Öne Çıkanlar fidye Dua Lipa konseri nerde ABD Senatosu Herbalife Haberleri EMSEY Hastanesi 19 Kasım 2017 Gündemi Ramon Laguarta Kemer Rock Festivali etkinlikleri Şeftalili Soda Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Belgrad oppermannn

2017 Yılında Fiyat Düzeyi Endeksi En Yüksek Bölge İstanbul Oldu

Fiyat düzeyi endeksinin en yüksek olduğu bölge, 2017 yılında 114.8 ile İstanbul, en düşük bölge ise 93.5 ile Ağrı, Kars, Iğdır ve Ardahan oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu, (TÜİK) 2017 yılına ait bölgesel satın alma gücü paritesini açıkladı. Buna göre Türkiye’nin 2017 yılı sonuçlarına göre fiyat düzeyi endeksi en yüksek bölgesi 114.8 ile İstanbul, en düşük bölgesi ise 93.5 ile Ağrı, Kars, Iğdır, Ardahan oldu. Bu endeks değerleri, İstanbul’un Türkiye ortalamasına göre yüzde 14.8 pahalı, Ağrı, Kars, Iğdır, Ardahan'ın ise yüzde 6.5 daha ucuz olduğunu gösterdi.

Gıda ve alkolsüz içecekler ana grubunda en yüksek fiyat düzeyi endeksi 111’lik oran ile İstanbul’da gerçekleşti. Aynı ana grup için fiyat düzeyi endeksi en düşük olan bölge 94.9 ile Şanlıurfa, Diyarbakır oldu.

GİYİM, AYAKKABI VE ULAŞTIRMA ANA GRUBUNDA EN PAHALI BÖLGE İZMİR OLDU

Giyim ve ayakkabı ana grubunda en yüksek fiyat düzeyi endeksi 110.6 ile İzmir’de gerçekleşti. Aynı ana grup için fiyat düzeyi endeksi en düşük olan bölge 84.1 ile Ağrı, Kars, Iğdır, Ardahan oldu. Ulaştırma ana grubunda en yüksek fiyat düzeyi endeksi 107.1 ile İzmir’de gerçekleşti. Aynı ana grup için fiyat düzeyi endeksi en düşük olan bölge 93.5 ile Şanlıurfa  ve Diyarbakır oldu.

KONUT ANA GRUBUNDA EN PAHALI BÖLGE İSTANBUL

Dağılım genişliği en yüksek ana grup olan konut ana grubunda en yüksek fiyat düzeyi endeksi 150.1 ile İstanbul’da gerçekleşti. Aynı ana grup için fiyat düzeyi endeksi en düşük olan bölge ise 84.5 ile Mardin, Batman, Şırnak ve Siirt oldu.

LOKANTA VE OTELLER ANA GRUBUNDA EN PAHALI BÖLGE ANKARA

Lokanta ve oteller ana grubunda en yüksek fiyat düzeyi endeksi 118.3 ile Ankara’da gerçekleşti. Aynı ana grup için fiyat düzeyi endeksi en düşük olan bölge ise 91.7 ile Hatay, Kahramanmaraş ve Osmaniye oldu.


DİĞER ANA GRUPLARDA FİYAT DÜZEYİ ENDEKSLERİNDE BÖLGELERE GÖRE DEĞİŞİKLİKLER

TÜİK açıklamasına göre, dağılım genişliği en az olan ana gruplardan birisi alkollü içecekler ve tütün ana grubunda en yüksek fiyat düzeyi endeksi 100.2 ile Şanlıurfa ev Diyarbakır'da gerçekleşti. En düşük fiyat düzeyi endeksi 99.8 ile Aydın, Denizli, Muğla bölgesinde oldu. Ev eşyası ana grubunda en yüksek fiyat düzeyi endeksi 108.7 ile İzmir’de gerçekleşti. Aynı ana grup için fiyat düzeyi endeksi en düşük olan bölge 89.5 ile Hatay, Kahramanmaraş ve Osmaniye oldu.

Sağlık ana grubunda en yüksek fiyat düzeyi endeksi 145.3 ile Ankara’da gerçekleşti. Aynı ana grup için fiyat düzeyi endeksi en düşük olan bölge 73.8 ile Mardin, Batman, Şırnak ve Siirt oldu.

Eğlence ve kültür ana grubunda en yüksek fiyat düzeyi endeksi 106.6 ile İstanbul’da gerçekleşti. Aynı ana grup için fiyat düzeyi endeksi en düşük olan bölge 94.9 ile Mardin, Batman, Şırnak ve Siirt oldu.

Eğitim ana grubunda en yüksek fiyat düzeyi endeksi 141.7 ile İstanbul’da gerçekleşti. Aynı ana grup için fiyat düzeyi endeksi en düşük olan bölge ise 76.9 ile Şanlıurfa ve Diyarbakır oldu. Çeşitli mal ve hizmetler ana grubunda en yüksek fiyat düzeyi endeksi 110.1 ile İstanbul’da gerçekleşti. Aynı ana grup için fiyat düzeyi endeksi en düşük olan bölge 91.1 ile Ağrı, Kars, Iğdır ve Ardahan oldu.

Haberleşme ana grubunda değişim gerçekleşmedi. Açıklamada bunun nedeninin bu gruptaki telefon görüşme ve internet abonelik ücreti gibi tüm madde çeşidi fiyatlarının bütün bölgelerde aynı olmasından kaynaklandığı belirtildi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.