Öne Çıkanlar zidane müsia dan 1 mayıs açıklaması galatasaray odeabank maçı hangi kanalda devlet ekranı anıtkabiri ziyaret ettimi Mircea Lucescu tambis 16 Ocak 2017 TBMM Gündemi st. regis oteli çil didim Dünya Kupası İVEK

Yurtdışından Getirilen Bazı İlaçlar Ödeme Kapsamına Alındı

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Sağlık Uygulama Tebliğinde değişiklikler yapıldı. Bu değişiklikle, ödeme listesinde olmayan ve yurt dışından getirtilen bazı ilaçlar ödeme listesine alındı. Türkiye’de bulunmayan 7 ilacın yurt dışından temini sağlandı.

SGK Genel Sağlık Sigortası (GSS) Sağlık Uygulama Tebliğinde değişiklikler bugün itibariyle Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, ödeme listesinde olmayan ve yurt dışından getirtilen bazı ilaçlar bu tebliğle birlikte ödeme listesine alındı.

Yapılan açıklamaya göre, Vakıf Üniversitelerinin semt polikliniklerinde üretilen hizmetlerin SGK’ya faturalandırılmasında yaşanan sıkıntılar giderildi.

Kemoterapi uygulamalarında el değmeden hazırlanan sistemleri bazı büyük hastaneler kendi bünyelerinde kurarken,  küçük ölçekli hastaneler ise maliyetli olduğundan bu sistemleri kuramadı. Tüm hastaların kemoterapi uygulamalarında el değmeden yapılan sistemlerle hazırlanmış ilaçları kullanmalarını sağlamak amacıyla, sistemleri kurulu olan tesislerden bu sistemleri olmayan hastanelerin hizmet satın alım yolu açıldı.

Özel tıp merkezleri ile özel dal merkezlerine müracaat eden acil hastalara yapılan tüm işlemler paket fiyat üzerinden değil, işlem bazında ödenecek.

Vazife ve harp malulleri tanımı yasal olarak genişletildiğinden kanuna yeni eklenen tanımlı olaylar sonucu malul olan kişiler 3713 sayılı kanunda sayılan gazilerle aynı haklara kavuşturuldu.

Elektronik imza uygulamasının, SGK tarafından reçetelerde ve raporlarda 1 Ekim 2016 tarihinden itibaren kullanımı zorunlu oldu.

Crohn hastalığında kullanılmak üzere sertolizumab (Cimzia) etken maddeli ilaç ödeme listesine alındı.

Türkiye’de bulunmayan 7 ilaç için düzenleme yapılarak Türk Eczacıları Birliği aracılığıyla yurt dışından temin edilmesi sağlandı.

Enteral beslenme ürünleri, osteoporoz tedavisi, lipid düşürücü ilaçlar, nöropatik ağrıda kullanılan ilaçlar, parkinsonda kullanılan ilaçlar, huzursuz bacak sendromunda kullanılan ilaçlar, Gingko glikozidleri ve yara bakımında kullanılan kollajenler gibi özellikle yaşlı hastaların tedavisinde kullanılan birçok ilaç veya tıbbi bakım ürünlerinin geriatri uzmanları tarafından rapor ve reçeteleri düzenlenebilecek.

Hepatit B rapor ve reçeteleri ile ilgili düzenlemeler yapılarak uygulamada yaşanan sıkıntılar giderildi.

Kronik hepatit C tedavisinde yetişkinlerde interferon tedavisi kullanılabilir hale getirildi.

Böbrek nakli olan hastalarda Kronik Hepatit C hastalığının da görülmesi durumunda Kronik Hepatit C hastalığının tedavisine Biyopsi yapılmadan doğrudan başlanabilmesi için düzenleme yapıldı.

Damarsal hastalıklarda kullanılan Klopidogrel etken maddeli ilaçları beyin cerrahisi uzmanlarının da reçetelemesine yönelik düzenleme yapıldı.

Sadece sağlık bakanlığı hastanelerince yapılan Dakriosistorinostomi (DSR) ameliyatlarının ve görüş alanına engel yaratan psödopitoz tedavilerinin diğer hastanelerce de yapılabilmesine yönelik düzenlemeler yapıldı.

KBB uzman hekimlerince yapılamayan alerji testleri yapılan yeni düzenleme ile bu uzmanlık dallarınca da yapılabilir hale getirildi.

Ayakta Tedavide Sağlık Raporu (Uzman Hekim Raporu/Sağlık Kurulu Raporu) İle Verilebilecek İlaçlar Listesinde düzenleme yapıldı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.