Öne Çıkanlar ATO Başkanı Gürsel Baran CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel İstanbul Devlet Opera ve Balesi aşı TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu Silifke Belediye Başkanı Dr. Mustafa Turgut Vergi 24 Kasım Öğretmenler Günü trt tbb Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Yeşim Eker Neftçi Maske

“Tarım Teknolojilerinde Mersin’i Bir Cazibe Merkezine Dönüştürüyoruz”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye’nin tarım ve gıda sektöründe ihtisaslaşmış ilk ve tek teknoparkı Mersin Agropark’ın açılışını yaptı. Tarım ve gıda sektörünün bilim, teknoloji ve inovasyon dünyasıyla buluştuğunu belirten Kacır, “Bu merkez, teknoloji girişimlerine ev sahipliği yapacak. Tarım teknolojilerinde Mersin’i bir cazibe merkezine dönüştürüyoruz.” dedi.

Bakan Kacır, Mersin Agropark Tarım ve Gıda İhtisas Teknoparkı’nı açtı. Bereketli topraklarıyla, ihtişamlı Toroslar’ıyla, ticaretin kalbi limanıyla Akdeniz’in göz bebeği Mersin’in teknoloji ekosisteminde önemli bir adım daha attığını kaydederek, şunları söyledi:

CAZİBE MERKEZİ: Ülkemizin tarım ve gıda sektöründe ihtisaslaşmış ilk ve tek teknoparkı Mersin Agropark’la tarım ve gıda sektörümüzü bilim, teknoloji ve inovasyon dünyasıyla buluşturuyoruz. Tarım teknolojilerinde Mersin’i bir cazibe merkezine dönüştürüyoruz.  

MİLLİ TEKNOLOJİ HAMLESİ: “Millî Teknoloji Hamlesi” vizyonumuz doğrultusunda; güçlü girişimcilik ve teknoloji ekosistemlerine sahip olmanın ne denli önemli olduğunun farkındayız. Bu nedenle teknoloji ve inovasyon ekosistemimize güç katacak adımları atıyoruz. “Millî Teknoloji Hamlesi” hedeflerimizi gerçekleştirirken, girişimcilik kültürünü tabana yayıyoruz.  Bu sürecin her aşamasını hızlandıracak altyapıları ve ihtiyaç duyulan destekleri sağlayarak girişimcilerimizin işini kolaylaştırıyoruz.

YENİLİK ODAKLI: Teknoloji ve İnovasyon Fonu, Bölgesel Kalkınma Fonu, Bölgesel Girişim Sermayesi Fon Çağrıları, Bilişim Vadisi Girişim Sermayesi Yatırım Fonu, Tech-InvesTR programı gibi fonların fonu ve eş finansman mekanizmalarıyla kamu kaynaklarının girişimcilerimiz için çarpan etkisi oluşturmasını temin ediyoruz. TÜBİTAK Bireysel Genç Girişim Programı (BİGG) ile gençlerin teknoloji ve yenilik odaklı iş fikirlerini katma değerli girişimlere dönüştürmelerini destekliyoruz.

101 TEKNOPARK: 2002 yılında sadece 2 teknoparkı bulunan bir ülke iken, gerçekleştirdiğimiz atılımla teknoparklarımızın sayısını 101’e çıkardık. Teknoparklarımızı; 92 binin üzerinde Ar-Ge personelinin çalıştığı ve 10 bini aşkın teknoloji girişimine ev sahipliği yapan bir ölçeğe yükselttik.  

TARIM SEKTÖRÜ: Bununla beraber; teknoparklarımızda farklı sektörleri teknolojiyle buluşturmaya devam ediyoruz. Bu sektörlerden biri de tarım sektörüdür. Teknolojinin hayatın her alanında yenilikçi çözümlerin kapısını araladığı 21. yüzyılda modern teknolojilerin tarımda kullanımının yaygınlaşmasını sürdürülebilir ve verimli bir tarım için olmazsa olmaz.

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK: Özellikle hassas tarım uygulamaları, yapay zekâ, robotik sistemler, veri analizi ve uzaktan algılama gibi teknolojilerin tarımsal süreçlere entegrasyonu tarımsal üretimin her aşamasında daha fazla hassasiyet ve sürdürülebilirlik sağlıyor, gıda güvenliği, çevresel sürdürülebilirlik ve sosyal refah arasında bir denge kurmamıza imkân tanıyor.

257 TEKNOLOJİ GİRİŞİMİ: Teknoparklarımız bünyesinde tarım teknolojilerinde yeni girişimlerin filizlenmesinin destekçisi oluyoruz. Teknoparklarımızda tarım teknolojilerinde çalışan 257 teknoloji girişimimize bugüne kadar sağladığımız Ar-Ge teşviği 2,4 milyar lirayı aştı.

İLK TARIM İHTİSAS TEKNOPARK: Tarımsal ve teknolojik bilginin buluşmasına imkân tanıyan agroparklar tarım ve teknoloji sektörlerinin sinerjisini en üst düzeye çıkararak, her iki alandaki yeniliklerin birleştirilmesinde kritik bir rol oynuyor. Tarımsal inovasyonun merkez üssü olarak, sürdürülebilir ve verimli tarım uygulamalarının geliştirilmesi, test edilmesi ve uygulanması için benzersiz bir platform sunuyor. Türkiye’nin ilk tarım ihtisas teknoparkı Mersin Agropark’la; tarım ve gıda teknolojileri alanında yenilikçi girişimlerin gelişmesi ve büyümesinde öncü olacak bir altyapıyı Mersin’e kazandırıyoruz.

81 MİLYONLUK DESTEK: Bakanlığımızın 81 milyon lira desteğiyle hayata geçirdiğimiz bu merkez, teknoloji girişimlerine ev sahipliği yapacak. Bünyesinde yer alan yaklaşık 730 dönümlük Ar-Ge alanı, teknopark bünyesinde geliştirilen teknolojilerin bizzat sahada uygulanmasına ve test edilmesine imkân sağlayacak.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.