Öne Çıkanlar Akın öztürk tutuklandı mı istanbul TEZ-KOOP tmsf galatasaray iran ırak Mustafa Erduran Ömer Tayyip Erdoğan DPden 23 Haziran Kararı Irak Başbakanı Abdülmehdi Resmi Törenle Karşıladı PKK bölücü terör örgütü

CHP’li Tanal’dan Emekli Ve Yaşlıları Sevindirecek Teklif

CHP İstanbul Milletvekili Avukat Mahmut Tanal, emekli ve yaşlılardan sağlık hizmeti gideri kesilmemesine ilişkin Kanun Teklifi verdi. Teklifi Meclis’e sunan Tanal, “Sağlık hizmetleri giderleri, emekli vatandaşlarımıza ve yaşlılarımıza yük olmaktan çıkarmayı amaçladık. Emekli maaşla geçinmeye çalışan emeklilerimiz ve yaşlılarımızın üzerinden maddi külfet de böylelikle kalkmış olacak” dedi.


CHP'li Tanal, emeklileri ve yaşlı vatandaşları sevindirecek kanun teklifi verdi. Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına Kanun Teklifini sunan Tanal, emekli maaşlarının ve yaşlılık maaşlarının yeterli olmadığını, sağlık hizmetleri giderlerinin de yük olmaktan çıkarılmayı amaçladığını kaydetti. Tanal, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Emekli vatandaşlarımızın ülkemiz şartlarında güçlükle geçinebildiği, emekli maaşlarıyla sadece temel ihtiyaçlarını karşılayabildiği ortadadır. Üstüne bir de sağlık hizmetleri ihtiyaçlarının maaşlarından kesilmesi, emekli vatandaşlarımızı daha da büyük bir ekonomik darboğaz içerisinde itmektedir. Sağlık Hizmetleri kesintileri yüzünden emekli vatandaşlarımız hastanelere gidemez, muayene olamaz, yüklü ve birikmiş muayene ücretlerinden dolayı ilaçlarını alamaz hale gelmişlerdir. Anayasanın Kanun önünde eşitlik başlıklı 10. Maddesi uyarınca; “Herkes, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir. Kadınlar ve erkekler eşit haklara sahiptir. Devlet, bu eşitliğin yaşama geçmesini sağlamakla yükümlüdür. Bu maksatla alınacak tedbirler eşitlik ilkesine aykırı olarak yorumlanamaz. Çocuklar, yaşlılar, özürlüler, harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleri ile malul ve gaziler için alınacak tedbirler eşitlik ilkesine aykırı sayılmaz.” hükmü açıkça göstermektedir ki, yaşlılara pozitif ayrımcılık sağlamak Anayasa güvencesindedir. Anayasanın 10 ve 61. Maddeleri uyarınca yaşlılar ile ilgili getirilen pozitif ayrımcılığa uygun olarak muayene ücreti ve ilaç katkı paylarından emekliler uzak tutulmalıdır. Söz konusu Kanun Teklifimiz ile sağlık hizmetleri giderlerinin, emekli vatandaşlarımıza ve yaşlılarımıza yük olmaktan çıkararak, maddi anlamda bir katkı sağlamayı amaçladık.” Tanal’ın Kanun Teklifi metni ise şöyle;


SOSYAL SİGORTALAR VE GENEL SAĞLIK SİGORTASI KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN TEKLİFİ
MADDE 1. 31.05.2016 tarihli ve 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 69’uncu maddesinin birinci fıkrasına aşağıdaki bent eklenmiştir.
 “ı) Emeklilere sağlanan sağlık hizmetleri.”
MADDE 2. Bu kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer
MADDE 3. Bu kanun Cumhurbaşkanı tarafından yürütülür.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.