modernize edilmesi ile bunlara ait mühimmat, malzeme ve teçhizatı içeren talebimize ilişkin ABD tarafından gönderilen “Taslak Teklif ve Kabul Mektupları” Bakanlığımıza ulaşmıştır. İlgili birimlerimiz gerekli inceleme ve değerlendirmelere başlamıştır.

Ayrıca TÜBİTAK kaynaklı başlatılan ve Koç Bilgi ve Savunma Teknolojileri AŞ ana yükleniciliğinde devam eden MALAMAN mayınının tam ölçekli patlatma provası geçtiğimiz hafta içerisinde başarıyla gerçekleştirilmiştir. “MALAMAN Deniz Mayını”nın Deniz Kuvvetlerimizin envanterine girmesiyle bu konudaki dışa bağımlılık da sona erecektir.

Yine Bakanlığımıza bağlı ASFAT ana yükleniciliğinde yürütülen Açık Deniz Karakol Gemileri Projesi’nin ilk gemisi "TCG AKHİSAR"ın denize inişi sonrası önemli bir aşama olan havuzlama süreci 23 Şubat 2024’te tamamlanmıştır.

Diğer taraftan Strong Bosses tarafından düzenlenen “İnovasyon ve Başarı Ödülleri” yarışmasında başarılı ve inovatif yaklaşımlı projeleri ile ödüle layık görülen İstanbul Tersanesi Komutanlığımızı ve personelimizi bir kez daha kutluyoruz.

Sonuç olarak başta Türk Silahlı Kuvvetlerimiz olmak üzere Bakanlığımızın tüm birlik ve kurumları;

- Cumhuriyetimizin ikinci asrında,

- Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ve “Türkiye Yüzyılı” hedefleri doğrultusunda,

- Terörle mücadeleden sınır güvenliğine, uluslararası misyonlardan insani yardım faaliyetlerine kadar çok geniş bir alanda, kendisine verilen tüm görevleri bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da başarıyla yerine getirmeye devam edecektir.

Anahtar Kelimeler:
MSBTeröristHudutGazze
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.