Öne Çıkanlar bugünün gündemi cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan AİLE istanbul büyükşehir belediyesi ak parti Kuşadası Belediyesi Haberleri İyi Parti palandöken cumhurbaşkanı erdoğan istanbul abd şehit

CHP’li Bakan: “Saray, Kontrol Edemediği Salgından Siyasal İletişim Çalışması Devşirdi”

Dünya çapında pandemi ilan edilen Covid-19 virüsünün, ithal plastik atıklar aracılığıyla Türkiye’ye yayılmasına yönelik tehlikeyi, salgının Türkiye’de görüldüğü ilk günlerde Meclis gündemine taşıyan TBMM Çevre Komisyonu CHP Sözcüsü ve İzmir Milletvekili Murat Bakan’a Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’dan yanıt geldi.

Yaygın bir çevre kirliliğine neden olan plastik atıklar, canlı yaşamını ve halk sağlığının yanı sıra dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgınının yayılmasında ciddi bir tehlike oluşturuyor.
TBMM Çevre Komisyonu CHP Sözcüsü ve İzmir Milletvekili Murat Bakan, dünya çapında pan-demi ilan edilen Covid-19 salgınının Türkiye’de görüldüğü ilk günlerde, ithal plastik atıkların sal-gının yayılması üzerindeki tehlikesini, Meclis gündemine taşımıştı. CHP’li Bakan’a, Çevre ve Şe-hircilik Bakanı Murat Kurum’dan yanıt geldi.

ATIK İTHALATININ DURDURULMASI İÇİN BAKANLIKLARDAN ‘YAZILI’ GÖRÜŞ TALEBİ!

CHP’li Bakan’ın “Koronavirüsün Türkiye’ye girişi ve yayılma hızının engellenmesi için plastik atık ithalatının durdurulmasına ilişkin çalışma yürütülüp yürütülmediğine” dair sorusuna yanıt veren Bakan Kurum, “Yurtdışından gelen atıkların da virüs ile kontamine olma ihtimali ile hastalığın bu-laşma riskini arttıracağı nedeniyle yaşadıkları endişenin kendilerine iletildiğini” belirtti.
Bakan Kurum yanıtında, “Türkiye genelinde salgını önlemek adına alınan önlemlere benzer önlem-lerin atık ithalatında da alınıp alınmayacağı hususunda görüş alıverişinde bulunduğu; Sağlık Bakan-lığı, Ticaret Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nden katılımcıların iştirak ettiği bir toplantı yapıldığını ve toplantı sonrasında atık ithalatının belli bir süreliğine durdurulmasına ilişkin olarak ilgili kurumlardan nihai görüşlerini yazılı olarak talep edil-diğini” ifade etti.

“SARAY, KONTROL EDEMEDİĞİ SALGINDAN SİYASAL İLETİŞİM ÇALIŞMASI DEVŞİRDİ”

Yapılan bilimsel çalışmalara göre, virüsün plastik yüzeylerde 9 güne kadar yaşadığını hatırlatan CHP’li Bakan, “İki ayı aşkın süredir salgınla mücadele ediyoruz. Binlerce yurttaşımız yaşamını yitirdi, binlerce yurttaşımız ise bu ölümcül hastalığı çok zorlu şartlar altında atlatmayı başardı. Salgının ilk günlerinde yaşanan, kaos ortamında, muhalefet olarak iktidara yardımcı olmak adına ithal plastik atıklarla ilgili önlem alınması gerektiğini gündeme getirdik. Ancak aradan geçen 2 aydan sonra Bakan Bey’den aldığım yanıt tam bir hayal kırıklığı oldu. Salgını kontrol altına aldığını iddia ederek AVM’leri açan, kademeli olarak 65 yaş üstü ve 20 yaş altını dışarı çıkaran, sürekli ‘yendik’ ve ‘normalleşme başlıyor’ algısı yaratan iktidar; sadece salgın döneminde değil, her zaman hem doğaya hem canlı yaşamına hem de halk sağlığına tehlike saçan ithal plastik atık konusunda ‘endişeden haberdar olduklarını’ söylemekle yetiniyor. Plastik virüs yayıyor, Bakanlık ‘yazılı görüş’ bekliyor! İthal plastik atıkların ülkeye girişinin durdurulması kararını neden geciktirdiklerini öğrenmek istiyoruz. Ölümcül bir virüsle mücadele ederken, alınacak hayati kararlar nasıl er-telenebilir? Merak ediyoruz! Saray, yönetemediği ve kontrol edemediği salgından siyasal iletişim çalışması devşirdi, ‘salgını yendik destanı’ yazmaya çalışıyor. Oysa sarayın tarzı ve yöntemleri, hepimize bir kez daha gösterdi ki; kendinden ve kendinden olandan başkasını düşünmüyor, halk sağlığını hiçe sayıyor” diye konuştu.

“ATIK İTHALATININ DURDURULMASI KARARINI NEDEN GECİKTİRİYORSU-NUZ?”
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından yanıtlanması istemiyle bir soru önergesi daha veren CHP’li Bakan sordu:
1) Covid19 virüsüne bağlı tehlikenin boyutları, bulaş riski, ikinci dalga olasılığının yüksekliği ortada iken Bakanlığınızın ivedilikle plastik, kağıt vs atık ithalatının derhal durdurması gerekirken  görüş istemek suretiyle karar alınma sürecini geciktirme sebebi nedir?  Cevabi yazınızda sözü geçen yazılı nihai cevap hangi mercilerden ve ne kadar süreden beri beklenmektedir? Cevabi yazı gelmemesi durumunda bakanlığınız nasıl bir önlem almayı düşünmektedir?

2) Kurumlardan görüş istemek sureti ile karar sürecini uzatan kişiler halk sağlığını tehlikeye atmak ve görevi ihmal suçunu işlemektedir. Bakanlığınız bu işlemi yapan kişiler hakkında soruşturma baş-latacak mıdır?

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Sayın Victoria Johnson 2 hafta önce

10.000 avro ila 10.000.000 avro (ticari veya ticari krediler, kişisel krediler, kişisel krediler, ipotek kredileri, araba kredileri, borç konsolidasyon kredileri, risk sermayesi kredileri, sağlık kredileri vb.) ))
Yoksa herhangi bir nedenle bir bankadan veya finans kurumundan kredi almayı reddetti mi?
Şimdi başvurun ve gerçek bir finansal kredi alın. 3 gün içinde işlenir ve onaylanır.
PASİFİK FİNANSAL KREDİ FİRMASI Doğrulamak için geçerli bir kimlik kartı veya ülkenizin uluslararası pasaportu ile% 2 düşük faiz oranıyla bireylere ve şirketlere gerçek finansal hizmetler sunan uluslararası bir kredi vericisiyiz. kredi alınmış ve geri ödeme süresi 3 ila 35 yıldır.

Anında yanıt almak ve sınır başvurunuzu 2 iş günü içinde işleme koymak için
Doğrudan bu posta yoluyla bize ulaşın: pacificfinancialloanfirm@gmail.com

Aşağıdaki bilgilerle bize ulaşın:

Ad Soyad: ____________________________
Kredi olarak gereken para miktarı: ________________
Kredi şartı: _________________________
Kredinin amacı