Öne Çıkanlar döner sermaye 3. toplantı kar önlemi Bahattin Karakoç binali yıldırım istanbul mitingi sabancı holding sanayi grubunda yapılanma istanköy adası kar Derya Alabora İpek Unaran tbmm Dr. Anita Herczegh

Türkeş: Tedbir alınmaması zafiyet değildir

ANKARA (AA) - Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, Ankara'daki terör saldırısına ilişkin, "Buradaki hedef Türkiye'dir, başka hiçbir hedefi aramamak lazım. 'Bu barış toplantısıydı, orada değişik sivil toplum örgütlerinin temsilcileri vardı, acaba hedef bunlar mıydı?' Hayır. Bunun hedefi Türkiye'dir ve topyekun bütün Türk vatandaşlarıdır. Bu bir terör saldırısıdır. Buna, 'ama içinde şu var, bu var' diye bakmak doğru değil" dedi.

AA Editör Masası'na konuk olan Türkeş, gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

"Ankara'da 97 canın yitirilmesine neden olan, yakın tarihin en büyük ve acımasız saldırısını yapanların hedefi neydi? Terör saldırısı amacına ulaştı mı? Bu saldırıya nasıl cevap verilmeli?" sorusu üzerine Türkeş, olayın çok üzücü ve vahim olduğunu, Türkiye'nin tarihinde bu kadar fazla ölümlü bir terör olayının son zamanlarda hiç yaşanmadığını söyledi.

Bundan dolayı 3 günlük ulusal yas ilan edildiğini hatırlatan Türkeş, "Buradaki hedef Türkiye'dir, başka hiçbir hedefi aramamak lazım. 'Bu barış toplantısıydı, orada değişik sivil toplum örgütlerinin temsilcileri vardı, acaba hedef bunlar mıydı?' Hayır. Bunun hedefi Türkiye'dir ve topyekun bütün Türk vatandaşlarıdır. Bu bir terör saldırısıdır. Buna 'ama içinde şu var, bu var' diye bakmak doğru değil" ifadesini kullandı. 

Canlı bombaların kimler olduğunu güvenlik güçlerinin çok kısa zamanda bulacağını ifade eden Türkeş, "Canlı bomba olabilecek insanların, fanatiklerin zaten kayıtları vardır. Onların üzerinden gider ama 'Türkiye'yi etkilemedi' demek mümkün değil, hepimiz etkilendik. Üzücü bir olay ve Türkiye'ye karşı yapılmış bir olay. Daha da önemlisi Türkiye'nin başkentinde yapılmış bir olay" diye konuştu.

- "Orada tedbir alınmaması zafiyet değildir"

Türkeş, olayda ihmal olup olmadığının çok yönlü araştırıldığını aktararak, "Orada bir güvenlik tedbirinin alınmaması bir zafiyet değildir. Orada miting yapılacak alandan 2-3 kilometre uzakta, insanlar otobüslerden, trenden, kitle taşıma araçlarından inip meydana doğru hareket ediyorlar. Orada, gardan gelip, başka işleri için şehre giden insanlar da var, başka maksatlarla gelip geçenler de var" dedi.

Devletin, miting alanına giriş ve çıkışları kontrol edebileceğini kaydeden Türkeş, şöyle devam etti:

"Son 1-2 günlük televizyonlardaki konuşmalara bakıyorum, 'Orada güvenlik güçleri yoktu' diye ısrarla, altını çizerek bazıları söylüyor. Peki güvenlik güçleri olsaydı o zaman da 'burada, bu güvenlik güçlerinin işi ne?' diye tepki olacaktı, belki de ondan itiş, kakış olacaktı. Tren garının karşısındaki alan hem serbest trafiğin aktığı hem de miting alanına giriş yapacak grupların toparlanıp, yürüyüşe geçtikleri bir alan. Ama bütün bunlara rağmen tabii ki konu çok yönlü olarak araştırılıyor."

Türkeş, "Şahıslarla ilgili emniyet çok kısa süre içinde bir tahkikat yapar mı?" sorusuna, "DNA testiyle... Bazı zaten şüpheliler var" karşılığını verdi.

-"Sıhhiye Meydanı'nda polis noktaları vardı"

"Hangi örgüt olduğuna da kısa sürede ulaşılabilir mi?" sorusu üzerine Türkeş, "Örgüte ulaşsak dahi bunun arkasındaki esas büyük aklın ne olduğunu bulmak zaman alacak" yanıtını verdi.

"Suruç saldırısı" hatırlatılarak, "Emniyetin toplantı yeri dışında bir arama talebinde bulunması, katılımcıların tepki koymasına neden olan bir hadise olmuyor mu?" sorusuna, Türkeş, "Barış mitingiyle ilgili bu platformun talep ettiği Sıhhiye Meydanı'dır. Sıhhiye Meydanı'nda bariyerler konulmuştur, polis noktaları vardır" cevabını verdi.

Türkeş, kişilerin, bireysel olarak bir grupla birlikte yürümelerinin özgür iradeleri olduğunu belirterek, devletin buna karışamayacağını ve karışmadığını söyledi.

Herhangi bir yanlışı düzeltmeye çalışmadığını vurgulayan Türkeş, tren garının önündeki durumun doğru algılanması gerektiğinin altını çizdi.

"HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın, saldırıya ilişkin doğrudan hükümeti ve devleti suçlayan açıklaması oldu. Bu açıklamaları, saldırılar karşısında muhalefetin genel tavrını nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusu üzerine Türkeş, "Bu olaya hükümetimiz, başından beri çok hassasiyetle ve dikkatle davranmıştır. Hiçbir partizanca üslup ve yaklaşım içinde olunmamıştır ve bunlardan da kaçınılması gerektiğini de defaatle ifade ettik. İktidarın yetkilileri değişik platformlarda söyledi" dedi.

-"Biz seçim hükümetiyiz"

Diğer siyasi partilerin, özellikle de HDP'nin yaklaşımının "rahatsız edici" olduğunu ifade eden Türkeş, saldırının, Türkiye'ye yönelik olduğunu, bunu görmekten aciz olanların, siyasette başarı ihtimalinin bulunmadığını söyledi.

Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, saldırının sadece mitinge yönelik değil, tren garından çıkıp yürüyen insana da yapıldığını belirterek, "Açık bir alan, miting meydanı değil ki. Suruç'taki olaylarda, diğer taraflarda yapılan bazı olaylar miting meydanına yönelikti. Burada ise Ankara Garı'nın orada. Kendi aralarında toplanma alanına koymuşlar. Bunu göre göre 'bundan siyasi bir çıkar sağlar mıyım' demek, en azından çirkin bir davranıştır" diye konuştu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.