Öne Çıkanlar ekonomi Amer Sports yd-üfe PFDK cezaları altın madalya Milka 26 nisan gündemi Türkiye Petrolleri dün kaç terörist ele geçirildi istanbul hava durumu türkiyede kaç ekmek satılıyor dünyanın en uzun cam köprüsü nerede

TZOB Başkanı Bayraktar: ‘Beyaz Altın’ Üretiminde Yüzde 20’lik Artış Bekleniyor

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, üreticinin “beyaz altın” olarak nitelendirdiği pamukta hasadın Adana ve Hatay’da başladığını belirterek,  bu yıl üretimde yaklaşık yüzde 20’lik bir artış beklediklerini bildirdi.

Bayraktar yaptığı açıklamada, Adana ve Hatay’ın ardından hasadın önümüzdeki günlerde Şanlıurfa, Kahramanmaraş ve Aydın illerinde de başlayacağını belirtti. Bu yıl hava sıcaklıklarının yüksek seyretmesinin bazı ürünlerde olduğu gibi pamukta da geçen yıla göre Ege ve Hatay yöresinde hasadın daha öne geldiğini vurgulayan Bayraktar, ”Bu yıl iklim koşulları sebebiyle çıkışlarda sorunlar yasanmış olması dolayısıyla hasadın kısım kısım yapılmasını ve daha geniş bir zamana yayılmasını bekliyoruz” dedi.

Üreticilerimizle yaptığımız görüşmelerde verimin geçen yıla nazaran daha iyi olduğu görüşü yaygın olsa da kesin durum, hasat sonunda netlik kazanacaktır. Verimin geçen yıla göre daha iyi olduğunu kesin durumun ise hasat sonunda netlik kazanacağını ifade eden Bayraktar, bunun nedeni bölgelerdeki kurt zararına, beyaz sinek ve pamuk emici böceğine bağladı.

"Ürünün Hasarsız Toplanması Kalite İçin Önemli"

Açıklamasında, pamukta kalitenin önemine de değinen Bayraktar, “Üreticilerimizin yetiştirme döneminde göstermiş olduğu dikkati hasat döneminde de, gerek elle gerek makineyle yaptığı hasatta, ürünün hasarsız toplanması ve bu açıdan azami dikkat göstermesi kalite açısından çok önemlidir” dedi.
Tekstil, yağ sanayisi ve hayvancılık gibi birçok sektöre hammadde sağlayan pamukta, ABD Tarım Bakanlığı’nın Temmuz ayındaki dönem sonu verilerine göre tüketimin yıllara göre azaldığını belirten Bayraktar, “Bu durum New York Borsasında dünya fiyatlarında Temmuz ve Ağustos aylarında bir artışa sebep olduysa da beklenen seviyelere inmiştir. Ancak genel kani, dünya stoklarındaki azalışın, diğer emtia fiyatlarında da olduğu gibi fiyatta bir düşüşe neden olmayacağı yönündedir" ifadelerini kullandı.
 


"Ekim Alanı Arttı"
 
Geçtiğimiz yıl 65 kuruş olan prim desteğinin 75 kuruşa çıkarılmasını olumlu bulan TZOB Başkanı Bayraktar üretimi önemli ölçüde ve gittikçe azalan pamuğa verilen destek yerinde bir karar olduğunu belirtti. Bayraktar, "Ayrıca, pamuğun alternatif durumundaki mısıra verilen destek priminin geçtiğimiz yıllara oranla düşük olması ve pamuk destek primindeki artış, pamuk üretimini cazip hale getirerek, ekim alanı artışı sağlamıştır. Bundan ötürü üretimde bu yıl, yaklaşık yüzde 20’lik bir artış beklenmektedir. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın önümüzdeki yıldan itibaren başlatılacağını duyurduğu Havza Modeli desteğinin de pamuk üretim artışına etkisi olacağını tahmin ediyoruz” dedi.

Bu Yıl Maliyet 1,85 TL

Pamuk yetiştirilen bölgelerdeki Ziraat Odalarından alınan bilgiler ışığında maliyetin bu yıl ortalama 1,85 TL olduğu bilgisini veren Bayraktar, şunları bildirdi:

“Hasadın henüz yüzde 1’in tamamlandığı şu günlerde Ege pamuğunun kilosu bugün itibarıyla 1,90 lira civarındadır. Pamuk üretiminde sürdürülebilirlik için fiyat, üreticimizin de isteği, psikolojik sinir olan 2 liranın altına düşmemelidir.
Endişemiz henüz hasadın başlangıcında şekillenen fiyatın daha da düşmesidir. Bu nedenle, depolarda kapasite artırımına gidilmeli veya ilave lisanslı depolar kurulmalı, lisanslı depoculuk ve ürün ihtisas borsalarının hayata geçirilmesi sağlanmalıdır. Böylece hasat dönemindeki arz yoğunluğunun olumsuz etkisi giderilmiş olacaktır. Bu durum ayni zamanda sanayiciye her an kaliteli hammadde bulma imkanı sağlayacak, piyasada fiyatta istikrar oluşacak, üreticimizde ürününü değerine satacaktır.”
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.