Öne Çıkanlar kemal kılıçdaroğlu haberleri Kuşadası Belediyesi Haberleri Cumhurbaşkanı Erdoğan: Demokrasinin Yerini İslam Karşıtlığı Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar Entube hasta sayısı Yapı Kredi Bayram Kredisi Koronavirüsten iyileşenlerin sayısı Kent Gündemde Bugün18 Haziran 2020 Perşembe kuşadası Psikolog Selin Karabulut Gimme Gimme

CHP’li Tanal’dan Şiddete Meyilli Erkeğe Islah Şartlı Evlilik

CHP İstanbul Milletvekili Avukat Mahmut Tanal, şiddete meyilli erkeğin tedavisi tamamlanmadıkça evlenmemesini, evliyse çocuğun velayetini alamamasını öngören kanun teklifini TBMM’ye sundu. Tanal, “Hiçbir erkeğin kadına şiddet uygulama lüksü yoktur. Hiçbir insanın hiçbir canlıya şiddet uygulama lüksü yoktur. Şiddet uygulayan erkeği tedaviye teşviki öngören kanun teklifimizi Meclis’e sunduk. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde Meclis’e taşıdığımız bu kanun teklifi acilen yasalaşmalıdır” dedi.


CHP İstanbul Milletvekili Avukat Mahmut Tanal, 6284 Sayılı Ailenin Korunması Ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun Teklifi’ni Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sundu. Şiddete meyilli erkeğin tedavisini öngören ve tedavi olmadıkta bir takım kısıtlamalar getiren Kanun Teklifine ilişkin Tanal, şunları söyledi:


“Kadına karşı şiddet uygulayan erkeğin boşanması durumunda onun şiddet eğiliminin bir sorun olarak devam ettiği gerçeği yadsınamaz. Bu sebeple eşine şiddet uygulayan ve bu yüzden boşanan erkeğin ıslah edilmeden tekrar evlenmesi söz konusu olmamalıdır. Çünkü şiddet dediğimiz olgu muhatap olunan bireylerden ziyade kişinin problemli bir ruh hali taşıdığıyla ilgilidir. Bu sebepledir ki bu şahsın tekrar evlenmesi ıslah edilmesi şartına bağlanmalıdır. Yine şiddet uygulayan erkeğin problemli ruh yapısının bir sonucu olarak da velayetin kendisine verilmesi söz konusu olmamalıdır. Velayeti alan erkeğin çocukları üzerinde yaratacağı olumsuz etki; çocukların zihnen gelişimini ve birey olma duygularının elinden alınması sonucunu doğuracaktır. Yine şiddet eğilimli bir erkeğin ıslah edilmesinin yanı sıra şiddete maruz kalan eski eşte bıraktığı gerek psikolojik gerekse fiziksel zararlar ortadan kalkmadıkça erkeğin tekrar evlenmesi hakkaniyete aykırı olacaktır. Kadına karşı şiddetin sadece evli bireyler arasında olmadığı bir gerçektir. Bunun içindir ki kadına karşı şiddet dar pencereden yorumlanmamalı ve uygulanacak tedbirler bu veriler ışığında değerlendirilmelidir. Karı-koca ilişkisinin yanında şiddete maruz kalan kadın; anne, sevgili veya herhangi bir kadın da olabilir. Yine bu bilgiler ışığında şiddet uygulayan erkeğin evli olup olmasına bakılmaksızın ıslah edilmeden evlenmesi yasaklanmalıdır. Türkiye Cumhuriyeti imzalamış olduğu uluslararası sözleşmelerle kadına karşı şiddetin önlenmesi için önemli sorumluluklar. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin Evlenme Hakkı başlıklı 12. Maddesi; “Evlenme çağına gelen her erkek ve kadın, bu hakkın kullanımını düzenleyen ulusal yasalara uygun olarak evlenme ve aile kurma hakkına sahiptir” demektedir. Ancak hazırlanan bu kanun teklifi evlenme hakkını kısıtlamaya yönelik değil, kadına şiddeti kısıtlamaya ve şiddet uygulayanı tedaviye teşvike yönelik bir kanun teklifi olarak amaçlanmıştır. Bu sebeple Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 12. Maddesini aykırılı teşkil edecek herhangi bir durumun olmaması da gözetilmiştir. Katıldığı evlilik programında geçmişte işlediği cinayetleri(1. Ve 2. Eşini öldürdüğünü) itiraf eden 62 yaşındaki S.Ç ise hala hafızalarda teze bir örnektir. Uluslararası basının da ilgisi çeken bu tür vakaların bir daha yaşanmaması amaçlanmıştır. Bu gibi örnekler göstermektedir ki 6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’un 5. Maddesinin 1. Fıkrası artık yetersiz kalmaktadır ve toplumun ihtiyaçlarına uygun olarak güncellenmelidir.” dedi. 

Tanal’ın verdiği Kanun Teklifi metni ise şöyle;


6284 SAYILI AİLENİN KORUNMASI VE KADINA KARŞI ŞİDDETİN ÖNLENMESİNE DAİR KANUN TEKLİFİ
MADDE 1- 6284 Sayılı Ailenin Korunması Ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’un 5. Maddesine aşağıdaki şekilde i) bende eklenmiştir:
“ i) Kadına karşı şiddet uygulayan erkek, boşadıktan sonra ikinci bir evlilik yapacaksa devlet kontrolünde psikolojik tedavisi tamamlanıp, tedavinin olumlu sonuç verdiği, doktor raporu ile onaylandıktan sonra evlenebilir. Kadına şiddet uygulayan erkek, evli ise devlet kontrolünde psikolojik tedavisi tamamlanmadıkça ve tedavinin olumlu sonuç verdiği, doktor raporu ile onaylanmadıkça, çocuğunun velayetini alamaz. Kadına şiddet uygulayan erkek, bekârsa devlet kontrolünde, psikolojik tedavisi tamamlanıp, tedavi olumlu sonuç verdiğinde doktor raporu ile evlenebilir.”
MADDE 2- Bu kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3-- Bu kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.