Öne Çıkanlar sanayi üretim endeksi haberleri Mayıs ayı sonuna kadar 16 Eylül 2016 gündem özeti çimsa genel müdürü nevra özhatay Sinat Haftanin Körfez Krizi Futbola Vurdu nar salim ünsal ygsye girecklere önemli duyurular Uluslararası Hukuk kongresi babalar Robinho

Obama Hamdi Ulukaya ile Mülteci Sorununu Görüştü

ABD Başkanı Barack Obama, iş adamı Hamdi Ulukaya ile bir araya geldi.
 
ABD Başkanı Obama’nın ev sahipliğinde özel sektörün bir araya geldiği yuvarlak masa toplantısı, Birleşmiş Milletler Genel Merkezi’nde gerçekleştirildi. Toplantıya Obama ve ABD hükümetinden üst düzey yetkililerin yanı sıra Amerika’da Chobani markasıyla tanınan Türkiyeli iş adamı Hamdi Ulukaya ve aktör George Clooney ile avukat eşi Amal Clooney katıldı.
 
Hamdi Ulukaya’nın kurucusu olduğu Tent Foundation, Amerikan Dışişleri Bakanlığı tarafından Mülteciler için İş Birliği inisiyatifinin yönetilmesi ile görevlendirildi. Tent Foundation’un getirildiği görev, Salı günü Beyaz Saray tarafından ABD Başkanı Obama’nın ev sahipliği yaptığı Küresel Mülteci Krizi hakkındaki Liderler Zirvesi öncesinde açıklandı. İnisiyatif, ABD Başkanı Obama’nın özel şirketlere ellerini taşın altına koymaları ve mültecilere yardım etmeleri için yaptığı eylem çağrısının ardından Haziran ayında kurulmuştu.
 
Tent Foundation, inisiyatif için 650 milyon dolarlık vaatte bulunan 51 şirket, 20’yi aşkın ülkede 6.3 milyondan fazla mülteciye destek sağlayacak.
 
Küresel mülteci krizi konusunda Obama’nın yaptığı eylem çağrısına karşılık harekete geçen aralarinda Airbnb, Johnson & Johnson, Trip Advisor, Mastercard ve UPS’in de bulunduğu 20 büyük şirketin CEO’su ile ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Ticaret Bakanı Penny Pritzker ve diğer üst düzey hükümet yetkililerinin katılıdığı toplantıda oyuncu George Clooney ve avukat eşi Amal Clooney de yer aldı.
 
“Özel Sektörün Bu Çabaya Ortak Olması Bir Yükümlülük.”
 
Hamdi Ulukaya, özel sektörün küresel mülteci krizinin ele alınmasında önemli bir rol oynaması gerektiğini ifade ederek toplantıya ilişkin şunları söyledi:
 
“ABD Başkanı Obama’nın özel şirketlere ellerini taşın altına koymaları ve mültecilere yardım etmeleri için yaptığı Eylem Çağrısı’nın ardından ABD Dışişleri Bakanlığı himayesinde kurulan Mülteciler için İş Birliği inisiyatifi çatısı altında Amerikan ekonomisi içerisinde faaliyet gösteren pek çok dev şirket harekete geçti. Biz, kurduğumuz Tent Foundation ile 2015 yılından bu yana zaten sorunun çözümüne özel sektörün müdahil olması için çaba gösteriyoruz. Salı günü itibarıyla Mülteciler için İş Birliği inisiyatifi çatısı altında aralarında Facebook, Google, Citigroup, Coursera, IBM, HP, Microsoft, Twitter ve UBER gibi devlerin bulunduğu 51 şirket, ABD’de ve dünyanın dört bir yanında mültecilere yardımcı olmaya talip oldu. İnisiyatifin yönetimini Kasım ayında Tent Vakfı olarak devralacağız. Bu görevi önümüzdeki dönemde vakfımın devam ettirecek olmasından gurur duyuyorum. Başkan Obama ve soruna duyarlı şirketlerin yöneticileri ile birlikte yaptığımız yuvarlak masa toplantısı bu bakımdan oldukça anlamlıydı. Özel sektörün bu çabaya ortak olması sadece bir fırsat değil aynı zamanda bir yükümlülük. Eğer şimdi harekete geçersek, iş dünyasının bu krizi sona erdirmekte önemli bir rol oynayabileceğini göstermiş olacağız.”
 
 
Obama: 51 Şirket 20’yi Aşkın Ülkede 6.3 Milyondan Fazla Mülteciye Destek Sağlayacak
 
ABD Başkanı Barack Obama ise özel sektörün göçmen ve mültecilere yönelik çabalarını takdir ettiğini belirterek toplantıya katılan iş adamlarına hitaben yaptığı konuşmada şunları söyledi:
 
“Uluslararası sistemimiz, hiçbiri tek başına bir ülke tarafından çözülemeyecek pek çok sorunla karşı karşıya. Bu sorunların hiçbiri tek başına hükumetler tarafından da çözülemez.  Bugün burada ortaya koyduğumuz şey, şirketleri yalnızca parayla değil aynı zamanda eşsiz uzmanlıklarıyla katkıda bulunmaya teşvik etmek üzere başlattığımız Eylem Çağrısı’nın bir sonucu. Görüldüğü gibi bazı sıradışı şirketler ve bireyler bu çağrıya yanıt verdiler.”
 
Obama, 51 şirketin 650 milyon doların üzerinde değere sahip vaatlerde bulunduğunu ifade ederek “Bu vaatler 20’yi aşkın ülkede 6.3 milyondan fazla mülteciye destek sağlayacak” dedi.
 
 

George ve Amal Clooney Mülteciler İçin İş Başında
 
Küresel mülteci krizi toplantısına Clooney Foundation for Justice (Adalet için Clooney Vakfı) adına aktör George Clooney ve eşi ünlü uluslarası avukat ve insan hakları aktivisti Amal Clooney de katıldı.  George Clooney, mültecilerin “savaşın kurbanları” olduğunu belirterek “Bu çabaların işe yaramasına gerçekten ihtiyacımız var” dedi.
 
Eşiyle birlikte bir sonraki eğitim döneminde Lübnan’da 10 bin mülteci çocuğa eğitim sağlama planları olduğunu anlatan Clooney “Sırf yanlış zamanda yanlış yerde dünyaya geldikleri için bütün bir çocuk neslini kaybedemeyiz” dedi.
 
 
Vaatler

1 Kasım’dan itibaren Tent Foundation liderliğinde yönetilecek olan Mülteciler için İş Birliği inisiyatifi ile bu 51 şirket, toplamda en az 650 milyon dolarlık  yatırım yapma, bağışta bulunma ya da bağış toplama vaadinde bulundu.

Vaatler ise şöyle: 
"- 20’yi aşkın ülkede 6.3 milyondan fazla mülteci desteklenecek
- 80 binden fazla mülteci için dijital içerik, mentorluk ve sınıf içi desteği dahil çeşitli eğitim fırsatları yaratılacak
- 220 bini aşkın mülteci için mentorluk, iş eğitimi, stajyerlik ve işe yerleştirme dahil çeşitli istihdam fırsatları oluşturulacak
- 4 milyondan fazla mültecinin finansal sistemlere daha etkin dahil olması ve ekonomik entegrasyonu sağlanacak
- Mülteciler için çalışan 70’in üzerinde STK ile iş birlikleri yapılacak."

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.