Öne Çıkanlar ortaokul Estetik ihraç Gündemde Bugün-17 Temmuz 2019 Çarşamba 2019 nisan ayı işsizlik rakamları Çatalca İmamoğlu El Yükseltti: O Çay Dedi 24 Aralık Gündem Özeti 2016 Gemelli Hastanesi Basın Ofisi Prof. Dr. Zafer Utlu 30 temmuz yağış var mı

Özel Sektörün Kredi Borcu Kasım’da Arttı

Özel sektörün uzun ve kısa vadeli borçları, geçen yılın 11 ayında toplam 19.3 milyar dolar artarak 236.5 milyar dolara yükseldi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, (TCMB) 2017 yılı Kasım ayına ilişkin özel sektörün yurt dışından sağladığı kredi borcunu açıkladı. Buna göre, Kasım sonu itibarıyla, özel sektörün yurt dışından sağladığı kredi borcu gelişmeleri, 2016 yıl sonuna göre uzun vadeli kredi borcu 14.8 milyar dolar artarak 217.7 milyar dolar, kısa vadeli kredi borcu (ticari krediler hariç) ise 4.5 milyar dolar artarak 18.8 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti.

Borçluya göre dağılıma bakıldığında, uzun vadeli kredi borcuna ilişkin olarak, bir önceki yılsonuna göre bankaların kredi biçimindeki borçlanmaları 746 milyon dolar arttı, tahvil ihracı biçimindeki borçlanmalar ise 5.5 milyar dolar artışla 29.9 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Aynı dönemde, bankacılık dışı finansal kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları 1 milyar dolar azaldı, tahvil stoku ise 209 milyon dolar azalışla 4.4 milyar dolar oldu.

Finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları 7.7 milyar doları arttı, tahvil stoku ise 1.2 milyar dolar artışla 6,9 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.

BANKALARIN KREDİ BORÇLANMALARI 12.2 MİLYAR DOLAR OLDU

Kısa vadeli kredi borcu, 2016 yılsonuna göre bankaların kredi biçimindeki borçlanmaları 1.9 milyar dolar artışla 12.2 milyar dolar, finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları ise 1,8 milyar dolar artışla 4 milyar dolar oldu.

Alacaklıya göre dağılım incelendiğinde, uzun vadeli kredi borcuna ilişkin olarak, Kasım sonu itibarıyla tahvil hariç özel alacaklılara olan borç, bir önceki yılsonuna göre 2 milyar dolar artarak 150 milyar dolar oldu. Kısa vadeli kredi borcuna ilişkin olarak ise, tahvil hariç özel alacaklılara olan borcun bir önceki yılsonuna göre 3.3 milyar dolar artarak 17.2 milyar dolar seviyesinde gerçekleştiği gözlendi.

Döviz kompozisyonuna bakıldığında, 217.7 milyar dolar tutarındaki uzun vadeli kredi borcu yüzde 58.9’unu dolar, yüzde 35’ini Euro, yüzde 4.4’ünü Türk Lirası ve yüzde 1.7’sini ise diğer döviz cinslerinden oluştu ve 18.8 milyar dolar tutarındaki kısa vadeli kredi borcunun ise yüzde 52.5’ini dolar, yüzde 26.5’ini Euro, yüzde 21’ini Türk Lirası ve 0.1’ini ise diğer döviz cinsleri oluşturdu.

BORCUNUN YÜZDE 50.8’İ FİNANSAL KURULUŞLARIN

Sektör dağılımı incelendiğinde, Kasım sonu itibarıyla, 217.7 milyar dolar tutarındaki uzun vadeli toplam kredi borcunun yüzde 50.8’ini finansal kuruluşların, yüzde 49.2’sini ise finansal olmayan kuruluşların borcu oluşturdu. Aynı dönemde, 18.8 milyar doları tutarındaki kısa vadeli toplam kredi borcunun yüzde 78’ini finansal kuruluşların, yüzde 22’sini finansal olmayan kuruluşların borcu oluşturdu.

Özel sektörün yurtdışından sağladığı toplam kredi borcu, Kasım sonu itibarıyla kalan vadeye göre incelendiğinde, 1 yıl içinde gerçekleştirilecek olan anapara geri ödemeler toplam 68.7 milyar dolar tutarında oldu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.